Firemní notebook a smartphone má nejčastěji Skandinávec a Čech

Firemní notebook a smartphone má nejčastěji Skandinávec a Čech

Pracovní e-maily na smartphonu a práce mimo kancelář s přenosným počítačem s mobilním připojením k internetu. Pro hodně Čechů známá pracovní praxe. Podle nového průzkumu Eurostatu tomu ale zdaleka tak není všude v Evropě.

Procentuální zastoupení firem, které zásobují své zaměstnance přenosnými komunikačními zařízeními se liší od 22 % firem v Rumunsku až po 78 % firem ve Finsku, 65 % v Dánsku a 63 % v České republice a Švédsku. „Podíl podniků poskytujících přenosné komunikační zařízení je nejvyšší v severských členských státech EU a v České republice,“ píše Eurostat ve své studii, pro kterou sbíral data na začátku tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek

Ne ve všech českých firmách ale samozřejmě zaměstnanec dostane ihned poslední typ smartphonu. Podle statistiky je to záležitost především velkých firem: 94 % z nich tento benefit poskytují. U středně velkých firem je to 86 % z nich a u menších jen 57 %. Všechna tato čísla jsou ale stále nad evropských průměrem. Ze statistiky také vyplývá, že výrazně častěji české firmy poskytující taková zařízení zaměstnancům nabídnou přenosný počítač než jiná přenosná zařízení jako PDA nebo smartphony. 61 % firem poskytne raději laptop, jen 38 % chytrý telefon.

Společnosti umožňují takto svým zaměstnancům v Česku neomezený přístup k internetu a takřka neomezený přístup k e-mailu. V 71 % případů pak i přístup k firemním dokumentům. České firmy ve velkém také poskytují zaměstnancům přístup k obchodním aplikacím: „Nejvyšší podíl firem využívající zařízení pro přístup k obchodním aplikacím je ve Švédsku (71 % firem), České republice (67 %) a Dánsku (64 %).“

Nárůst přenosných komunikačních zařízení ve firmách dosvědčují nepřímo i data Českého statistického úřadu, který ve zprávě o využívání informačních technologií v podnikatelském sektoru za minulý rok upozorňuje na zjevný nárůst práce z domova prostřednictvím firemních přenosných komunikačních zařízení. Zatímco v roce 2010 homeworking/homeoffice umožňovalo jen 21 % českých firem, minulý rok to bylo už 27 % podniků.

Diskuze (2) Další článek: Týden mobilně 160: šikovná krabička a chytré sluchátko

Témata článku: Smartphony, Hospodaření a finance, Notebook, Procentuální zastoupení, Přenosný počítač, Note, EPP, Čech, Evropský průměr, Poslední typ


Určitě si přečtěte