ExpensiveWall: malware pro Android odesílá podvodné prémiové SMS zprávy

Výzkumný tým společnosti CheckPoint odhalil další malware pro operační systém Android, který dostal pracovní název „ExpensiveWall“. Označení vyplývá z aplikace Lovely Wallpaper, která byla pro nově objevený malware hlavní „distribuční sítí“ při infikování smartphonů s operačním systémem od Googlu. Aplikace využívala pokročilé maskování, které obešlo i antimalwarové ochrany obchodu Google Play.

CheckPoint informoval Google o několika desítkách škodlivých aplikací 7. srpna, krátce po oznámení byly aplikace z Google Play nenávratně odstraněny. V první várce si nakažené aplikace stáhlo až 21 milionů uživatelů. Ve druhé várce koncem srpna se nakazilo dalších 50 tisíc smartphonů, infikovaná aplikace však na Google Play vydržela jen čtyři dny, než byla odhalena a odstraněna.

Zmiňované aplikace fungovaly na stejném principu, odesílaly podvodné SMS bez vědomí uživatele, které vás registrovaly k různým placeným službám. Příchozí SMS byly následně zpoplatněny, přičemž uživatelé neměli ani tušení, že by se k těmto službám někdy registrovali.

Jak řešit bezpečnost u smartphonů?

I přesto, že aplikace již nejsou na Google Play, mohou stále existovat nainstalované ve smartphonech. A do té doby než je odstraníte, mohou škody páchat dál. Níže najdete seznam aplikací, které jsou tímto malwarem nakaženy, a je třeba je neprodleně odstranit z telefonu. Jak se bezpečnostním hrozbám vyhnout do budoucna? Před instalací aplikací a her si projděte hodnocení ostatních uživatelů, které mohou být dostatečným vodítkem k tomu, že „něco není v pořádku“.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam aplikací s názvem balíčků, které obsahují škodlivý malware ExpensiveWall

Zdroj CheckPoint

Diskuze (7) Další článek: Vyzkoušeli jsme finský top model Nokia 8. Nenápadná vlajková loď má co nabídnout

Témata článku: Android, Bezpečnost, Chytrý telefon, Malware, Zabezpečení, Ochrana, Ransomware, Podvod, Virus, Pracovní název, Výzkumný tým, První várka, Protect, Velká bezpečnost, Stejný princip, Zprávy, #Android, Distribuční síť, Příchozí SMS, Várka, Play protect, Uživatelé, Maskování, Infikovaná aplikace, Checkpoint


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 32

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73