EU chystá další regulace roamingu

Evropská komisařka Viviane Redingová, která se proslavila zejména prosazením regulace roamingových cen, rozhodně neztrácí čas.

Dnes byla zveřejněna první zpráva, která hodnotí úspěšnost regulace roamingových cen za období od dubna do září 2007. Zpráva konstatuje, že regulace funguje úspěšně ve všech členských zemích. Na další závěry je ještě brzy, regulace vstupovala v jednotlivých zemích v platnost postupně během několika měsíců sledovaného období. Musíme si zkrátka počkat na další zprávu.

Zmíněná komisařka Redingová je vcelku spokojená. „Dnes zveřejněná zpráva dokazuje trend snižování roamingových cen,“ uvedla doslova. Současně však dodává: „I nadále se budu zaměřovat na ceny textových zpráv a datových přenosů v roamingu. Budeme pozorně sledovat vývoj situace a na konci roku 2008 patřičně zareagujeme.“
Evropská komise poznamenala, že operátoři již přijali všechna regulační nařízení. Přesto komisi překvapuje, že hovory jsou v roamingu zpoplatněny po celých minutách, nikoli po sekundách, jako při volání v rámci jednotlivých zemí. Stejně tak sleduje komise ceny SMS a dat, které se výrazně liší v jednotlivých státech. Na konci tohoto roku komise rozhodne, zda i tyto poplatky vyžadují regulaci.
Ceny v Eurotarifu (nyní 49 eurocentů za minutu odchozího hovoru a 24 eurocentů za minutu příchozího hovoru) by měly být ještě sníženy v letech 2008 a 2009.
Zdroj: tisková zpráva komisařky Redingové

Témata článku: Operátoři, EU, Regulace, Evropská komisařka, První zpráva

Určitě si přečtěte

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

** ČTÚ naznal, že na trhu je něco shnilého, síťoví operátoři ale nesouhlasí ** Naopak virtuálové tvrdí, že stav je ještě mnohem horší ** Pozadí telco byznysu v ČR není tak líbivé, jako reklamy v televizi

14.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 26

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Tři měsíce bez okovů. Jak se nám žije bez evropského roamingu?

Tři měsíce bez okovů. Jak se nám žije bez evropského roamingu?

** Chování Čechů v zahraničí se změnilo zcela zásadně ** V Chorvatsku jsme surfovali 50× více a spotřeba rostla v celé EU ** Překupníci se zahraničními tarify se neobjevili, operátoři nezdražují

23.  9.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 68