Europarlament: microUSB do tří let povinně a pro všechny

Europarlament: microUSB do tří let povinně a pro všechny

Europarlament na dnešním jednání schválil novelizaci pravidel o rádiových zařízeních, jejich nejzajímavější částí je zavedení jednotné nabíječky pro všechny mobilní telefony prodávané v EU. Europoslanci říkají, že je hlavním motivem omezení elektroodpadu (dokonce to spočítali na 51 tisíc tun ročně), pro nás bude příjemné to, že každé drobné mobilní zařízení půjde dobít stejnou nabíječkou.

Klepněte pro větší obrázek
Toto brzy bude pro mobilní telefony dávná minulost.

Asi teď namítnete, že microUSB nabíječky už tu máme. Takže co je vlastně nového? Pravidla platná od roku 2009 byla benevolentnější, i teď budou stanovené výjimky, ale pointou je, že microUSB by mělo být ještě více rozšířené. Kterých kategorií zařízení se bude povinnost týkat, je předmětem dalších jednání.

Už v roce 2009 si eurokomisaři malovali, že výrobci postupně přestanou nabíječky přikládat do krabičky k telefonu a teď se o to budou snažit znovu. Tehdy to dopadlo tak, že během let má jeden uživatel více nabíječek na více místech, reálným efektem je tedy zvýšení pohodlí uživatele. Uvidíme, jak to dopadne teď.

Otázkou je také, jak se k věci postaví Apple. Pochybuji, že by z Lightningu přecházel na microUSB, rozhodně se kvůli rozdílnému konektoru nebude chtít vzdát evropského trhu, a tak očekávám, že se bude jednat o výjimce, možná k iPhonu dostaneme nabíjecí redukci microUSB-Lightning.

Navrhovanou směrnici poslanci schválili poměrem hlasů 550 (pro): 12 (proti): 8 (zdrželo se hlasování). Nyní ji musí formálně schválit i Rada. Členské státy budou mít následně dva roky na její provedení do vnitrostátních předpisů a výrobci další rok na to, aby se novým podmínkám přizpůsobili.

Zdroj: tisková zpráva Evropského parlamentu


Aktualizováno: Nechal jsem se strhnout titulky jiných médií a opomněl jsem zajímavý fakt, že dostupné oficiální materiály ani jednou nezmiňují výraz „microUSB“. Je tedy možné, že to celé dopadne jinak a tím „evropským konektorem evropské nabíječky“ nakonec bude něco jiného. Těžko však předjímat, jaké jsou šance.

Témata článku: Technologie, EU, MicroUSB, Elektroodpad, Euro

Určitě si přečtěte

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

** Akcelerace závodního dronu je zdrcující: 0 - 150 km/h pod sekundu. ** Na trati číhá sprcha, oheň i větrné dělo. ** Pilot řídí prostřednictvím brýlí, které berou obraz z palubní kamery.

Včera | Kůžel Filip

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

** Skládací telefony jsou budoucnost, ne přítomnost. ** Co a kdy ukáže Samsung, Lenovo, nebo dokonce Apple? ** Chceme vůbec skládací mobil? Ten od ZTE nás o tom nepřesvědčil.

22.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 4

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

** Nemáte psa? Domácnost vám dokáže ohlídat i nový dron ** Využívá k tomu mj. trojici 4K kamer nebo hloubkovou 3D kameru ** K dostání však bude až příští rok a nebude zrovna za hubičku

21.  10.  2017 | Měchura Milan | 1

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

** Healbe GoBe 2 přináší na trh funkce, které nikdo jiný nenabízí ** Technologie Flow dokáže změřit přijaté kalorie automaticky ** Jako jeden z prvních vám GoBe 2 změří i krevní tlak

19.  10.  2017 | Měchura Milan | 16