Hacker na serverech T-Mobilu

Uznávaný webový magazín SecurityFocus, který se věnuje bezpečnosti počítačových systémů, v úterý publikoval rozsáhlý článek o hackerovi, který nejméně jeden rok „seděl“ na serverech amerického T-Mobilu.

Jednadvacetiletý Nicolas Jacobsen měl přístup k e-mailům americké tajné služby (U.S. Secret Service), k heslům, kódům do hlasových schránek, číslům sociálního pojištění, datům narození a dalším informacím. Za zmínku stojí také přístup k fotografiím, které si mezi sebou posílali uživatelé zařízení Sidekick. Mezi ně patří i některé celebrity – Demi Moore, Ashton Kutcher, Paris Hilton...

Nicolas Jacobsen byl zatčen už loni v říjnu. Vyšetřovatelům k tomu pomohl informátor, který je na něj navedl poté, co se v síti IRC objevily citlivé vládní dokumenty. Hacker se spolehl na nabízený proxy server a netušil, že jde ve skutečnosti o počítač tajné služby. Před tím se Jacobsen na internetu pod přezdívkou Ethics snažil nabízet ukořistěné informace – vyhledával jména a další údaje zákazníků T-Mobilu podle telefonního čísla. Hacker v současné době čeká na soud, který se bude konat v únoru. Z vazby byl propuštěn za podmínky, že se do vynesení rozsudku nepřiblíží k počítači.

Na světových serverech věnujících se mobilní komunikaci tato událost vyvolala celkem velké pozdvižení. T-Mobile totiž o průniku zřejmě věděl už od července 2004, nijak ale nevaroval veřejnost, přestože mu to nařizuje například jeden z kalifornských zákonů. Nikdo z T-Mobilu nechtěl tuto událost pro SecurityFocus komentovat a prohlášení se zdržuje i americká tajná služba, která je v tomto případě zároveň poškozeným i vyšetřovatelem.

Celý příběh by mohl mít šťastný konec. Tajná služba podle neoficiálního zdroje nabídne Nicolasi Jacobsenovi práci – měl by přejít na druhou stranu a pomáhat v boji proti počítačovému zločinu.

Zdroj: SecurityFocus (doporučuji přelouskat celý článek)

Diskuze (48) Další článek: Siemens SX1 prakticky: nic pro amatéry

Témata článku: Celý příběh, Mobil, Šťastný konec, Hacker

Určitě si přečtěte