Eurotel spustí 3G 1. prosince: živé zpravodajství z tiskové konference

Za pár okamžiků začne na Invexu tisková konference Eurotelu. Operátor by na ní měl představit svoji nabídku služeb UMTS. Věříme, že zmíní i plány pro pokrytí a nezlobili bychom se, kdyby Eurotel řekl něco konkrétního k cenám.

Tiskové konference se ze strany Eurotelu účastí Salvador Anglada (generální ředitel), Stanislav Kůra (výkonný ředitel pro strategii a rozvoj produktů) a Diana Dobálová (výkonná ředitelka pro vnější a vnitřní komunikaci).

10.08: Začíná Diana Dobálová, která zmiňuje zářijovou tiskovku, na které Eurotel slíbil, že na Invexu řekne k UMTS víc.

10.09: Tisková konference má název Spuštění prvního plnohodnotného portfoliia UMTS slueb v České republice.

Eurotel spustí UMTS 1. prosince 2005.

10.10: Následuje prezentace generálního ředitele Anglady. Podle něj je dnes velmi důležitý den, protože Eurotel zavádí revoluční technologii a služby a posiluje vedoucí pozici na trhu.

Průběžně pročítám tiskové materiály, které jsme právě dostali: Ještě v letošním roce bude signálem sítě UMTS pokryto území Prahy a oblast centra Brna. V příštím roce Eurotel rozšíří signál také do dalších měst ČR. Bude pokračovat od větších měst k menším. Eurotel během příštích dvou let plánuje pokrýt více než 50 % české populace. K dispozici bude roaming.

Maximální rychlost datového přenosu bude v síti UMTS zpočátku dosahovat 384 kb/s. Počátkem příštího roku Eurotel zavede nadstavbu HSDPA s rychlostí až 1,8 Mb/s. Během dalších dvou let se tato rychlost postupně zvýší až na 14,4 Mb/s.

10.13: Salvador Anglada mezi tím pokračuje v prezentaci, proč je Eurotel nejlepší. Tyto informace nemají mnoho společného s UMTS.

10.15: Eurotel: jsme prvním a jediným operátorem, který nabídne plnohodnotnou a komplexní nabídku UMTS služeb v ČR.

Dostali jsme i celou prezentaci, takže mohu dopředu vypsat služby, které Eurotel nabídne. Jde o úvodní nabídku, která bude k dispozici při spuštění služby.

  • Eurotel Video hovory
  • Eurotel Web video hovory
  • Eurotel Video
  • Eurotel Jukebox
  • Eurotel On-line dopravní kamery
  • Eurotel Live!
  • Eurotel Data Service

K jednotlivým službám se později dostanu ještě podrobněji. Už teď je ale vidět, že Eurotel dnes zřejmě neřekne nic k cenám.

UMTS telefony v nabídce Eurotelu: Nokia N70 (dotovaná cena se dostane až na 2 995 Kč), Sony Ericsson K600i (od 1 Kč), Samsung Z300 (od 1 Kč) a PC karta Novatel wireless Merlin U630 (od 995 Kč). Tyto ceny platí při min. plnění 2 000 Kč a při úvazku na dva roky.

10.18: V prezentaci pokračuje Stanislav Kůra, který bude mluvit o konkrétních službách a nabídce.

Nabídka Eurotelu bude postavena na „čtyřech základních kamenech“: atraktivním portfoliu služeb, nabídce telefonů a datové karty, rychle rostoucím národním pokrytí a mezinárodní kompatibilitě, na spolehlivé síti postavené se silnými partnery.

Pro UMTS nebude nutná žádná aktivace, stačí vložit stávající kartu SIM do mobilního telefonu s podporou UMTS.

Video hovory a Web video hovory: běžná videotelefonie a hovory mezi mobilním telefonem a počítačem, které bude moci využít člověk bez UMTS telefonu.

Eurotel video: služba pro stahování klipů nebo živé sledování televizních stanic (v nabídce bude zpočátku TV Óčko), plus další obsah z portálu Eurotel Live.

Eurotel Jukebox: jde o starší službu pro stahování hudby do mobilního telefonu. Bude rozšířena. Kvalita zvuku je údajně lepší než MP3.

Eurotel On-line dopravní kamery: bude možné zobrazit obraz z kamer na konkrétních silnicích nebo křižovatkám, bude možný výběr i z konkrétních sekvencí záběrů pro průjezd městem.

Eurotel Live: nový obsah pro UMTS, nový design.

10.27: Stanislav Kůra začíná mluvit o telefonech a pokrytí.

Modely, které jsem zmínil dříve, budou v nabídce od počátku, nabídka se bude dále rozšiřovat. Nokia N70 bude exkluzivně dostupná pro zákazníky Eurotelu.

Pokrytí: v grafu vidím přehled měst, jak bude pokrývání pokračovat: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, České Budějovice, Liberec, Hradec Králové, Olomouc, Ústí nad Labem, Pardubice, Karlovy Vary, Teplice, Most, Kladno, Zlín.

UMTS používá přibližně stovka operátorů v asi čtyřiceti zemích světa. V nich bude možné používat UMTS roaming.

Otázky a odpovědi

Jaké budou ceny? Zajímají mě konkrétně videohovory.

Podrobné ceny našich služeb uveřeníme v okamžiku komerčního spuštění. Už nyní můžeme prozradit, že budou velice atraktivní. Příklad: v počátečním období chceme nabízet videotelefonování za zvýhodněnou cenu 1 Kč za minutu.

Jaký bude princip cenotvorby televizního vysílání: podle času, dat nebo jinak? Jaký bude datový tok?

Detaily opravdu uvedeme až 1. prosince. Nepředpokládám ale, že by šlo o ceny založené na objemu přenesených dat. Datový tok u televizního vysílání bude 128 kb/s.

Jak budete řešit přechod na HSDPA. Současné telefony tuto rychlost nepodporují.

V okamžiku spuštění HSDPA budou v naší nabídce datové PC karty podporující tuto technologii. Předpokládáme, že prvními uživateli této technologie budou ti, kteří často používají datové přenosy. Na světě zatím není žádný mobil s podporou HSDPA.

Jak se bude vaše služba jmenovat? S čím půjdete proti 4G?

V tuto chvíli zatím ještě není rozhodnuto. Chceme ale tuto službu nabízet jako UMTS.

Jaká je strategie Eurotelu v EDGE?

Neuvažujeme o velkém rozšiřování EDGE, není to technologie, která má budoucnost. Sázíme na technologie UMTS a CDMA.

10.40: Konec tiskové konference.

Témata článku: 3G, EU, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Samsung Z300, Sony Ericsson K600i, Tis, Euro, Konference

Určitě si přečtěte

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44