iPhone se oficiálně otevírá aplikacím třetích stran

iPhone se oficiálně otevírá aplikacím třetích stran

Apple se po více než čtvrt roce hackování a pokoutného vyvíjení programů rozhodnul oficiálně otevřít iPhone vývojářům. Ve středu 17. října sám Steve Jobs informoval o tom, že do svých jablečných telefonů vpustí aplikace třetích stran. Příslušný SDK (software development kit), tedy balíček všeho potřebného pro tvorbu softwaru, bude k dispozici v únoru.

Je dobře, že Apple odhalil obrovský potenciál skrytý za uzavřeným systémem a rozhodnul se jej otevřít větší variabilitě, potažmo posílení kultu a samozřejmě také prodejů. Ani v tomto důležitém bodě Steve Jobs neodložil svoji oblibu superlativů a řekl, že se svým multi-dotykovým rozhraním, silným hardwarem a pokročilou softwarovou architekturou má iPhone pro vývojáře tu nejlepší mobilní platformu.

Proč však bude SDK k dispozici až v únoru? Parta kolem Jobse se totiž pokouší skloubit dvě naprosto odlišné věci: chtějí iPhone otevřít vývojářům, zároveň jej však uchránit před viry, malware a dalším nebezpečím přicházejícím po síti. Z toho je možné vytušit, že iPhone nebude 100% otevřený, ale to ostatně dnes nejsou třeba ani symbianové Nokie. Každý instalovaný software je opatřen elektronickým podpisem, podle kterého je možné vystopovat výrobce. V podobném duchu se ponese i ochrana, kterou připravuje Apple, ale nebyl by to Apple, kdyby to nebyla nějaká specialitka a nebyl by to celý Apple, kdyby systém ochrany nebyl opředen řadou superlativů Steva Jobse a všeobjímajícím jablečným tajemstvím.

Jako dodatek zpráva uvádí fakt, že ohlášený SDK bude možné použít i pro vývoj aplikací pro iPod Touch, což je vzhledem ke stejnému základu obou zařízení pochopitelné.

Témata článku: Steve Jobs, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • waterman 3. 11. 2007 10:13:51
    Myslim ze je dobre, ze se o iPhonu pise, mnoho lidi z CR ho vlastni a...
  • Schre! 19. 10. 2007 16:49:22
    Jen piste, urcite to nekdo cita nie len za ucelem nadavani na redakci. Mne...
  • alexxx 19. 10. 2007 16:46:44
    Problém bude hlavně v tom že získat ten digitální podpis něco stojí......
Určitě si přečtěte

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

** 9. ledna 2007 Steve Jobs představil první iPhone. Přesně před 10 lety ** Vyvolal pozdvižení. To ještě nikdo nevěděl, že tenhle mobil změní svět ** Provedeme vás dekádou evoluce a inovacemi jednotlivých modelů

9.  1.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 149

Sexton: Tak vypadá Apple „UFO“ v prosinci

Sexton: Tak vypadá Apple „UFO“ v prosinci

28.  11.  2016 | Kůžel Filip


komerční sdělení

Komerční sdělení