Intel, Nokia, Symbian: chytré telefony mají budoucnost

Společnosti Nokia a Intel se spolu včera dohodly na vzájemné spolupráci při vývoji nových chytrých telefonů s operačním systémem Symbian. Největší výrobce čipů chce takto více proniknout na trh mobilních telefonů a získat i zde vedoucí pozici, kterou si v tomto segmentu prozatím drží výrobci Texas Instruments a STMicroelectronics. K dohodě se samozřejmě přidala i britská firma Symbian, která bude svůj operační systém dále vyvíjet pro plné využití schopností nových procesorů Intel a to hlavně pro mobilní telefony třetí generace. Doposud takto Intel spolupracoval s Microsoftem, jehož operační systém pro mobilní telefony není ale tolik populární.

V roce 2004 bylo prodáno dvacet miliónů chytrých telefonů a většina z nich používá operační systém Symbian. Systém se proto dále rozvíjí a objevuje se pro něj celá řada nových aplikací, které začínají být čím dál více náročnější na výkon přístrojů. Intel chce tohoto rychlého rozvoje využít podobně, jako se mu to daří v oblasti výroby a vývoje procesorů pro osobní počítače. Finská Nokia i Symbian tuto iniciativu samozřejmě vítají a společně plánují navyšování produkce chytrých telefonů pro všechny trhy.

Každému prognostikovi je již nějakou dobu jasné, že chytré mobilní telefony postupně začnou vytlačovat své pevně naprogramované kolegy. Alespoň co se oblasti dražších a vybavených telefonů týče. A krok Intelu, Nokie a Symbianu dává jasně najevo, že se tato doba již nezadržitelně blíží.

Diskuze (7) Další článek: Vyboxujte si dvě herní konzole N-Gage QD a hry k tomu

Témata článku: Nokia, Telefony, Telefon, Výrobce čipů, Budoucnost

Určitě si přečtěte