iPhone se oficiálně otevírá aplikacím třetích stran

Apple se po více než čtvrt roce hackování a pokoutného vyvíjení programů rozhodnul oficiálně otevřít iPhone vývojářům. Ve středu 17. října sám Steve Jobs informoval o tom, že do svých jablečných telefonů vpustí aplikace třetích stran. Příslušný SDK (software development kit), tedy balíček všeho potřebného pro tvorbu softwaru, bude k dispozici v únoru.

Je dobře, že Apple odhalil obrovský potenciál skrytý za uzavřeným systémem a rozhodnul se jej otevřít větší variabilitě, potažmo posílení kultu a samozřejmě také prodejů. Ani v tomto důležitém bodě Steve Jobs neodložil svoji oblibu superlativů a řekl, že se svým multi-dotykovým rozhraním, silným hardwarem a pokročilou softwarovou architekturou má iPhone pro vývojáře tu nejlepší mobilní platformu.

Proč však bude SDK k dispozici až v únoru? Parta kolem Jobse se totiž pokouší skloubit dvě naprosto odlišné věci: chtějí iPhone otevřít vývojářům, zároveň jej však uchránit před viry, malware a dalším nebezpečím přicházejícím po síti. Z toho je možné vytušit, že iPhone nebude 100% otevřený, ale to ostatně dnes nejsou třeba ani symbianové Nokie. Každý instalovaný software je opatřen elektronickým podpisem, podle kterého je možné vystopovat výrobce. V podobném duchu se ponese i ochrana, kterou připravuje Apple, ale nebyl by to Apple, kdyby to nebyla nějaká specialitka a nebyl by to celý Apple, kdyby systém ochrany nebyl opředen řadou superlativů Steva Jobse a všeobjímajícím jablečným tajemstvím.

Jako dodatek zpráva uvádí fakt, že ohlášený SDK bude možné použít i pro vývoj aplikací pro iPod Touch, což je vzhledem ke stejnému základu obou zařízení pochopitelné.

Témata článku: Steve Jobs, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Celý apple

Určitě si přečtěte

Mobilní revoluce není jen iPhone. Také Android už je s námi 10 let

Mobilní revoluce není jen iPhone. Také Android už je s námi 10 let

** V příštích dnech oslavíme 10 let od veřejné premiéry Androidu. ** Spoluutvářel to, co dnes považujeme za moderní smartphone... ** ...ale inspiraci iPhonem v počátcích popře jen těžko.

28.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 10

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

17.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 165

Před šesti lety zemřel Steve Jobs

Před šesti lety zemřel Steve Jobs

** 5. října 2011 Steve Jobs podlehl rakovině ** Nechal za sebou silný odkaz, vzpomínají fanoušci i Apple ** Jobs zásadně změnil několik oblastí lidského konání

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Polesný David | 42

Proč je vodotěsný mobil drahý

Proč je vodotěsný mobil drahý

** Proč už dávno nejsou všechny smartphony vodotěsné? ** Technologii máme a je to tak užitečné. ** Odpověď je jednoduchá – je to hodně drahé.

1.  10.  2017 | Kůžel Filip | 65