Internetové obchody na Black Friday nadsazovaly slevy. Šlo o lidská pochybení, říkají e-shopy

Po vzoru USA a Kanady se snaží čeští obchodníci marketingově využít akci Černý pátek (Black Friday), během které lákají na vysoké slevy. Podle analýzy společnosti Apify, kterou zveřejnil její spoluzakladatel Jakub Balada, však nejvýznamnější e-shopy výši slev mnohdy zveličují tím, že těsně před akcí cenu některých produktů zvyšují. V konečném důsledku tak může zákazník zaplatit více, než kdyby vybraný produkt koupil mimo akci Černý pátek. Prodejci nicméně odmítají, že by šlo z jejich strany o systematické jednání. Přiznávají však, že k pochybením došlo.

Apify analyzovala ceny produktů tří nejvýznamnějších e-shopů - Alzy, Mallu a CZC - v průběhu celého měsíce před Černým pátkem a v době samotné akce. Výsledek? „Vezměte dvě procenta produktů s největší slevou, které nabízíte, zlevněte je ještě v průměru o 12 procent, pro jistotu u některých uměle navyšte původní cenu a na web si dejte “slevy až 80 procent“,“ píší autoři v závěru analýzy.

Ta zmiňuje například vrtačku Black+Decker, kterou mohli lidé pořídit u Mall.cz s avizovanou slevou 45 procent. Autoři studie tvrdí, že obchodník docílil výše slevy tím, že 19. listopadu, kdy Černý pátek začal, zvýšil původní cenu z 2 799 korun na 4 899 korun. Cena po slevě – 2 650 korun se tak liší oproti té, kterou Mall uváděl před měsícem, o pouhou stokorunu. Sleva byla tehdy sice „jen“ dvě procenta, ovšem z původní ceny 2 799 korun.

„Před Černým pátkem jsme zboží prodávali za nižší cenu a v rámci jednotného principu výpočtu slev se maloobchodní cena – tedy ta, ze které se slevy pro kampaně odvozují - aktualizovala. Ve slevové nabídce v rámci kampaně bylo tisíce produktů a toto se týkalo jednotek z nich, ale i tak se našim zákazníkům za nedopatření omlouváme,“ řekl E15 mluvčí Mallu Jan Řezáč.

Podobný případ nachází autoři analýzy i u Alzy a CZC. Prvně jmenovaný e-shop měl nabízet koloběžku Urbanstar Uscooter za 6 290 korun – tedy zlevněnou o lákavých 37 procent – podle analýzy však byla původní cena navýšena 17. listopadu ze 7 500 korun na 9 999 korun. Místo reálné slevy 16 procent tak prý vznikla sleva 37 procent.

„U několika produktů došlo k lidskému pochybení, selhání nás mrzí. Nastavujeme opatření, aby se situace neopakovala,“ uvedl obchodní ředitel Alzy Petr Bena.

Podobná situace se nevyhnula ani CZC, například u „zlevněného“ monitoru Philips Brilliance. „Při výpočtu konečných slev vycházíme jednotně z doporučených maloobchodních cen, které stanovují výrobci nebo distributoři,“ ohradil se proti analýze mluvčí CZC Martin Rippl.

Podle studie Apify nejčastěji upravovalo původní cenu, čímž se zvyšuje následná „sleva“, právě CZC (212 případů), následoval Mall (63 případů) a Alza (16 případů). Ta měla zároveň průměrnou reálnou slevu produktů nejvyšší – 20 procent. Druhý skončil Mall s 15 procenty a třetí CZC s 6 procenty.

Podívejte se na dříve pořízenou reportáž ze skladu e-shopu Mall.cz:

Diskuze (39) Další článek: Samsung převzal kontrolu nad korejským „chatbotovým“ startupem Fluenty

Témata článku: Nákup a ceny, USA, Černý pátek, Black Friday, Alza, Kanada, Produkt, CZC, Konečný důsledek, E-shop, Jakub, Decker, Podobný případ, Podobná situace, Nízká cena, Jan Řezáč, Český obchodník, Obchodní ředitel, Maloobchodní cena, Původní cena, Cena, Opatření, Internetový obchod, Největší sleva, Avi


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 27

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 92