Fotomobily: lepší snímky s novou optikou

Schopnost mobilních telefonů pořizovat stále lepší snímky se neustále zlepšuje. S ní rostou také počty megapixelů, přesto výsledný obrázek často nevypadá tak jak bychom si představovali. Mobilu jednoduše schází kvalitní objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. A jelikož telefony jsou prostě fyzicky stále tenčí a hladší, je pro jejich výrobce velice nesnadné tento nedostatek nějakým nerušivým způsobem odstranit, na výkonný objektiv jednoduše nezbývá místo.

Klepněte pro větší obrázek

Ale nezoufejme. Zdá se, že vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu navrhli zlepšovák založený na součinnosti zrcadel, který výrazným způsobem posílí výkonnost fotoaparátů v mobilech. Důležité je, že celé zařízení je jen několik milimetrů tlusté, vejde se tedy pohodlně bez přečnívání i do těla dnešních telefonů. Zrcadla fungují na principu odrážení světla tak aby se co nejvíce prodloužila vzdálenost, jenž paprsek urazí. To zvyšuje potenciál pro přibližování (zoomování) bez zvětšování rozměrů optiky.

Úspěšní vynálezci si svou technologii nechali patentovat a v současné době pracují na dalším zmenšování optické soustavy s cílem dosáhnou pětinových rozměrů nynější velikosti.

Diskuze (8) Další článek: Vývoj mobilů: líbí se, nebo děsí?

Témata článku: Ostatní, Fotomobily, Foto, Lep

Určitě si přečtěte