Kolik se letos prodá mobilů?

Trh mobilních telefonů v České republice bude v letošním roce buď mírně klesat anebo stagnovat na úrovni dvou milionů prodaných kusů. Nulovou procentní změnu českého mobilního trhu shodně očekávají společnosti Siemens a Sony Ericsson. Potvrdil to mediální zástupce divize Mobilní informace a komunikace společnosti Siemens Karel Kovář a ředitel Sony Ericsson pro ČR Jan Semrád. Loňský rok byl přitom podle Semráda ve znamení desetiprocentního poklesu českého trhu s mobilními telefony.

Siemens hodlá letos obsadit svými výrobky více než 35 procent na českém trhu a vyrobit až 700 tisíc kusů mobilních telefonů. V loňském roce přitom Siemens dodal do ČR 685 tisíc mobilních telefonů. To v meziročním srovnáním sice představovalo šestiprocentní pokles počtu prodaných kusů, zároveň se však o tři procenta zvýšil podíl této značky na českém trhu na 34,5 procenta. Záměrem firmy Sony Ericsson pro letošní rok je výroba 200 tisíc kusů mobilních telefonů pro český trh a 10procentní podíl na trhu. Údaje za loňský rok však firma neposkytla. Společnost Nokia informace o lokálních trzích v jednotlivých zemích neposkytuje a vyjádření zástupce společnosti Motorola se nepodařilo získat.

Růst globálního trhu mobilních telefonů v letošním roce odhadují společnosti Nokia a Sony Ericsson na zhruba 10 procent, kdy celkový objem prodaných mobilních telefonů by mohl dosáhnout 400 až 435 milionů kusů. Sony Ericsson se hodlá celosvětově na trhu mobilních telefonů podílet 10 procenty a vyprodukovat tak 43,5 milionu kusů telefonů pro globální trh. Nokia letos plánuje vyrobit 50 až 100 milionů kusů mobilů podporující například MMS a jazyk Java. V loňském roce dodala Nokia na globální trh 152 milionů kusů telefonů a na světové produkci se podílela 38 procenty, Sony Ericsson pak vyrobil 22,9 milionu kusů se šestiprocentním podílem na světovém trhu. Ostatní dotázané společnosti globální údaje neuvedly.

Na konci loňského roku činil celosvětový počet účastníků mobilních sítí 1,1 miliardy osob a globální penetrace mobilních telefonů překročila 18 procent. V roce 2005 by měl tento počet podle společnosti Nokia stoupnout na 1,5 miliardy a v roce 2010 na dvě miliardy osob.

Diskuze (16) Další článek: PhraseLator: chytrý pomocník koaličních vojsk

Témata článku: Let, Mobil podporující, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40