Konec nekonečným krevním vzorkům. První glukometr s bezkontaktním měřením jde mezi diabetiky

Píchnout do prstu, vytlačit kapku krve, setřít, vytlačit druhou, nabrat ji do glukokometru, odečíst hodnotu, spočítat a aplikovat inzulín. To je nekončící rutina, která obtěžuje život diabetiků. I ty největší technologické společnosti světa se snaží měření hladiny cukru v krvi zpříjemnit. Google zkoumá možnost měřit chytrými kontaktními čočkami, Apple chce dostat technologii do hodinek Apple Watch a snaží se i Samsung.

Na problému však pracují i firmy, které nejsou tolik známé. Americká Food and Drug Administration právě schválila první systém na kontinuální měření hladiny cukru v krvi, který nevyžaduje krevní vzorky několikrát za den. Jmenuje se Abbott FreeStyle Libre a funguje na principu zavedení tenoučkého drátu pod kůži a následného odečítání hodnot bezdrátovou čtečkou.

Zní to až příliš dokonale? Vězte, že není:

  • Systém je zatím schválený pouze pro dospělé.
  • Pouze na lékařský předpis.
  • Drátek pod kůží vydrží jen 10 dní, pak je nutné jej vyměnit.
  • Na povrchu kůže je připevněný rozměrný senzor.

Ale pokrok pro životní komfort diabetiků to je. A vývoj pochopitelně nekončí. Testují se systémy, které vyžadují výměnu drobného podkožního implantátu jen jednou za dva měsíce. Pracuje se také na neinvazivních metodách, které však zatím nejsou příliš přesné. Dokáží je do každodenní praxe zavést právě technologičtí giganti zmínění v úvodu?

Jak vypadá aplikace senzoru na kůži:

Diskuze (22) Další článek: OUKITEL představuje nové zařízení K8000

Témata článku: Apple, Google, Samsung, Technologie, Apple Watch, Měření, První systém, Implantát, Kůže, Rutina, Komfort, Senzor, Vzorek, Každodenní praxe, Diabetik, Kontinuální měření, Technologický gigant, Hladina cukru, Kontaktní čočka, Měření hladiny, Vzor, Mez, Krev, Praxe


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 41

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23