Jak si rozumí Sony Ericsson a Apple Mac OS X

Lze připojit Sony Ericsson k počítači od Apple? Jak si Mac OS X poradí s hudbou, fotografiemi a synchronizaci?

Uživatelé počítačů s jablkem ve znaku to nemají tak jednoduché, jako okýnkáři. Výrobci na podporu povětšinou kašlou, avšak situace se pomalu zlepšuje. Například i Nokia již nabízí pro vybrané telefony vlastní synchronizační aplikaci, které budeme věnovat samostatný článek.

Synchronizace

Mac OS X v dřívějších i aktuálních verzích nabízí v základu adresář Address Book a kalendář s úkoly. Pro synchronizaci těchto informací využívá vlastní aplikaci iSync. Podporu telefonů přidává sám Apple prostřednictvím updatů, anebo výrobci zdarma nabízenými plug-iny. Sony Ericsson například zpětně přidává na svých stránkách s podporou plug-iny pro nové telefony, v případě námi testovaného W660i tak prozatím neučinil. Na internetu se tedy objevují neoficiální verze, někdy placené, jindy zdarma. Model W660i je podporován nejnovějším balíčkem plug-inů Sony Ericsson Phone Plugins for iSync v2,4 (mobile.feisar) za velmi sympatickou cenu 2,2 eura.

Screenshot_7.png
Synchronizace modelu W660i prostřednictvím iSync. Podporu je třeba doinstalovat

Podařilo se mi ale najít i plug-in zcela zdarma právě pro W660i, a sice na těchto francouzských stránkách: thinksmartshop. Instalace je zcela jednoduchá. Stažený archiv rozbalte a celý adresář zkopírujte na disk do složky Libary - PhonePlugins. Spusťte iSync a vyhledejte telefon, synchronizace se zdaří. Vzhledem k výrazné podobnosti nových Sony Ericssonů se bez problémů objevují plug-iny i pro další novinky. Stačí jen trošku hledat.

Address Book nepodporuje v případě Sony Ericssonu vytáčení čísla a posílání textových zpráv. Opět však lze najít programy, které to umožní. Feisar (mobile.feisar) nabízí prográmek za sympatickou cenu 2,22 Euro s širokou podporou mobilů. Podporu pro posílání SMS u mobilů K/D750i lze získat zdarma na tomto českém webu i s podrobným návodem: sweb.cz/chucky.

Aplikace na způsob PC Suite

V operačním systému Mac nebude využití komunikace mezi mobilem a počítačem tak široké, jako u Windows. SMS lze odesílat z klávesnice s pomocí plug-inu do Address Booku a zde lze upravovat i kontakty, které se následně synchronizují. Pokud však požadujete propracovanější aplikaci s podporou například tvorby MMS, zálohou SMS a dalšími funkcemi, musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Existuje několik aplikací s velmi podobnými funkcemi.

  • BluePhoneElite 2

mirasoftware; cena 20 dolarů

Bohužel tvůrci této aplikace nenabízí trial ani shareware verzi, nemohli jsme tedy vyzkoušet funkce programu. Dle informací však nechybí podpora vytáčení hovorů a samozřejmě SMS.

  • Phone Agent 1.4.2 

macmedia.sk; Shareware; cena 29,95 euro

Phone Agent - tvorba Themes a prochßzenÝ soubor¨ Screenshot_12.png Phone Agent - tvorba Themes a prochßzenÝ soubor¨ Screenshot_13.png Phone Agent Screenshot_10.png

Vskutku propracovaný správce s podporou kontaktů, textových zpráv, vlastním kalendářem a editorem zpráv multimediálních. Nepostrádá dokonce editor grafických témat, přenos souborů, vlastní úkoly a poznámky. Program je šířen jako Universal Binary. I neregistrovaná verze umožňuje základní operace a mnohým může postačovat.

