„Googorola“ zvedla hodnotu akcií BlackBerry na dvojnásobek

Největší vlna akvizic v sektoru výrobců mobilních telefonů za více než deset let může pomoci akcionářům výrobce telefonů BlackBerry, společnosti Research in Motion (RIM), prodat své akcie za téměř dvojnásobek jejich aktuální tržní hodnoty.

Po překvapivém převzetí mobilních aktivit Motoroly společností Google by akvizice výrobců bezdrátových telekomunikačních zařízení mohly v letošním roce dosáhnout 27 miliard dolarů, tedy jen o něco méně než v rekordním roce 1999, kdy vrcholilo období takzvané internetové bubliny, vyplývá to z dat zkompilovaných agenturou Bloomberg. Poté, co Google zaplatil prémie nad tržní cenu akcií Motoroly nevídanou od konce devadesátých let, mohla by mít společnost Research in Motion hodnotu až 25 miliard dolarů, odhadují analytici společnosti Morgan Keegan & Co. Za nejžhavější kandidáty na nákup RIM považují společnosti Samsung a Microsoft.

 
Akvizice Motoroly společností Google z dvojnásobila cenu firmy RIM, výrobce BlackBerry
 

Vše spustila společnost Google, když od jediného amerického výrobce chytrých telefonů odkoupila firmu Motorola Mobility. Vydala za ni 12,5 miliardy dolarů v hotovosti. Jinak řečeno, v transakci navýšila hodnotu akcií firmy o 63 procent. Google tak nejenže koupil výrobu mobilů, ale zároveň získal značné množství patentů.
Poté, co Google tak vysoko překročil tržní cenu akcií Motoroly, obdobný vývoj by mohl čekat společnost Research in Motion, výrobce telefonů BlackBerry. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o dvou možných uchazečích – Samsungu a Microsoftu.

Dobrý obchod

Výrobce telefonů BlackBerry míval kdysi tržní hodnotu 83 miliard dolarů. Když však uživatelé BlackBerry začali přecházet na iPhone od Applu a platformu Android od Googlu, cena akcií RIM zahájila vytrvalý pokles a do současnosti ztratila 83 procent hodnoty. Podle investiční společnosti Steward Capital budou RIM nyní zajímat společnosti Microsoft či Samsung.

Potenciální kupec získá výrobce smartphonů, které stále dominují segmentu korporátních zákazníků, provozuje vlastní operační systém a nabízí vlastní e-mailové servery pro zvýšení bezpečnosti firemní komunikace. Ten, kdo by zaplatil téměř dvojnásobek aktuální tržní hodnoty čtrnáct miliard dolarů, by nakonec při pohledu na několik účetních ukazatelů dostal dobrou cenu.
„Zaplatit za RIM dvojnásobek tržní hodnoty by neměl být takový problém,“ myslí si chicagský analytik Anil Doradla. I při ceně 52 dolarů za akcii by společnost byla prodána za 10,2násobek svého očekávaného zisku na příští rok, což je stále pod průměrem telekomunikačního sektoru. V pátek přitom akcie uzavřely na 27 dolarech
za kus.

Relativní hodnota

„Nový majitel by získal značný podíl na trhu, kterému se stále větší razancí dominují Apple a Google,“ sdělil agentuře Bloomberg Malcolm Polley, investiční ředitel Stewart Capital. „Koupě RIM dává smysl Samsungu, protože Google se z ničeho nic stal jeho konkurentem,“ prohlásil Polley a dodal: „Akvizice RIM by ještě dávala smysl někomu jako Microsoft, kdo se všemožně snaží dostat na trh mobilních zařízení.“
Společnost Samsung se ke spekulacím odmítla vyjádřit.

Také tisková mluvčí Microsoftu Marisa Conwayová uvedla, že společnost se k fámám a spekulacím nevyjadřuje.

Od vrcholu v červnu 2008 spadla tržní hodnota firmy RIM o sedmdesát miliard dolarů na necelých čtrnáct miliard. Propad ceny akcií výrobce telefonů BlackBerry je tak s přehledem největší mezi technologickými společnostmi s hodnotou nad deset miliard, ukazují sebraná data agentury Bloomberg. Za stejné období se konkurent Applu stal druhou nejhodnotnější firmou světa s tržní kapitalizací 339 miliard dolarů.

