iPhone se oficiálně otevírá aplikacím třetích stran

Apple se po více než čtvrt roce hackování a pokoutného vyvíjení programů rozhodnul oficiálně otevřít iPhone vývojářům. Ve středu 17. října sám Steve Jobs informoval o tom, že do svých jablečných telefonů vpustí aplikace třetích stran. Příslušný SDK (software development kit), tedy balíček všeho potřebného pro tvorbu softwaru, bude k dispozici v únoru.

Je dobře, že Apple odhalil obrovský potenciál skrytý za uzavřeným systémem a rozhodnul se jej otevřít větší variabilitě, potažmo posílení kultu a samozřejmě také prodejů. Ani v tomto důležitém bodě Steve Jobs neodložil svoji oblibu superlativů a řekl, že se svým multi-dotykovým rozhraním, silným hardwarem a pokročilou softwarovou architekturou má iPhone pro vývojáře tu nejlepší mobilní platformu.

Proč však bude SDK k dispozici až v únoru? Parta kolem Jobse se totiž pokouší skloubit dvě naprosto odlišné věci: chtějí iPhone otevřít vývojářům, zároveň jej však uchránit před viry, malware a dalším nebezpečím přicházejícím po síti. Z toho je možné vytušit, že iPhone nebude 100% otevřený, ale to ostatně dnes nejsou třeba ani symbianové Nokie. Každý instalovaný software je opatřen elektronickým podpisem, podle kterého je možné vystopovat výrobce. V podobném duchu se ponese i ochrana, kterou připravuje Apple, ale nebyl by to Apple, kdyby to nebyla nějaká specialitka a nebyl by to celý Apple, kdyby systém ochrany nebyl opředen řadou superlativů Steva Jobse a všeobjímajícím jablečným tajemstvím.

Jako dodatek zpráva uvádí fakt, že ohlášený SDK bude možné použít i pro vývoj aplikací pro iPod Touch, což je vzhledem ke stejnému základu obou zařízení pochopitelné.

Témata článku: Steve Jobs, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB

Určitě si přečtěte

Před šesti lety zemřel Steve Jobs

Před šesti lety zemřel Steve Jobs

** 5. října 2011 Steve Jobs podlehl rakovině ** Nechal za sebou silný odkaz, vzpomínají fanoušci i Apple ** Jobs zásadně změnil několik oblastí lidského konání

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Polesný David | 41

Proč je vodotěsný mobil drahý

Proč je vodotěsný mobil drahý

** Proč už dávno nejsou všechny smartphony vodotěsné? ** Technologii máme a je to tak užitečné. ** Odpověď je jednoduchá – je to hodně drahé.

1.  10.  2017 | Kůžel Filip | 65

Hejt na iPhone X: Názor zklamané iOvce

Hejt na iPhone X: Názor zklamané iOvce

** Názory na iPhone X se různí od adorace po nenávist ** Dnes pro vás máme velmi negativní názor zklamaného fanouška ** Připravte se, bude to bolet. Co všechno je na iPhonu X špatně?

25.  9.  2017 | Vojáček Jiří | 265

Asi jste nečekali, že bychom se vyhnuli úterní keynote, že ne?

Asi jste nečekali, že bychom se vyhnuli úterní keynote, že ne?

** Apple hrál na city, my se na keynote podíváme s nadhledem ** iPhone X je skok. Kterým směrem? Nezlomí si Apple nohu? ** Jedno se Desítce musí nechat: diskuze jsou plamennější než jindy

16.  9.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 172

iPhone X: Tak si Apple představuje mobil budoucnosti. Displej má přes celou plochu

iPhone X: Tak si Apple představuje mobil budoucnosti. Displej má přes celou plochu

** Pro Apple je to nejdůležitější iPhone od první generace z roku 2007 ** Ambice jsou obrovské, cena také. Získá si iPhone X veřejnost? ** Displej je přes celou čelní plochu, nabíjí bezdrátově a odemyká se obličejem

13.  9.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 242

Online přenos: Apple představil bezrámečkový iPhone X

Online přenos: Apple představil bezrámečkový iPhone X

** Novinek bude řada, ale nejvíc se čeká na iPhone X ** Tim Cook vstoupí na pódium v 19:00 ** Pro Apple je dnešní akce naprosto klíčová. Povede se?

12.  9.  2017 | Kůžel Filip | 162

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

** 9. ledna 2007 Steve Jobs představil první iPhone. Přesně před 10 lety ** Vyvolal pozdvižení. To ještě nikdo nevěděl, že tenhle mobil změní svět ** Provedeme vás dekádou evoluce a inovacemi jednotlivých modelů

12.  9.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 161


komerční sdělení

Komerční sdělení