Honor 4X: hodně muziky za málo peněz [recenze]

Honor - nová značka čínského Huawei si dala za úkol přinést vyšší výbavu a kvalitu než co za stejné peníze nabízí konkurence. Platí to i pro nový Honor 4X?
Kapitoly článku

Honor bylo zprvu pouze označením řady smartphonů Huawei pro čínský trh, od loňského podzimu však byl povýšen na samostatnou značku, která oficiálně vstoupila na globální trh. Nám se do redakce dostala žhavá novinka Honor 4X, která je nástupcem čínského Honor 3X, u nás prodávaného pod názvem Huawei G750. Oproti předchůdci nabídne podporu LTE na obou SIM kartách a nižší cenu.

Klepněte pro větší obrázek
Telefon je dodáván v malé modré krabičce, která ukrývá pouze nezbytný základ: telefon a USB nabíječku.

Honor 4X
rozměry a hmotnost: 153 × 77 × 8,7 mm, 165 g
displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 000 mAh
procesor: Hisilicon Kirin 620 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
32 %
vybavenost
cena: už se neprodává

První pohled

Honor 4X můžeme jednoznačně zařadit mezi phablety, čemuž napovídají i rozměry 152,9 × 77,2 × 8,65 mm a váha 170 g. Velikost telefonu je tedy hraniční pro pohodlné nošení v kapse u kalhot. Nikoho nepřekvapí, že je ho nutné ovládat oběma rukama, ovšem pokud dojde na používání v jedné ruce (například při volání), nebude úchop kvůli větší šířce tak jistý a přístroj vám může snadno vypadnout. To je ale problém většiny velkých mobilů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefon díky hezky zpracovaným zádům dělá skvělý první dojem.

Osobně mě potěšilo skvěle umístěné zapínací tlačítko na pravém boku, které přesně odpovídá poloze palce, jelikož ale telefon probudíte i dvojitým poklepáním na displej, budete ho používat jenom zřídka. Nad ním jsou také umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti. Spodní straně dominuje micro USB port, mikrofon a průduchy reproduktoru. Na horní straně našli své místo sekundární mikrofon a 3,5mm jack pro připojení sluchátek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Velkou vadou na kráse je vrzající kryt a dotyková tlačítka, kterým chybí podsvícení

Na čelní straně najdete sluchátko, přední kamerku, čidlo pro regulaci jasu, senzor přiblížení, nenápadně skrytou notifikační diodu a hlavně displej s širokými rámečky okolo. Vespod tedy zbyl dostatek místa pro tři dotyková tlačítka: zpět, domů a seznam spuštěných aplikací. Ač jsou tlačítka zvýrazněna jasnou bílou barvou, chybějící podsvícení to v noci zkrátka nenahradí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Honor dokázal na přední stranu tak šikovně skrýt notifikační diodu, že ji ve zhaslém stavu nemáte šanci odhalit.

Přestože je Honor 4X pouze plastový smartphone, nevypadá vůbec špatně. Může za to texturovaný zadní kryt, který lehce imituje kůži. Navíc dobře skrývá otisky prstů, lehké škrábance a brání vyklouznutí z ruky. Celé to vypadá moc pěkně až do chvíle, než přístroj vezmete do ruky. Při zmáčknutí na bocích totiž telefon značně vrže, což nedělá dobrý dojem.

Zasloužil by Full HD

O to, že Honor 4X není zrovna žádný drobeček, se postaral použitý displej. Ten je technologie IPS a nabídne úhlopříčku 5,5" a HD rozlišení 1280 × 720 px, což činí výslednou jemnost obrazu 267 ppi. Pokud budete displej důkladně zkoumat, rastr uvidíte, ale pro běžnou práci s telefonem je toto rozlišení naprosto dostačující. Jak už je pro IPS typické i zde musím pochválit výborné pozorovací úhly a dobrou viditelnost na slunci.

Další věc, kterou musím pochválit je podání barev, už při prvním spuštění na vás displej promluví věrnými barvami. Kladně musím ohodnotit také svítivost zobrazovače. Minimální jas je totiž dostatečně nízký, aby při nočním používání nedráždil vaše oči a maximální jas naopak tak vysoký, aby byl obsah dobře čitelný i na slunečním světle. Bohužel mě zklamala automatická regulace jasu, jejíž spolehlivost je u tohoto přístroje skoro nulová a většinou jsem musel jas stejně upravovat manuálně. Na test jsme ale dostali předprodukční vzorek takže věřím, že ve finální verzi je tento problém opraven.

Slušně vybavená střední třída

O výkon telefonu se stará osmijádrový procesor vlastní výroby s 64-bitovou architekturou, HiSilicon Kirin 620 s taktem 1,2 GHz, spolu s grafickým akcelerátorem Mali 450 MP. Ač použitý čipset není tak známý a setkáme se s ním prakticky pouze u telefonů Huawei, musím říci, že během mého testování nenastala chvíle, kdy by se smartphone nějak výrazně zadýchal. Telefon reaguje okamžitě na jakékoliv podněty a do výkonu mu nechybí ani při hraní náročnějších her jako Modern Combat 5, Real Racing 3 a dalších. K tomu si navíc přičtěte operační paměť 2 GB RAM, která umožní mít spuštěný nespočet aplikací naráz. Pro vaše data je zde přítomno vnitřní úložiště o velikosti 8 GB, které lze navýšit paměťovou kartou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Honor 4X si poradí i s náročnějšími hrami (Implosion, N.O.V.A. 3)

Telefon jsme samozřejmě prohnali také různými benchmarky, které se víceméně shodují na tom, že máme co dočinění se slušně vybavenou střední třídou.

  • Antutu: 27 073
  • 3D Mark (Ice Storm): 5 446
  • 3D Mark (Ice Storm Unlimited): 5 121
  • 3D Mark (Ice Storm Extreme): 3 697
  • PCMark: 1 796
  • Geekbench 3 (Single core): 542 
  • Geekbench 3 (Multi core): 1 540
  • GPUbench: 16 903
  • Vellamo (Browser) - Google Chrome: 1 594 
  • Vellamo (Browser) - Vlastní prohlížeč: 1 153
  • Vellamo (Multicore): 968 
  • Vellamo (Metal): 844 
  • Quadrant Standard Edition: 5 751

Témata článku: Honor, Huawei, , , , , , , , Honor 4X, Huawei Ascend G750, Huawei Honor, Huawei Honor 3X, Lenovo A7000, Meizu M1 Note, Microsoft Lumia 640, Microsoft Lumia 640 Dual SIM, Microsoft Lumia 640 XL, Microsoft Lumia 640 XL Dual SIM, Xiaomi Redmi, Xiaomi Redmi Note, Hon, Moderní kabát, Základní věc, Velký mobil,