Jižní Korea připravuje vlastní operační systém pro smartphony

Jižní Korea připravuje vlastní operační systém pro smartphony

Jižní Korea bude pravděpodobně první zemí na světě, která bude mít svůj vlastní, vládou sponzorovaný, mobilní operační systém. Cíle vlády nejsou nijak skromné, ministr Kim Jae-hong na tiskové konferenci prohlásil, že nový systém hodlá soupeřit s Androidem a iOS. Pomáhat jí v tom budou společnosti Samsung a LG, které budou zodpovědné za vedení vývoje. Start projektu se očekává na konci tohoto roku, jméno operačního systému ještě není známé, zatím se o něm mluví jako o "Korean OS".

Taktéž bylo na konferenci poznamenáno, že koupí Motoroly sice Google kvůli získaným patentům na nějakou dobu ochrání svůj Android, ale klidně se může stát, že se intenzivně vrhne i na výrobu svých telefonů, což by v budoucnu mohlo ohrozit onu nezávislost Androidu. Korejský operační systém bude, stejně jako nyní Android, open-source.

Je otázka, kdo stojí za tímto nápadem nového mobilního OS. Určitě to není z hlavy nějakého ministerského úředníka, téměř jistě za tím stojí lobby domácích technologických gigantů, kterými Samsung a LG jsou. Neustálé patentové války nejsou hlavně pro Samsung moc dobré, tímto krokem si obě společnosti chtějí trochu pojistit budoucnost.

Jak ale dopadne mobilní systém Bada, který už Samsung nějaký ten rok vyvíjí? Bude to jeho konec? Udržovat dva odlišné operační systémy jsou zbytečné náklady navíc, pokud chce Samsung brát tento projekt jihokorejské vlády vážně, bude muset vývoj Bada OS pomalu utlumit, podobně jako to Nokia plánuje se Symbianem. Druhá varianta je, že právě Bada se stane tímto novým mobilním OS, je to však jen spekulace, pravdu ukáží až následující měsíce.

Myslíte si, že na mobilním trhu je ještě místo pro další operační systém? 

Zdroj: phonearena.com

Témata článku: LG, Samsung, Ostatní, Software pro mobily, Korea

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tuc 27. 8. 2011 14:13:27
    Hochu, jsi pěkně trapný s tím svojím M$ ;-)
  • JeCh 26. 8. 2011 0:46:57
    To poruší stejně. Například patent M$ na vypnutí OS nebo naopak patent...
  • mip 25. 8. 2011 20:29:14
    Určitě by tím porušili spoustu patentů :D
Určitě si přečtěte

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

10.  8.  2017 | Láska Jan | 30

Korejci chtějí dostat mobilní svět o level dál. Co chystají na druhou půlku roku?

Korejci chtějí dostat mobilní svět o level dál. Co chystají na druhou půlku roku?

** Během měsíce očekáváme dvě velké korejské premiéry ** Kam posunou svět mobilního hardwaru Samsung a LG? ** A budou za to zákazníci ochotní platit?

6.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 18


komerční sdělení

Komerční sdělení