Europoslanci schválili větší ochranu při nákupech v e-shopech. Na platnost zákona si počkáme dva roky

Europoslanci schválili větší ochranu při nákupech v e-shopech. Na platnost zákona si počkáme dva roky

Evropský parlament schválil legislativu, jejímž cílem je zvýšit ochranu spotřebitelů před podvody při nákupech přes internet a rychleji odhalit nepoctivé prodejce. Národní úřady budou mít v této oblasti větší pravomoci. Budou moci například požádat registrátory domén o informace nezbytné pro identifikaci nepoctivých obchodníků nebo provádět zkušební nákupy v utajení. Pro spotřebitele by mělo být snazší domoci se svých práv při nákupech v jiné zemi EU. Norma vstoupí v platnost za dva roky.

Úřady budou moci v případě nutnosti nařídit zrušení digitálního obsahu. Dostanou možnost ukládat nepoctivým prodejcům pokuty a požadovat závazek, že poškozeným spotřebitelům poskytne odpovídající nápravu.

„Tato legislativa posílí a zlepší spolupráci všech subjektů zapojených do oblasti ochrany spotřebitelů, aby mohly snáze kontrolovat dodržování pravidel a řešit přeshraniční případy porušení práva EU,“ uvedla česká poslankyně Olga Sehnalová, která za Evropský parlament vedla vyjednávání o nové legislativě.

„Nová pravidla více zapojí do hry spotřebitelské organizace, které mají informace od spotřebitelů z první ruky, ale dozorové orgány s nimi dosud často nemohly nebo nechtěly pracovat,“ dodala Sehnalová.

Případy poškozování zájmů spotřebitelů nepoctivými obchodníky v jiných členských zemích jsou stále častější. Problémem často není neexistence právních předpisů na ochranu spotřebitelů, ale jejich účinné vymáhání.

„E-shopy nabízejí své zboží bez hranic, napříč jednotným trhem, nedůvěra spotřebitelů k nákupu v zahraničí ale stále přetrvává,“ uvedla europoslankyně Dita Charanzová. Češi jsou podle ní spolu s Poláky a Rumuny v tomto směru nejkonzervativnější v unii. „Jen desetina našich spotřebitelů se odhodlala k online nákupu v zahraničí. Potřebujeme posílit důvěru a jistotu zákazníků, že jsme schopni nekalé praktiky včas odhalit, efektivně vyšetřit a viníka potrestat,“ uvedla poslankyně.

Diskuze (8) Další článek: Přece jste nečekali, že úředník odhalí kartel. ÚOHS zkoumal a nic nevyzkoumal

Témata článku: Nákup a ceny, EU, Evropská unie, Ochrana, Legislativa, Nekalý praktik, Právní předpis, Orgán, Online nákup, E-shop, Polák, Národní úřad, Platnost, Nová legislativa, Spotřebitel, Ochrana spotřebitelů, Europoslanec, Jednotný trh, Viník, Nákup, Digitální obsah, Evropský parlament, Nové pravidlo, Dita Charanzová, Zákon


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 117

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

** Poměr ceny a výkonu je fantastický ** OxygenOS je fakticky čistý Android ** Foťák je krůček za nejlepšími

Jakub Michlovský | 53