K-Touch: když se telefon vměstná do fotoaparátu

Osm megapixelů, optický zoom, dva sloty pro paměťové karty, pouze GPRS, made in China. Co dodat?

Čínský mobilní trh je snad nejrychleji rozvíjejícím se trhem vůbec. Najdeme zde vše od nespočtu plagiátů renomovaných značek, až po multifunkční přístroje s několika sloty pro paměťové karty, příjmem analogové televize včetně zabudované výsuvné antény, s podporou několika SIM karet a ohromnou výdrží baterie (alespoň co se nápisu na baterii týče).

Klepněte pro větší obrázek

S ohledem na tyto zkušenostmi nás ani nepřekvapil fakt, že jeden z nejvýznamnějších výrobců mobilních telefonů v Číně, Beijing Tianyu Communication Equipment, oznámil novou produktovou řadu In-Xiang series, která se pro Evropany ukrývá pod názvem K-Touch. Její specializací jsou přístroje s 8Mpx CCD fotoaparátem! Prvními zástupci jsou zde modely C280, C800 a C700, který však nabízí „pouze“ 7 Mpx snímač. Rozdíly mezi prvními dvěma modely jsou pouze kosmetické. Výrobce se však ohání faktem, že se nejedná o telefony s fotoaparátem ale o fotoaparáty, kterým přidali funkce mobilního telefonu. Pojďme si tedy dát na chvíli pauzu od renomovaných značek a podívejme se na zoubek ryze čínského telefonu, který má papírové předpoklady stát se slušným telefonem na fotografování. I když, kdo ví...

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Model C800 má poněkud větší rozměry 123 × 56 × 21 mm a hned z prvního pohledu je patrné, že to není to jediné, čím je netradiční. Na jeho klávesnici totiž nalezneme hned dva ovládací kurzorové kříže, jeden pro menu, druhý pro fotoaparát. V pravém dolním rohu se ještě krčí tlačítka pro ovládání fotografování, díky tomu se klávesnice musela výrazně zmenšit. Podobná rozpolcenost panuje i po zapnutí telefonu, nabízí totiž hned dva sloty pro paměťové karty microSD. Jeden je určen pro soubory pro telefon, druhý slot je určen pro vyfocené fotografie. Pokud si chcete pořízené fotky zobrazit v telefonu, musíte přendat paměťovou kartu – to je jako nošení dříví do lesa.

Přístroj funguje v sítích GSM 900/1800, avšak z datové oblasti si poradí pouze s obstarožním GPRS. Naproti tomu je displej dotykový, podporuje 262 tisíc barev při QVGA rozlišení, což je v Číně téměř standardem. To, čím ale zaujal veřejnost, je umístěno na jeho zadní straně, máme na mysli čočku 8 Mpx fotoaparátu s trojnásobným optickým zoomem, autofocusem, xenonovým bleskem, podporou rozeznávání obličejů a se stabilizátorem obrazu. Tyto čočky jsou vyrobeny Samsungem a citlivost čipu ISO dosahuje hodnoty až 1600. Zpracování obrazu je pak dílem Canonu s využitím technologie DIGIC III. Za zmínku dále stojí přehrávač různých hudebních souborů (MP3, WAV, AMR, WMA, AAC), stereoreproduktory s 3D prostorovým efektem, Java nebo Bluetooth. S integrovanou 1300 mAh baterií by měl telefon vydržet až 14 dní v pohotovostním režimu a 10 hodin hovoru. Výbava a cena všech tří přístrojů je stejná, osciluje po přepočtu na hraně 6 600 Kč. Co si o těchto telefonech myslíte vy?

A jaký je můj názor? Číňané se dali na zvyšování číselných hodnot u baterií a nyní už i u čoček fotoaparátů. Věcí názoru však je, do jaké míry jsou tyto specifikace pravdivé, případně reálně využitelné. Mé zkušenosti s čínskými telefony jsou velmi rozporuplné (manuál k telefonu a nápis na krabici tvrdil přesný opak skutečnosti), takže nejsem přílišným optimistou. I kdyby bylo vše tak, jak je zde uvedeno, zpracování výsledného produktu je stále na pochybné úrovni. Megapixely a 14 dní pohotovosti jsou sice hezké údaje, ale jak se osvědčí v praxi, to si raději ani netroufám odhadovat.

Diskuze (2) Další článek: Frag počtvrté: herní časopis opět zdarma

Témata článku: Fotoaparát, Telefon, Foto

Určitě si přečtěte