HSDPA komerčně spuštěno: prvenství patří Americe

Americký operátor Cingular jako první na světě komerčně spustil technologii HSDPA pro rychlé mobilní připojení k internetu. HSDPA je v podstatě „nadstavbou“ sítí třetí generace UMTS a umožňuje několikanásobně rychlejší stahování dat. Technologie se zatím testuje jen v několika dalších zemích, mezi kterými ovšem nechybí Česká republika. Eurotel by měl nejrychlejší mobilní datové přenosy nabídnou zákazníkům ještě letos, a že se testování naplno věnuje dokázal již na Invexu.

V Americe je možné HSDPA využívat zatím pouze v šestnácti lokalitách vybraných velkoměst (Boston, Chicago, Dallas, Houston, Las Vegas, Phoenix, Washington D.C.). Rychlost pro stahování dat běžně dosahuje až 700 kb/s a měla by se postupně zvýšit až nad 1000 kb/s. Stejně tak se bude rozšiřovat pokrytí. Základní tarif s neomezeným limitem pro stahování vyjde na 60 dolarů měsíčně (cca 1500 Kč) se smluvním úvazkem na dva roky.

HSDPA je zatím možné využívat zatím pouze prostřednictvím zásuvné karty do notebooku, výrobci mobilních telefonů si s podporou této technologie zatím dávají na čas. Cingular nabízí svým zákazníkům všestrannou datovou kartu podporující HSDPA, UMTS, GPRS v GSM sítích 850/900/1800/1900 MHz i EDGE.

Diskuze (8) Další článek: Aktuální ceník: nové telefony a velké slevy u operátorů

Témata článku: Prvenství

Určitě si přečtěte