Google v Česku začal prodávat e-knihy

Tuzemský Google rozšířil obchod Play Store o knihy. Systém se rozjíždí, zatím zde nenajdete české tituly. Knihy čtete na webu, v mobilu i klasické čtečce.

Google po letech rozšířil český Play Store, který tak nyní vedle nákupu aplikací pro Android umožňuje vyhledávat a nakupovat i knihy. Česká republika je součásti vlny devíti nových podporovaných zemí.

Novinka se zprvu objevila jen v mobilní verzi obchodu, nyní už je ale dostupná i na webu. Aktualizace se týká pouze nákupu knih, na hudbu si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Je to ale dobré znamení pro ty, kteří doposud závistivě nakukovali třeba na americkou a plnohodnotnou verzi obchodu a bombardovali Google dotazy, kdy se dočkáme i my.

Klepněte pro větší obrázek 
Už i český Play Store od Googlu nabízí prodej knih. Ty české se objeví později. Aktuální nabídka je pouze zahraniční.

Pokud vylepšený obchod s knihami na mobilu stále nemáte, zkuste jej restartovat. Poté byste měli po spuštění obchodu odsouhlasit upravené podmínky služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Osobní knihovna, profil knihy stejný jako u aplikací a výběr kategorií

Čeká se na české knihy. První bude Grada

V obchodu najdete zatím převážně anglické knihy, ty české chybí. Lze očekávat, že Google teprve vybídne české nakladatele, aby své elektronické knihy publikovali i zde, což potvrzuje i Michal Zachar z pražské pobočky: „Těšíme se na spolupráci s českými nakladatelstvími, pro které je služba zajímavým distribučním kanálem.“ Zájem už potvrdilo třeba nakladatelství Grada Publishing, které hodlá skrze Play Store nabídnout 2 000 odborných titulů, tedy třetinu své veškeré produkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vylepšený Play Store s knihami na telefonu s Androidem

Nákup knihy v praxi

Samotný nákup probíhá stejnou formou jako v případě aplikací – tedy pomocí zaregistrované platební karty. Oproti aplikacím ale zapomeňte na patnáctiminutový limit, během kterého můžete platbu stornovat a knihu vrátit. Nejde to alespoň standardním způsobem, podobné tlačítko v obchodě totiž chybí. Na stranu druhou si ale můžete před nákupem knihu alespoň omezeně prolistovat, abyste nekoupili zajíce v pytli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nákup knihy krok za krokem

Četba knihy v klasické čtečce a v prohlížeči

Knihy můžete číst přímo v prohlížeči ve webové čtečce, případně v aplikaci Play Books pro mobily a tablety s Androidem a iOS. Nakonec jsou knihy dostupné také ve formátech EPUB a PDF pro klasické čtečky.

Počítejte s tím, že tyto formáty jsou v mnoha případech chráněné technikou Adobe DRM, ve skutečnosti tedy stáhnete pouze drobný textový soubor s příponou ACSM. Ten otevřete v programu Adobe Digital Editions, který autorizuje váš počítač (je vyžadovaný účet u Adobe), stáhne knihu a bude fungovat jako čtečka a zároveň manažer pro přesun chráněného PDF/EPUB do podporované čtečky. Seznam čteček s podporou Adobe DRM najdete na této adrese. Není ale ani zdaleka úplný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Knihu v PDF, EPUB nebo ACSM (Adobe DRM) stáhnete z roletové nabídky u knihy ve vaší knihovně, tedy v sekci Moje knihy. Tato kniha je chráněná technologií Adobe DRM, otevřel jsem ji tedy ve správci a čtečce Adobe Digital Editions.

Pokud si koupíte knihu s DRM, ale máte čtečku, která otevře pouze nešifrovaný EPUB, můžete porušit zákon a ochranu během několika sekund odstranit. Zvládne to třeba program Calibre s adekvátním doplňkem DeDRM. Je zřejmé, že DRM u knih je tedy v tomto světle pouze zbytečné házení klacků pod nohy platícím zákazníkům.

Pokud budete používat čtečku od Googlu, kniha se vždy otevře v místě, kde jste přestali číst, ať už jste použili prohlížeč, nebo aplikaci pro mobil a tablet. V takovém případě se vás samozřejmě žádné DRM netýká, poněvadž DRM je samotná čtečka Googlu – knihu nelze nikam zkopírovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Četba v prohlížeči: nechybí základní nastavení, vyhledávání, přidávání záložek aj.

Četba knihy v mobilní aplikaci Play Books

Mobilní aplikace nabízí podobný servis jako Kindle a další podobné mobilní čtečky. Nastavení je prakticky identické s verzí pro web a s knihami se zde zachází identicky jako s muzikou v Play Music. Knihy se tedy standardně otevírají/streamují přímo z webu. Pokud je chcete mít skutečně v mobilu, musíte v knihovně u knihy klepnout na špendlík a čtivo se uloží do telefonu. Pak bude kniha dostupná i bez internetového připojení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Moje knihovna a uložení vybrané knihy pro čtení offline
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konfigurační nabídka, titulní strana a efekt listování
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobilní pohled (EPUB) a pohled na originál (PDF) v menu nastavení nevhodně přeložený jako „Původní stránky“. V obou případech můžete použít pinch-to-zoom pro přiblížení.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různě upravené pohledy na jednu a tutéž stránku
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záložka na stránce ťuknutím vpravo nahoře, vyhledávání v textu a obsah
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce s textem: definice slova, barevné označení, přeložení do češtiny, automatický hypertext u rozpoznaných slov (zde název univerzity) a konečně vkládání textových poznámek k vybraným slovům
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtení na šířku

O všem rozhodne cena

Pokud Google přesvědčí české knižní nakladatele, může svým novým obchodem konkurovat českým zavedeným e-shopům v čele s Palmknihami, ale také komplexním ekosystémům, které nabízejí nejen samostatný nákup knihy, ale i její přímou četbu v propojené aplikaci a případně i zařízení. To je případ hlavně „českého Amazonu“ eReading nebo třeba projektu Wooky.

O úspěchu ale nakonec může rozhodnout i to, jak budou české knihy na Play Storu naceněné. Pokud bude cena oproti ostatním e-shopům vyšší, české čtenáře to může rychle odradit.

Diskuze (7) Další článek: Huawei MediaPad 7 Youth: FullHD, hliník a telefonování

Témata článku: Google, , , , , , Mobilní pohled, Komplexní ekosystém, WordPress, Nový obchod, ACSM, EPUB, Textový soubor, Pro +, Standardní způsob, Závist, Platící zákazník, Storno, Google +,