Kdy budeme platit lístky do kina mobilem?

Kdy budeme platit lístky do kina mobilem?

Philips už nějaký čas vyvíjí ve spolupráci se společností Sony čipy NFC (Near Field Communication). Jedná se o čipy, které spolu dokáží uzavřeně komunikovat na vzdálenost až dvaceti centimetrů a jsou jednoznačně identifikovatelné. Ke komunikaci využívají pásmo rádiových vln a dokáží přenášet data rychlostí až 212 kbit/s.

Uplatnění najdou především v oblasti přímých elektronických plateb a široké spektrum využití naleznou jako elektronické klíče. Čipy by se měly postupně stát běžnou součástí všech běžných zařízení jako jsou mobilní telefony, digitální fotoaparáty, přenosné a kapesní počítače apod.

V oblasti mobilních telefonů a kapesních počítačů najdou využití především jako tzv. elektronické peněženky. Pouhým přiložením mobilu k terminálu by bylo možné zaplatit vstup do kina nebo jízdenku v autobuse. Oblast využití je velmi široká a aby se oblast tohoto typu elektronických plateb dále rozvíjela, podílí se na vývoji NFC čipů také společnost Visa.

Philips v pondělí oznámil, že o jeho čipy projevila zájem jihokorejská společnost Samsung, která je bude implantovat do svých mobilních telefonů. Následuje tak Nokii, která už dohodu s Philipsem o NFC čipech má.

Některé prognózy předvídají, že do roku 2009 bude celá polovina z celosvětové produkce mobilních telefonů vybavena čipy NFC. Snižující se cena technologie by měla její nárůst urychlovat, nyní jeden takový čip vyjde na dva až tři dolary.

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • notebook.mail 2. 9. 2004 7:32:45
    Pro vstup do el. penezenky v mobilu budete potrebovat PIN...
  • Martin_Z 1. 9. 2004 19:09:00
    Sony Ericssony by to měli mít automaticky když to vyvijí (taky) SONY, Ne?
  • Hrdlo 1. 9. 2004 11:37:17
    Prostě to bude něco jako kreditní karta ne? Bez kódu se k penězům...

komerční sdělení

Komerční sdělení