 

Klesající tržní podíl

Aktuální tržní podíl BlackBerry na celosvětovém trhu chytrých telefonů činí dvanáct procent, před rokem to přitom bylo devatenáct procent. Vyplývá to z údajů společnosti Gartner. Operační systém Android od Googlu se během stejné doby stal nejpoužívanějším systémem s tržním podílem 43 procent. Levnější telefony s operačním systémem Android vytlačují levnější modely od BlackBerry na trzích v Evropě, Asii a Latinské Americe.

Samsung hledá odběratele komponentů

Apple si začal hledat nové dodavatele komponentů, což pro Samsung znamená vážný problém. Jihokorejská firma také začíná tahat za kratší konec v soudní válce s americkým gigantem. Řešením by mohl být právě RIM, který by odebíral komponenty a navíc poskytl tisíce patentů.

Kvůli tomu, že Apple možná od Samsungu odejde, bude jihokorejská firma potřebovat nového odběratele hardwaru, který by alespoň částečně nahradil zisky, jež každoročně přinášel výrobce iPhonu. A RIM by naopak mohl odebírat díly pro své přístroje od externího dodavatele, aby tak získal výhodnější cenu. Telefonům BlackBerry by to nijak neuškodilo, protože jejích hlavní síla spočívá v technologiích a po hardwarové stránce nejsou produkty RIM nijak unikátní.

Scénář má ale jedno úskalí: Apple představuje pro Samsung největšího odběratele komponentů a je tedy otázkou, zda by Samsung po jeho odchodu měl dost zdrojů na nákup kanadské společnosti. Paleta mobilů Samsungu je navíc mnohem širší než v případě Microsoftu, takže dokáže sám vyrábět pro všechny segmenty trhu.

Společnost RIM ale nedávno koupila přes dva tisíce patentů zkrachovalé firmy Nortel. Kdyby je Samsung získal, mohly by pro něj znamenat kýženou munici v patentovém boji s Applem. Oba rivalové totiž vedou od dubna četné spory o porušování patentů a kopírování vzhledu mobilních telefonů a tabletů.

Microsoft lákají firemní zákazníci

Značka s dobrým renomé u firemních zákazníků, unikátní technologie zabezpečení a vyvinutá řada tabletů. To jsou hlavní důvody, proč by Microsoft mohl mít zájem o kanadského výrobce telefonů BlackBerry Research in Motion (RIM). Tomu se navíc poslední dobou tolik nedaří, takže by Microsoft mohl skoupit akcie za výhodnou cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Firma RIM si také příliš nekonkuruje s Nokií, takže případná akvizice by nynějšího klíčového partnera Microsoftu v mobilním byznysu nepoškodila. Díky kanadské firmě by naopak mohl obsadit více segmentů trhu a začít tak skutečně konkurovat Googlu, na jehož operační systém Android teď připadá polovina světových prodejů chytrých mobilů.

Trh s firemními mobily přitom stále roste. Analytici očekávají, že v příštím roce by se měla zákaznická základna RIM rozrůst z nynějších 42 na 77 milionů. Společnost navíc provozuje vlastní e-mailové servery, které klientům nabídnou unikátní způsob zabezpečení korespondence. Kanadská společnost je také – navzdory špatným zprávám z poslední doby a vytrvale klesajícímu tržnímu podílu – stále zisková a její tržby dosahují miliard dolarů. Microsoftu by také dokonce přinesla hotovou řadu tabletů a strategii rozvoje. „Microsoft postrádá dobrou strategii (prodeje) tabletů. A nyní to navíc vypadá, že většina tabletů s Windows se objeví až příští rok,“ napsal server Channelinsider.com.

RIM je dobrou koupí i proto, že akcie firmy ztrácejí a jejich majitelé by tak s prodejem pravděpodobně neváhali. Podle agentury Bloomberg je nyní RIM tak levný, že případný zájemce by mohl k tržní hodnotě firmy přihodit padesát procent a RIM by stále byl nejlevnější společností v odvětví.

Klepněte pro větší obrázek
Sestup akcií Research in Motion
Diskuze (23) Další článek: MWC 2012: Nokia se vrátí do Barcelony ve velkém stylu

Témata článku: Blackberry, Motorola, , , , Apple iPhone 4GB, Akcie firmy, Nortel, A/B, Největší odběratel, Korporátní zákazník, Dobrý obchod, Black, Unikátní technologie, Značné množství, Vážný problém, Hlavní síla, Hod, Kupé, Telekomunikační zařízení, Fáma, Nejžhavější kandidát, Dvojnásobek, Firemní komunikace, Případný zájemce