Eurotel HSDPA na Invexu naživo: 1 476 kb/s v mobilní síti!

Eurotel na Invexu prezentuje své připravované 3G služby a nechybí zde ani prezentace rychlých datových přenosů v sítích třetí generace na základě technologie HSDPA. Eurotel slibuje při uvedení této služby rychlost stahování dat 1 800 kb/s, za pár let by se však měla vyšplhat až na neuvěřitelných 14 MB/s.

Stánek Eurotelu je pochopitelně pokryt signálem 3G sítě, včetně technologie HSDPA. Připraven je i notebook se speciální PC kartou, na kterém si každý může rychlost přenosu dat ověřit. A učinili jsme tak samozřejmě i my a to rovnou několikrát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Terminál pro testování HSDPA • PC kartu si domů neodnesete

Průměrná rychlost stahování se pohybovala kolem 1 476 kb/s, což odpovídá 184 kB/s. Megabajtový soubor lze stáhnout za šest sekund a za hodinu bychom mohli stáhnout 650 MB dat. Upload si také nevedl špatně – rychlost 339 kb/s odpovídá 42 kB/s, takže by nahrání megabajtového souboru trvalo 24 s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky měření

Máme se na co těšit, ale budeme si muset ještě chvíli počkat. Eurotel svoji síť třetí generace UMTS komerčně spustí až v prosinci. Doufejme, že ve finální síti bude dosažitelná i slibovaná rychlost 1 800 kb/s.

Diskuze (22) Další článek: Oprava: Nokia N70 synchronizuje poznámky v kalendáři

Témata článku: EU, Mobil, Euro, Invex

Určitě si přečtěte