Foxconn hodlá v Česku investovat další miliardy. Chce ale pobídky

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn Technology zvažuje v Česku investici v řádu miliard korun, která by se zařadila mezi největší projekty podpořené tuzemskými pobídkami. Foxconn hodlá vybudovat výzkumná a datová centra, v nichž by vzniklo tisíce pracovních míst. Investoval by i do svých továren v Pardubicích a Kutné Hoře. Premiér Bohuslav Sobotka podepíše s firmou memorandum o spolupráci.
Foxconn hodlá v Česku investovat další miliardy. Chce ale pobídky

Zvažovaná investice Tchajwanců se podle ministerstva průmyslu skládá z několika dílčích projektů. Foxconn jednak plánuje vyvinout plně automatizované řešení pro výrobu, které by využil ve svých závodech v Pardubicích a Kutné Hoře.

Klepněte pro větší obrázek
Foxconn (Autor: Kubelka Tomáš/E15)

Dále chce vybudovat výzkumné a designové centrum pro své výrobní portfolio, jediné svého druhu v Evropě, a postavit datová centra. Hodlá také využít svých distribučních kanálů v Číně ke vzniku obchodní platformy pro export českého zboží na asijské trhy.

Česká exportní dvojka

Globální výrobce počítačů Foxconn je největším tchajwanským investorem v Česku. Jeho tuzemksá filiálka Foxconn CZ vznikla jako regionální výrobní centrála skupiny v Evropě, má závody v Pardubicích a Kutné Hoře a obchodní centrum v Praze. Firma v Česku zaměstnává asi pět tisíc lidí. Foxconn CZ se loni se posunul ze třetí na druhou příčku žebříčku největších exportérů, když vyvezl produkci za 119 miliard korun, což bylo o 23 procent více než v roce 2013.

Projekty mají vytvořit tisíce přímých vysoce kvalifikovaných míst. „Automatizace a digitalizace výroby je budoucností průmyslu. Podepsání memoranda přinese do České republiky investiční projekt, který nejenže nabídne velké množství pracovních míst pro kvalifikované odborníky, ale současně posílí exportní postavení českých výrobků na asijských trzích,“ zmínil ministr průmyslu Jan Mládek.

Podle něj spolupráce s Foxconnem bude mít významný pozitivní efekt a příznivý dopad na celou tuzemskou ekonomiku. „O konkrétní podobě investičních projektů budeme nyní se společností jednat,“ dodal Mládek.

Podpis memoranda o spolupráci mezi českou vládou a Foxconnem je naplánován na 21. července, kdy se uskuteční jednání mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Foxconnu Terrym Gou.

Foxconn působí v ČR od konce 90. let

Vizitka tchajwanské společnosti Foxconn, která zvažuje v ČR investice v řádu miliard korun do svých závodů v Pardubicích a Kutné Hoře:

  • Foxconn je registrovaná obchodní značka firmy Hon Hai Precision Industry Company Ltd., která je podle příjmů údajně největším smluvním výrobcem elektroniky na světě. Vyrábí škálu elektronických přístrojů a součástek, produkuje všechny součásti osobních počítačů s výjimkou čipů. Pracuje mimo jiné pro firmy Apple (iPad, iPhone), Amazon (čtečka Kindle), Sony (konzole PlayStation 4) nebo Microsoft (Xbox One). Dodává také počítače pro Hewlett-Packard a Dell.
  • Firmu v roce 1974 založil Terry Gou (64), původně jako dodavatele plastových součástek pro televizory. Gou je dodnes předsedou představenstva i výkonným ředitelem společnosti, jejíž akcie se od začátku 90. let obchodují na burze. Jeho majetek odhaduje časopis Forbes na 6,8 miliardy dolarů, což z něj činí 240. nejbohatšího člověka světa.
  • Firma má po celém světě přes milion zaměstnanců. Nejvíce závodů má v Číně, výrobní pobočky má i v Brazílii, Austrálii, Indii, Spojených státech, v Maďarsku, na Slovensku či v Turecku. V roce 2013 dosáhla obratu téměř 132 miliard dolarů a čistého zisku 3,5 miliardy dolarů.
  • V České republice působí Foxconn od konce 90. let, nejdřív koupil areál bývalé Tesly Pardubice, kde využíval několik budov, nakonec ale postavil novou továrnu v Černé za Bory za 50 milionů korun. Druhý závod Foxconn vybudoval v Kutné Hoře; začal fungovat v roce 2008. Nyní chce Foxconn oba české závody rozšířit a modernizovat.
  • V České republice v současnosti Foxconn zaměstnává kolem 5500 lidí, rozšíření závodů má přinést dalších několik tisíc pracovních míst. Podle informací od odborářů měl přitom Foxconn před vypuknutím krize v ČR až 7500 zaměstnanců. Tržby české pobočky Foxconnu se pohybují kolem sta miliard korun ročně (97,3 miliardy v roce 2013), což jej dlouhodobě řadí mezi desítku největších firem v České republice. Foxconn se také pravidelně umísťuje v žebříčku největších exportérů v zemi.
  • Foxconn je ve světě často kritizován kvůli údajně otrocké práci u výrobních linek zejména ve svých asijských továrnách. Před dvěma lety pak německá stanice Deutsche Welle přinesla rozsáhlý materiál o nedůstojných pracovních podmínkách v pardubické pobočce. Představitelé pardubické firmy, odborů a místní úřady ale tehdy uvedli, že nic nezákonného ve Foxconnu zjištěno nebylo.
Diskuze (1) Další článek: Týden mobilně 291: vy ještě nemáte selfí klacek?

Témata článku: Technologie, Hospodaření a finance, Foxconn, Jan Mládek, Apple iPad, Apple iPad (3. generace), Apple iPad (3. generace) 16GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (3. generace) 64GB 3G, Apple iPad (3. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace), Apple iPad (4. generace) 128GB 3G, Apple iPad (4. generace) 128GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 16GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 64GB 3G, Apple iPad (4. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad 16GB 3G, Apple iPad 2, Apple iPad 2 16GB 3G, Apple iPad 2 32GB 3G, Apple iPad 2 32GB Wi-Fi, Apple iPad 2 64GB 3G


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

RECENZE: Honor View 20 je zatím nejdražší a suverénně nejlepší Honor

** Kvůli selfie kameře prostřelili displej. Rušivé? Ne, za chvíli o ní nevíte. ** Procesor Kirin 980 má síly na rozdávání, o výkon se nebojte ** Můžete mít 128GB nebo dvojnásobné 256GB úložiště

Jakub Michlovský | 32

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 23

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49