Japonsko: první dva mobily s palivovými články

Japonsko: první dva mobily s palivovými články

V Japonsku byly představeny dva unikátní mobilní telefony. Výjimečné jsou tím, že energii nečerpají z běžných akumulátorů, ale z palivových článků, které jim zabezpečí několikanásobně vyšší výdrž. Když se vám mobil vybije, nepřipojíte ho k nabíječce, ale nalijete mu do nádržky trochu metanolu.

První prototyp vyrobila Toshiba a má označení A5509T. Je to „obézní“ véčko s rozměry 50 × 98 × 40 mm a hmotností 160 g. Za větší tloušťkou stojí nádrž na metanol o objemu 7 cm3 a ještě rezervní klasická lithium-iontová baterie. Palivo je třeba doplnit přibližně jednou za měsíc. Druhý telefon se jmenuje Hitachi W32H a má rozměry daleko příznivější – 50 × 98 × 25 mm. Nádrž má ale objem pouze 3 cm3, čemuž odpovídá i menší výdrž. Rezervní baterie není k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takové normální véčko ... • ... i když trochu tlustší • když dojde energie, stačí ho otočit ... • ... a dolít mu palivo

Telefony byly představeny operátorem KDDI a do prodeje se dostanou nejdříve v roce 2007, nejoptimističtější prognózy hovoří již o konci příštího roku. Kromě doladění vývoje tohoto zdroje energie v malých kapesních zařízeních je především nutné vyřešit otázku dostupnosti metanolu.

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • t 6. 10. 2005 10:37:41
    Je to v podstate baterie, do ktere se surovina pro vyrobu energie muze...
  • Worry 6. 10. 2005 9:00:49
    No, hlučný ? Jedině že by tam byla nějaká turbína
  • Majsner, Majsner 6. 10. 2005 7:17:49
    A jak to vlastne funguje? Nebude to hlucny?

komerční sdělení

Komerční sdělení