Japonsko: fotomobily místo skeneru a OCR

Japonská společnost NEC a Nara Institute of Science and Technology oznámili vývoj nové mobilní technologie. Fotomobily díky ní budou moci nahradit skener a systém OCR pro rozpoznávání textu.

Nízká kvalita optiky digitálních fotoaparátů v mobilech je v případě této technologie nahrazena kvantitou. Megapixelový fotomobil během chvilky, tří až pěti sekund, z dvaceti centimetrů nafotí 21 až 35 snímků. Z nich potom software složí jeden kvalitní obrázek a dokáže dokonce vyrovnat zakřivený povrch snímané plochy. Jakmile je snímek hotov, přijde na řadu systém OCR a výsledkem je počítačový soubor s čistým textem.

NEC a institut NAIST tvrdí, že svůj objev nehodlají postoupit komerční sféře dříve než za tři roky. Už se ale objevují hlasy, že bude znamenat pohromu pro vydavatele knih a časopisů. Již dnes se totiž v japonských knihkupectvích údajně rozmáhá ofocování stránek knih místo nakupování. Hudebnímu a filmovému průmyslu ale také nebyly nic platné protesty proti formátu MP3, vypalovacím mechanikám a videokazetám. Do boje na ochranu autorských práv se k nim teď budou muset přidat i vydavatelé a knihkupci.

Další informace: New Scientist

Diskuze (3) Další článek: Kouzelný balíček: udělejte z Nokie pořádný MP3 přehrávač

Témata článku: OCR, Sken, Japonsko, Skener, Foto

Určitě si přečtěte