EU chystá další regulace roamingu

Evropská komisařka Viviane Redingová, která se proslavila zejména prosazením regulace roamingových cen, rozhodně neztrácí čas.

Dnes byla zveřejněna první zpráva, která hodnotí úspěšnost regulace roamingových cen za období od dubna do září 2007. Zpráva konstatuje, že regulace funguje úspěšně ve všech členských zemích. Na další závěry je ještě brzy, regulace vstupovala v jednotlivých zemích v platnost postupně během několika měsíců sledovaného období. Musíme si zkrátka počkat na další zprávu.

Zmíněná komisařka Redingová je vcelku spokojená. „Dnes zveřejněná zpráva dokazuje trend snižování roamingových cen,“ uvedla doslova. Současně však dodává: „I nadále se budu zaměřovat na ceny textových zpráv a datových přenosů v roamingu. Budeme pozorně sledovat vývoj situace a na konci roku 2008 patřičně zareagujeme.“
Evropská komise poznamenala, že operátoři již přijali všechna regulační nařízení. Přesto komisi překvapuje, že hovory jsou v roamingu zpoplatněny po celých minutách, nikoli po sekundách, jako při volání v rámci jednotlivých zemí. Stejně tak sleduje komise ceny SMS a dat, které se výrazně liší v jednotlivých státech. Na konci tohoto roku komise rozhodne, zda i tyto poplatky vyžadují regulaci.
Ceny v Eurotarifu (nyní 49 eurocentů za minutu odchozího hovoru a 24 eurocentů za minutu příchozího hovoru) by měly být ještě sníženy v letech 2008 a 2009.
Zdroj: tisková zpráva komisařky Redingové
Diskuze (40) Další článek: Kancelář v mobilu: Google vs. ZOHO

Témata článku: Operátoři, EU, Regulace, První zpráva, Evropská komisařka

Určitě si přečtěte