Kdy budeme platit lístky do kina mobilem?

Philips už nějaký čas vyvíjí ve spolupráci se společností Sony čipy NFC (Near Field Communication). Jedná se o čipy, které spolu dokáží uzavřeně komunikovat na vzdálenost až dvaceti centimetrů a jsou jednoznačně identifikovatelné. Ke komunikaci využívají pásmo rádiových vln a dokáží přenášet data rychlostí až 212 kbit/s.

Uplatnění najdou především v oblasti přímých elektronických plateb a široké spektrum využití naleznou jako elektronické klíče. Čipy by se měly postupně stát běžnou součástí všech běžných zařízení jako jsou mobilní telefony, digitální fotoaparáty, přenosné a kapesní počítače apod.

V oblasti mobilních telefonů a kapesních počítačů najdou využití především jako tzv. elektronické peněženky. Pouhým přiložením mobilu k terminálu by bylo možné zaplatit vstup do kina nebo jízdenku v autobuse. Oblast využití je velmi široká a aby se oblast tohoto typu elektronických plateb dále rozvíjela, podílí se na vývoji NFC čipů také společnost Visa.

Philips v pondělí oznámil, že o jeho čipy projevila zájem jihokorejská společnost Samsung, která je bude implantovat do svých mobilních telefonů. Následuje tak Nokii, která už dohodu s Philipsem o NFC čipech má.

Některé prognózy předvídají, že do roku 2009 bude celá polovina z celosvětové produkce mobilních telefonů vybavena čipy NFC. Snižující se cena technologie by měla její nárůst urychlovat, nyní jeden takový čip vyjde na dva až tři dolary.

Diskuze (5) Další článek: Český Telecom nabízí volání zadarmo (a také data)

Témata článku: Mobil, Vývoj NFC

Určitě si přečtěte