Ed Zander končí na pozici ředitele Motoroly

Výkonný ředitel společnosti Motorola Edward Zander ve své funkci končí. Po čtyřech letech, kdy zažil vzestup i pád odchází a do jeho křesla usedne už od prosince Greg Brown, dosavadní ředitel společnosti. Ed Zander zaznamenal krátce po nástupu do funkce řadu úspěchů, především díky extra tenkému modelu Razr, který svého času doslova ovládl prodejní žebříčky. Tento úspěch se mu už ale nepovedlo zopakovat a postupem času se Motorola propadla na celkové třetí místo za jihokorejský Samsung. V USA Motorole navíc nepomohl ani nástup fenoménu jménem iPhone. Pokles prodejů a oslabení tržní pozice samozřejmě vedly k poklesu hodnoty akcií, nespokojenosti akcionářů a kritice.

Klepněte pro větší obrázek
Ed Zander v lednu tohoto roku na mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky v Los Angeles ukazuje vůbec první mobilní telefon - Motorolu DynaTAC

Nespokojený byl především miliardář Carl Icahn, jehož akcie za poslední rok ztratily 40 % hodnoty. Šedesátiletý Zander prý jednal o odstoupení z čela společnosti již delší dobu a do květnové valné hromady akcionářů zůstane na pozici předsedy představenstva. Sám Zander uvedl, že odchod z vedení společnosti je jeho rozhodnutí a že si to takto sám přeje. Ani analytici nedávali Zanderovi mnoho šancí na znovuzvolení do dalšího čtyřletého období.

Také další odpůrci Zandera jsou přesvědčeni, že společnost potřebuje novou krev a směr. Budoucí výkonný ředitel Brown je bakalářem ekonomie. U firmy působí čtvrtým rokem, vedl několik jejích divizí a řídil čtyřmiliardový nákup Symbol Technologies. Inženýr Edward Zander se pohybuje v branži informačních a komunikačních technologií už čtyřicet let, nyní se chce více věnovat rodině.

Váš názor Další článek: Nico+ pro nenáročné Japonce hraje barvami

Témata článku: Motorola, Ostatní, Apple iPhone 4GB, Motorola Razr, Ředitel, Motor

Určitě si přečtěte