Hit budoucnosti: displej v kontaktní čočce

Hit budoucnosti: displej v kontaktní čočce

Představte si, že jdete po ulici, zazvoní vám telefon a vy, aniž byste udělali jakýkoli pohyb, uvidíte jméno volajícího v prostoru před vámi, jako by jej někdo napsal do vzduchu. Zní to neuvěřitelně? Ano, mám rád sci-fi a hned jsem si v této souvislosti vzpomněl na filmovou trilogii o Terminátorovi, jejíž nepříliš povedenou seriálovou podobu (už bez Arnolda) před týdnem začala vysílat americká televizní stanice Fox. Ve filmech se Arnoldu Schwarzeneggerovi, coby terminátorovi typu T-800, tímto způsobem zobrazovaly nejrůznější údaje, např. o tom, že „ukončil“ 0,0 lidských životů. Podobnou informační obrazovku bychom mohli mít před zraky i my lidé, pokud bychom si nasadili speciální kontaktní čočku, snímající obraz z displeje mobilního telefonu. Nás by ale spíše než počet obětí zajímal text příchozí SMS zprávy nebo obsah právě procházené stránky v prohlížeči.

Přesně takovou technologickou novinku teď vyvíjejí vědci z University of Washington. Do biologicky nezávadného materiálu kontaktní čočky vlisovali miniaturní elektronický obvod a speciálně upravené diody. Ty vytvoří obraz virtuálního displeje před zraky nositele. Jak je vidět z fotografie, prvním testérem nové optiky byl zřejmě laboratorní bílý králík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá elektronická kontaktní čočka v rukou laboranta a v oku pokusného králíka

Vynálezci sice zatím neupřesnili, jakou technologií by měl mikroobvod v kontaktní čočce komunikovat s telefonním či jiným přístrojem, ale pokud se jim podaří zdolat i tuto překážku, využití virtuálního displeje by mohlo být opravdu široké. Řidiči nebo piloti by před sebou viděli všechny potřebné údaje jako na přístrojovém panelu, nadšenci do videoher by byli vtaženi přímo do akce, bez nutnosti nasadit si brýle pro prostředí virtuální reality a každý by mohl surfovat po internetových stránkách naprosto kdekoliv a nikdo by mu nekoukal přes rameno. Už brzy možná přijde doba, kdy u svého optika nebudeme vybírat pouze mezi denními a nočními, nebo čirými a barevnými kontaktními čočkami. Do nabídky přibudou i čočky elektronické.

Zdroj: Cellular News

Témata článku: Ostatní

27 komentářů

Nejnovější komentáře

  • marty75p 20. 1. 2008 23:56:53
    A umite si predstavit ze takove koukani do prostoru,na monitor ci telku...
  • Radek. 20. 1. 2008 23:44:44
    Hoši hoši, nechte si implantovat Porn-Fi i na druhý oko a dejte už pokoj...
  • Vlada 20. 1. 2008 22:45:40
    Jo, naší kočce rozumim podle mňoukání a nepotřebuju software, souhlasim že...

komerční sdělení

Komerční sdělení