Konec anonymních předplacených karet? Už vzniká návrh zákona

Konec anonymních předplacených karet? Už vzniká návrh zákona

Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík má plán, jak zbavit společnost poplašných zpráv – anonymních hlášení z mobilu, že se někde nachází bomba apod. Připravuje zákon, který má takové anonymy odradit, případně usnadnit jejich dohledání. Problém je, že navrhovaná opatření zasáhnou do soukromí obyvatel.

Takže tu máme v poslední době stále častější konflikt, zda dostane prioritu právo jedince na soukromí, nebo bezpečnost celé společnosti. Jde také o ekonomické zájmy, protože odstavení budovy z provozu a její prohledání není zadarmo. Jen si představte, co jeden takový hovor nadělá škody na nádraží, nebo v nemocnici…

  • Krok první – zvednout trestní sazby za šíření poplašné zprávy. Maximum má být osm let.
  • Krok druhý – každou předplacenou kartu svázat konkrétní osobou. Právě z dosud anonymních SIM karet totiž pochází naprostá většina poplašných hovorů. V některých zahraničních zemích je registrace hned při prodeji karty běžná věc, u nás nikoliv.

Tématu se věnuje webový magazín Echo24 a cituje Gazdíka, že chce jednat s mobilními operátory a že by se registrace předplacených karet hodila i vyšetřovatelům jiných typů trestných činů. Já hádám, že by se kontakt na majitele „předplacenek“ hodil i operátorům – z marketingových důvodů. Ale to už předbíhám. Návrh zákona by se měl do schvalovacího procesu dostat během několika měsíců. teprve začíná vznikat, s panem Gazdíkem jsme v kontaktu a o vývoji budeme informovat. 

Diskuze (32) Další článek: Takto vypadá Olympijská edice Samsungu Galaxy S7 Edge

Témata článku: Operátoři, Předplacené karty, Krok druhý, Běžná věc, Schvalovací proces, Dohledání, Naprostá většina, Trestný čin, Konec, Nádraží

Určitě si přečtěte