EU chce zrychlit a zlevnit rozvoj 3G sítí

T-Mobile včera upozornil na velmi zajímavý problém diskutovaný v politickém centru Evropy. Rychlejšímu rozvoji 3G sítí by mělo pomoci jejich poskytování na frekvencích určených k provozu běžných GSM sítí (2G).

Mobilní komunikace zjevně patří v Bruselu k hojně diskutovaným tématům. Poslední unijní novinka však nepřinese omezení, ale právě naopak. Evropská komise by ráda umožnila operátorům, aby své 3G služby poskytovaly na frekvencích, které jsou vyčleněny pouze pro 2G.

Cíl tohoto kroku je více než jasný: mobilním firmám by měl usnadnit start jejich 3G služeb. Tak to alespoň zdůvodňují hlasy z Evropské komise. Operátoři tak budou moci nabízet vysokorychlostní přístup k internetu či multimediální obsah prostřednictvím 2G frekvencí.

Podle informací Dow Jones Newswires musí nejprve Evropská komise požádat Evropský parlament a vlády členských států, aby zrušily dvacet let staré předpisy týkající se rádiového spektra. Podle dobře informovaného zdroje najde tato iniciativa Evropské komise pozitivní ohlas na důležitých místech a potřebné změny by měly být přijaty do konce letošního roku.

Využívání stávajících 2G frekvencí pro služby třetí generace bude mít pozitivní finanční vliv na celé odvětví mobilních komunikací - odhady hovoří o částce mezi 10 až 50 miliardami eur. Podle Davida Pringlea, mluvčího GSM Asociace, přinesou navrhované úpravy mnohem efektivnější využití rádiového spektra.

Diskuze (7) Další článek: Nokia rozeslala desetitisíce MP3

Témata článku: Ostatní, EU, 3G, Síť, Dow Jones

Určitě si přečtěte