Firefox OS na mobilech končí. Bude někomu chybět?

Firefox OS na mobilech končí. Bude někomu chybět?

Mobilní systém Firefox OS má na kahánku. Mozilla oznámila, že ukončuje jeho další vývoj pro mobilní telefony, takže skončí i jejich prodej u partnerů. Na stranu druhou by to ale nemuselo znamenat úplný konec celé platformy, Mozilla to s ní totiž zkusí ještě v internetu věcí a obecně dalších krabičkách připojených k internetu (různé přehrávače, set-top-boxy aj.). Už nyní na Firefox OS pracuje chytrý televizor Panasonic CX700.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Firefox OS na tabletu InFocus

Jestli se bude jednat pouze o zbytečně protahovanou klinickou smrt, anebo se nakonec Firefox OS přeci jen v některém z těchto segmentů prosadí, ukáže až čas. Faktem však zůstává, že prodeje zařízení s Firefox OS nesplnily čekávání a nedokázaly konkurovat univerzálnímu Androidu a proprietárním platformám velkých hráčů.

Lowendy netáhly

Mobilní Firefox OS byl představen před dvěma lety ve spolupráci s velkými světovými operátory. Měl zhmotnit snahy zainteresovaných partnerů (Mozilla, Deutsche Telekom, Telefónica) získat něco z trhu mobilních systému a aplikací pro sebe a omezit tak nadvládu Googlu s Androidem a Applu s iOS. To se ovšem nepodařilo, dílem i proto, že Firefox OS byl používán pouze na lowendových smartphonech.

Klepněte pro větší obrázek
Alcatel Onetouch Fire E byl jeden z lépe vybavených Firefox Phonů, v nabídce jej měl i český T-Mobile

Nejaktivnější na poli koncových zařízení pro Firefox OS byly čínské společnosti Alcatel (TCL) a ZTE, které dohromady představily osm chytrých telefonů s logem „ohnivé lišky“. Menší měrou přispěly i LG a Huawei a přidalo se i několik málo známých čínských značek. Na českém trhu nabízel Firefox Phony operátor T-Mobile, na volném trhu bylo možné zakoupit dva modely od Alcatelu.

Diskuze (14) Další článek: Facebook umožní komentovat i když jste bez internetu

Témata článku: Úplný konec, Velký hráč, Lowendový smartphone, Světový operátor, Chytrý televizor, Mobil

Určitě si přečtěte