Fotoaparát je nuda, brzy nastoupí videomobily

Fotoaparát je nuda, brzy nastoupí videomobily

Nizozemský server NewMobile si ve svém článku o nových konceptech telefonů Sony Ericsson dovolil zajímavou poznámku. Sony Ericsson bude údajně vedle značek Walkman a nově Cyber-shot používat i logo Handycam, které Sony lepí na své videokamery. Přesně v duchu názvu se potom tyto telefony začnou víc soustředit na natáčení videa.

Serveru tuto informaci navíc potvrdil nejmenovaný zdroj. První Handycam od Sony Ericssonu by se prý měl objevit koncem roku, měl by to být první telefon s vysouvací konstrukcí.

Video? No jasně!

Na potvrzení informace z článku nizozemského serveru ještě bude nutné nějakou dobu počkat. Zaměřme se ale na myšlenku, na kvalitní video v mobilu. Zdá se být totiž nanejvýš logické, že výrobci – nejen Sony Ericsson - půjdou touto cestou.

Video v mobilním telefonu bylo zatím až na pár výjimek velmi utlačovaná funkce. Obraz o velikosti poštovní známky nebyl dobrý k ničemu jinému než k posílání MMS. Opravdovému videu ale přitom stačí mnohem menší rozlišení než fotoaparátům. Například systém PAL používá formát 704 × 576 bodů, a to už zvládne každý dnešní fotomobil. Důležitější je zde použití kvalitnějšího kodeku a vyšší výpočetní výkon, který zabezpečí použitelnou snímkovou frekvenci a datový tok. Vyššího výkonu se ale dá dosáhnout rychleji než zkvalitnění optiky v půlcentimetrovém objektivu.

Na optiku video není tak náročné jako mnohapixelové fotoaparáty. U pohyblivých obrázků je navíc uživatel ochotný menší kvalitu omluvit. Nevyžaduje dokonale ostré a prokreslené snímky. Důležitější je, že se hýbou, že vidíte, jak se někdo směje, pohybuje, padá... Poslední sloveso jsem nakonec raději smazal, jisté však je, že pornografie je rozhodně velký technologický tahoun. Příslušné servery se už určitě těší na bohatou nadílku amatérů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Cyber-shot M2: fotí, natáčí, stačí mu jedna ruka. Chybí už jen mobil

Do necelého roku, Lomikare

Plnohodnotnou kameru v mobilu brzy jistě nabídnou všichni výrobci. První krůček u nás udělal Samsung, který třeba v modelu E720 nabídnul rozlišení 352 × 288 (více zde). Dalším inovaci jste před několika týdny viděli u Nokie 6280 s rozlišení VGA (více zde).

Nyní už skutečně stačí zvýšit frekvenci snímků, přidat automatické zaostřování, elektronický stabilizátor obrazu (Sony Ericsson už tuto funkci zvládl), umístit mikrofon dopředu a nabídnout různé softwarové funkce známé z videokamer. Důležitá je samozřejmě také pořádná značka, která za dobré marketingové podpory telefon prodá. A Sony Ericsson a Handycam je potenciálně velmi silná dvojka.

Témata článku: Fotoaparát

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tonny.d 6. 3. 2006 14:05:08
    jo do 2vou let sou tu mobily "pro vsechny" s DVT-H, camero s 20xzz a s...
  • bosto2, bosto2 6. 3. 2006 13:59:45
    moje N90 už má slušný video 352x288b prohlížím ho jen v mobilu na tom...
  • Tom 6. 3. 2006 12:58:52
    Asi před rokem jsem se nechal zmasírovat reklamou a koupil jsem si SX1. No...
Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9


komerční sdělení

Komerční sdělení