Eurotel spustí 3G 1. prosince: živé zpravodajství z tiskové konference

Za pár okamžiků začne na Invexu tisková konference Eurotelu. Operátor by na ní měl představit svoji nabídku služeb UMTS. Věříme, že zmíní i plány pro pokrytí a nezlobili bychom se, kdyby Eurotel řekl něco konkrétního k cenám.

Tiskové konference se ze strany Eurotelu účastí Salvador Anglada (generální ředitel), Stanislav Kůra (výkonný ředitel pro strategii a rozvoj produktů) a Diana Dobálová (výkonná ředitelka pro vnější a vnitřní komunikaci).

10.08: Začíná Diana Dobálová, která zmiňuje zářijovou tiskovku, na které Eurotel slíbil, že na Invexu řekne k UMTS víc.

10.09: Tisková konference má název Spuštění prvního plnohodnotného portfoliia UMTS slueb v České republice.

Eurotel spustí UMTS 1. prosince 2005.

10.10: Následuje prezentace generálního ředitele Anglady. Podle něj je dnes velmi důležitý den, protože Eurotel zavádí revoluční technologii a služby a posiluje vedoucí pozici na trhu.

Průběžně pročítám tiskové materiály, které jsme právě dostali: Ještě v letošním roce bude signálem sítě UMTS pokryto území Prahy a oblast centra Brna. V příštím roce Eurotel rozšíří signál také do dalších měst ČR. Bude pokračovat od větších měst k menším. Eurotel během příštích dvou let plánuje pokrýt více než 50 % české populace. K dispozici bude roaming.

Maximální rychlost datového přenosu bude v síti UMTS zpočátku dosahovat 384 kb/s. Počátkem příštího roku Eurotel zavede nadstavbu HSDPA s rychlostí až 1,8 Mb/s. Během dalších dvou let se tato rychlost postupně zvýší až na 14,4 Mb/s.

10.13: Salvador Anglada mezi tím pokračuje v prezentaci, proč je Eurotel nejlepší. Tyto informace nemají mnoho společného s UMTS.

10.15: Eurotel: jsme prvním a jediným operátorem, který nabídne plnohodnotnou a komplexní nabídku UMTS služeb v ČR.

Dostali jsme i celou prezentaci, takže mohu dopředu vypsat služby, které Eurotel nabídne. Jde o úvodní nabídku, která bude k dispozici při spuštění služby.

  • Eurotel Video hovory
  • Eurotel Web video hovory
  • Eurotel Video
  • Eurotel Jukebox
  • Eurotel On-line dopravní kamery
  • Eurotel Live!
  • Eurotel Data Service

K jednotlivým službám se později dostanu ještě podrobněji. Už teď je ale vidět, že Eurotel dnes zřejmě neřekne nic k cenám.

UMTS telefony v nabídce Eurotelu: Nokia N70 (dotovaná cena se dostane až na 2 995 Kč), Sony Ericsson K600i (od 1 Kč), Samsung Z300 (od 1 Kč) a PC karta Novatel wireless Merlin U630 (od 995 Kč). Tyto ceny platí při min. plnění 2 000 Kč a při úvazku na dva roky.

10.18: V prezentaci pokračuje Stanislav Kůra, který bude mluvit o konkrétních službách a nabídce.

Nabídka Eurotelu bude postavena na „čtyřech základních kamenech“: atraktivním portfoliu služeb, nabídce telefonů a datové karty, rychle rostoucím národním pokrytí a mezinárodní kompatibilitě, na spolehlivé síti postavené se silnými partnery.

Pro UMTS nebude nutná žádná aktivace, stačí vložit stávající kartu SIM do mobilního telefonu s podporou UMTS.

Video hovory a Web video hovory: běžná videotelefonie a hovory mezi mobilním telefonem a počítačem, které bude moci využít člověk bez UMTS telefonu.

Eurotel video: služba pro stahování klipů nebo živé sledování televizních stanic (v nabídce bude zpočátku TV Óčko), plus další obsah z portálu Eurotel Live.

Eurotel Jukebox: jde o starší službu pro stahování hudby do mobilního telefonu. Bude rozšířena. Kvalita zvuku je údajně lepší než MP3.

Eurotel On-line dopravní kamery: bude možné zobrazit obraz z kamer na konkrétních silnicích nebo křižovatkám, bude možný výběr i z konkrétních sekvencí záběrů pro průjezd městem.

Eurotel Live: nový obsah pro UMTS, nový design.

10.27: Stanislav Kůra začíná mluvit o telefonech a pokrytí.

Modely, které jsem zmínil dříve, budou v nabídce od počátku, nabídka se bude dále rozšiřovat. Nokia N70 bude exkluzivně dostupná pro zákazníky Eurotelu.

Pokrytí: v grafu vidím přehled měst, jak bude pokrývání pokračovat: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, České Budějovice, Liberec, Hradec Králové, Olomouc, Ústí nad Labem, Pardubice, Karlovy Vary, Teplice, Most, Kladno, Zlín.

UMTS používá přibližně stovka operátorů v asi čtyřiceti zemích světa. V nich bude možné používat UMTS roaming.

Otázky a odpovědi

Jaké budou ceny? Zajímají mě konkrétně videohovory.

Podrobné ceny našich služeb uveřeníme v okamžiku komerčního spuštění. Už nyní můžeme prozradit, že budou velice atraktivní. Příklad: v počátečním období chceme nabízet videotelefonování za zvýhodněnou cenu 1 Kč za minutu.

Jaký bude princip cenotvorby televizního vysílání: podle času, dat nebo jinak? Jaký bude datový tok?

Detaily opravdu uvedeme až 1. prosince. Nepředpokládám ale, že by šlo o ceny založené na objemu přenesených dat. Datový tok u televizního vysílání bude 128 kb/s.

Jak budete řešit přechod na HSDPA. Současné telefony tuto rychlost nepodporují.

V okamžiku spuštění HSDPA budou v naší nabídce datové PC karty podporující tuto technologii. Předpokládáme, že prvními uživateli této technologie budou ti, kteří často používají datové přenosy. Na světě zatím není žádný mobil s podporou HSDPA.

Jak se bude vaše služba jmenovat? S čím půjdete proti 4G?

V tuto chvíli zatím ještě není rozhodnuto. Chceme ale tuto službu nabízet jako UMTS.

Jaká je strategie Eurotelu v EDGE?

Neuvažujeme o velkém rozšiřování EDGE, není to technologie, která má budoucnost. Sázíme na technologie UMTS a CDMA.

10.40: Konec tiskové konference.

Diskuze (21) Další článek: Invex: jaké zajímavosti z mobilního světa stojí za to vidět?

Témata článku: EU, 3G, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Samsung Z300, Sony Ericsson K600i, Tis, Výkonná ředitelka, Zpravodajství, Euro, Tisk, Konference


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34