  • message2net phone 1.2.2

Demo, 8,95 euro 
novamedia 

message to net Screenshot_8.png message to net Screenshot_9.png
Spíše jednoduchá aplikace pro správu SMS. Vedle telefonů Sony Ericsson podporuje Motorolu, Nokii a Benq Siemens
  • MegaCellX 2.6.3

Shareware 19,90 dolarů
vincenzoazzone

megacell X Screenshot_11.png 
Spíše jednoduchý program pro práci s kontakty a textovými zprávami. Umožňuje vytáčení i příjem hovorů.

Kopírování souborů a Bluetooth

V některých funkcích Mac nezklame, funguje bez nejmenších problémů a navíc s uživatelskou přívětivostí. W660i podporuje Mass Storage, avšak pouze pro přístup na paměťovou kartu. Lze tedy využít běžný Finder pro kopírování a přesun souborů. Rychlost kopírování se pohybuje okolo 350 - 400 kB/s, což s přivřenýma očima postačuje. Nemusíte instalovat žádné ovladače, stačí po připojení kabelu zvolit v telefonu přesun souborů. Tedy stejně, jako ve Windows.

Funguje též Bluetooth Browse device - tedy procházení paměti a přesun souborů prostřednictvím Bluetooth. Tentokrát se lze dostat i do paměti telefonu. V tomto případě spojení však lze přenášet pouze jednotlivé soubory, nikoli více souborů najednou anebo rovnou celý adresář. Rychlost okolo 55 kB/s lze pro instalaci Java aplikací, nových témat nebo snímků z vestavěného foťáku s klidem akceptovat.

Screenshot_6.png 
Správce bluetooth servíruje podrobné informace o podporovaných profilech

Sony Ericsson podporuje též bluetooth profil PAN Network Access Point. Ten umožňuje připojení k internetu bez nutnosti instalace ovladačů mobilního telefonu. Ve Windows se jedná o proceduru ne zrovna uživatelsky přívětivou a pro Mac zase nebývají k dispozici korektní ovladače. Mobil se připojí prostřednictvím vlastního datového nastavení k internetu a výše uvedený Bluetooth profil toto připojení „nasdílí“ dalšímu zařízení, třeba právě notebooku. Na Macu funguje bez nejmenších potíží. Stačí při párování zaškrtnout, že chcete využívat připojení GPRS, a pak z ikony Bluetooth v liště zvolit Join Network on W660i. A navíc nemusíte ani přepínat mezi vlastními profily síťového rozhraní. Skvělé!

Fullscreen_2.png 
Snadné připojení k internetu bez nutnosti jakýchkoli ovladačů

A konečně, v Mac OS X lze využívat i funkci Dálkové ovládání, avšak pouze pro ovládání počítače - posun kurzoru a podobně. Funkce Presentace a Player není podporována. Na internetu však lze najít několik aplikací rozšiřujících možnosti dálkového ovladače:

  • Bluetooth Remote Control 3.03

freeware
developer.sonyericsson

Aplikace nabízená vývojáři Sony Ericssonu je k dispozici zcela zdarma, nenabízí však o mnoho víc, nežli standardní Dálkové ovládání.

  • Xdesk Remote 1.0

freeware
software.mycintosh

Pokročilejší aplikace s více možnostmi. Nic vám nebrání ji vyzkoušet.

Postačující spolupráce

Na závěr jsem si nechal tip na Themes Creator také z dílny vývojářů Sony Ericssonu. Opět se jedná o freeware a najdete ji na této adrese:
developer.sonyericsson.com

Faktem zůstává, že pro Mac OS X neexistuje tolik aplikací, jako pro platformu PC. Dostupné propracovanější aplikace nebývají zdarma. Pokud by se objevila podpora pro textové zprávy přímo v Address Booku, byl bych spokojen a víc bych nepožadoval. Přenos souborů, ať už prostřednictvím kabelu či Bluetooth, probíhá bez nejmenších problémů. Stejně jako využití mobilních datových přenosů.

Diskuze (19) Další článek: Dvě nové Nokie Prism: trojúhelník k trojúhelníku

Témata článku: Apple, Ericsson, Sony, Sony Ericsson, , , , , OS x, MAC, APP, Eri, Mac OS, Son, #Apple, Rozum, Stažený archiv, Jak