Hardcore tuning: aby Nokia N70 nevrzala

O tom, že zadní odsuvný kryt na Nokii N70 začne po nějaké době vrzat, jsme už na MobilManii psali. Rozhodl jsem se proto prozkoumat, jak mechanismus krytu funguje a jestli by se na něm něco nedalo uživatelsky vylepšit.

Klepněte pro větší obrázek 
Vypadá nenápadně, ale trochu vrže

První zpráva je dobrá: všechno jsem zjistil. Pod světlým krytem jsou dvě navzájem opačně orientované pružiny zasazené do drážek v tmavé části. V každé z úvratí je jedna pružina stlačena a druhá uvolněna – tím je zajištěna pružná aretace. Tmavá část, která u nedemontovaného krytu není vidět, je vyrobena z povrchově upraveného plechu; plast by se zřejmě brzy zdeformoval.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Drážky v černém kovovém plechu • světlý kryt s pružinami

Jak Nokia N70 zjistí, že kryt zmizel z objektivu a že tedy má spustit aplikaci pro focení? Na pravém boku těla telefonu je malý zoubek. Kryt jej při odsouvání stiskne, spojí se kontakty a telefon ví, že objektiv je volný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stlačením zoubku telefon zjistí, že má aktivovat fotoaparát

Druhá zpráva je sporná: s krytem sami vůbec nic neuděláte. Nepomůže vycpávání papírky ani žádný jiný uživatelský zásah. Telefon bez odsuvného krytu ale vůbec nevrže. Takže když se smíříte s trochu horším designem a faktem, že aplikaci pro focení bude nutné spouštět stejně jaké jiné programy, dá se takhle s Nokií N70 docela spokojeně žít. Za pevnou a tichou konstrukci to možná stojí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Myslíte, že vypadá špatně? Kryt můžete schovat do šuplíku

Kolega s modelářskou minulostí navíc přišel s tipem, že plíšek by se dal z telefonu odstranit. Bez něj by záda možná vypadala lépe. Anebo by se mohl nahradit za nový plíšek bez drážek a otvorů, případně za chromovaný díl.

Třetí zpráva je v zájmu stupňování zápletky článku samozřejmě špatná. Kryt se dvěma pružinami, z nichž vždy alespoň jedna je stlačená, vrátí zpět jen robot na automatické výrobní lince. A prsty s roboty v žádném případě nemohou soupeřit. Takže když kryt objektivu z telefonu odstraníte, už ho zřejmě nikdy nevrátíte zpět do původního stavu; už nebude pružit. Pokud vám ale stačí jen možnost posouvání, ta samozřejmě zůstane zachována.

(A já se pokusím vysvětlit Nokii, proč se telefon při testování trochu „pokazil“.)

Diskuze (34) Další článek: Živé fotografie nových Nokií N71, N80 a N92

Témata článku: Nokia, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, První zpráva


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15