Jak říkat telefonům, které nejsou véčka?

Závidím svým zahraničním kolegům, kteří připravují články v angličtině, protože mají jasně rozlišený termín pro běžný telefon a pro véčko. Zatímco u véčka je i v češtině všechno jasné, u běžného telefonu už musíme sáhnout k neobratným popisům a použít třeba termín telefon klasické konstrukce - fuj.

Angličtina pro tyto mobily používá přiléhavý termín Bar, Bartype, někdy také Candy-Bar. Bar a Bartype v tomto významu znamená tyč a přesně tak vystihuje, jak telefon vypadá. Candy-Bar bych přeložil jako lízátko a opět jde myslím o poměrně vystihující přirovnání. Véčko se mimochodem nazývá velmi poeticky Clamshell, což znamená lastura.

Dřív než bude pozdě

Ale zpět k "telefonům klasické konstrukce". S kolegy z redakce jsme už několikrát přemýšleli, jestli by pro ně nemělo smysl zavést nějaký jednoslovný a přiléhavý název. Véčka se stále rozšiřují a běžné telefony od nich bude nutné odlišovat; za nějakou dobu navíc už nikdo nemusí tušit, jak kdysi takový mobil klasické konstrukce vypadal. Je nám jasné, že naděje na úspěch při zavádění nové terminologie není vysoká, ale čím dřív se začne, tím jsou naděje větší. A třeba ještě není pozdě - nebo myslíte, že to nemá smysl?

Jak jim ale říkat? Líbí se nám lízátko, přiléhavý by byl třeba také název íčko (srovnejte s véčkem), máme i další nápady. Vymyslí někdo něco lepšího?


Oživeno 11.11: Kolega Tomáš Doseděl mi právě oznámil, že mě nemá rád, protože výraz íčko chtěl jako první oficiálně použít on. Uznávám, že na něj opravdu má autorská práva (nicméně lízátko se mi stejně líbí víc).

Diskuze (109) Další článek: Pomocník diabetika - zajímavá aplikace a výherce Java poháru

Témata článku: Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

** Nejnovější Note z dílny Samsungu vylepšil pero S Pen. Přes Bluetooth s ním můžete třeba fotit selfíčka ** Telefonu narostla paměť, zvýšila se kapacita baterie, nově dostal i kapalinové chlazení ** Note 9 se neprofiluje jen jako pracovní nástroj, stejně velký důraz je kladen i na mobilní hry

Martin Chroust | 31

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

** Poměr ceny a výkonu je fantastický ** OxygenOS je fakticky čistý Android ** Foťák je krůček za nejlepšími

Jakub Michlovský | 53

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 6

5 důvodů, proč je předplacená karta lepší než měsíční paušál

5 důvodů, proč je předplacená karta lepší než měsíční paušál

** Paušál je levnější, ale taky platíte jak mourovatí když zrovna nevoláte ** Zásadním benefitem předplacené karty je pro mnohé její anonymita ** A pokud vás operátor naštve, můžete mu dát rovnou košem

Aleš Pospíšil | 135