Jižní Korea připravuje vlastní operační systém pro smartphony

Jižní Korea připravuje vlastní operační systém pro smartphony

Jižní Korea bude pravděpodobně první zemí na světě, která bude mít svůj vlastní, vládou sponzorovaný, mobilní operační systém. Cíle vlády nejsou nijak skromné, ministr Kim Jae-hong na tiskové konferenci prohlásil, že nový systém hodlá soupeřit s Androidem a iOS. Pomáhat jí v tom budou společnosti Samsung a LG, které budou zodpovědné za vedení vývoje. Start projektu se očekává na konci tohoto roku, jméno operačního systému ještě není známé, zatím se o něm mluví jako o "Korean OS".

Taktéž bylo na konferenci poznamenáno, že koupí Motoroly sice Google kvůli získaným patentům na nějakou dobu ochrání svůj Android, ale klidně se může stát, že se intenzivně vrhne i na výrobu svých telefonů, což by v budoucnu mohlo ohrozit onu nezávislost Androidu. Korejský operační systém bude, stejně jako nyní Android, open-source.

Je otázka, kdo stojí za tímto nápadem nového mobilního OS. Určitě to není z hlavy nějakého ministerského úředníka, téměř jistě za tím stojí lobby domácích technologických gigantů, kterými Samsung a LG jsou. Neustálé patentové války nejsou hlavně pro Samsung moc dobré, tímto krokem si obě společnosti chtějí trochu pojistit budoucnost.

Jak ale dopadne mobilní systém Bada, který už Samsung nějaký ten rok vyvíjí? Bude to jeho konec? Udržovat dva odlišné operační systémy jsou zbytečné náklady navíc, pokud chce Samsung brát tento projekt jihokorejské vlády vážně, bude muset vývoj Bada OS pomalu utlumit, podobně jako to Nokia plánuje se Symbianem. Druhá varianta je, že právě Bada se stane tímto novým mobilním OS, je to však jen spekulace, pravdu ukáží až následující měsíce.

Myslíte si, že na mobilním trhu je ještě místo pro další operační systém? 

Zdroj: phonearena.com

Diskuze (26) Další článek: Nová sada O2: dobíjejte a získejte část ceny zpět v kreditu

Témata článku: LG, Samsung, Ostatní, Software pro mobily, Korea, Opera, Systém, Jižní Korea, Operační systém

Určitě si přečtěte