Letos se má dařit levným smartphonům, data budou dražší

Letos se má dařit levným smartphonům, data budou dražší

V letošním roce vzroste zájem o levné chytré mobilní telefony do 2 tisíc korun. Podle prognózy Deloitte by se jich celosvětově mělo prodat 300 milionů a počet jejich uživatelů dosáhne půl miliardy. Společnost očekává v technologiích i další trendy – předvídá, že se budou stále více zpoplatňovat datové přenosy, zdvojnásobí se proto naopak podíl bezdrátové výměny dat bez použití mobilních nebo pevných sítí. Dalším letošním trendem má být pokračující růst zájmu o dotyková zařízení.

„V letošním roce očekáváme rekordní prodeje smartphonů. Zejména levné přístroje, s přívlastkem chytré, dosáhnou na konci roku 20procentní podíl mezi uživateli,“ uvedl Zdeněk Křížek, partner společnosti Deloitte. V Česku v současnosti začíná cena smartphonů s vlastním operačním systémem nad dvoutisícovou hranicí.

Podle Křížka se také operátoři více zaměří a následné zpoplatnění dat, ktera uživatelé na mobilním zařízení používají. „Rostoucí poptávka po mobilních datových službách již nějakou dobu vede k tomu, že řada mobilních operátorů ukončuje tarify s neomezenými datovými přenosy a v roce 2012 se podobný trend objeví také u internetových poskytovatelů. Stále rostoucí objemy přenášených dat nutí již nyní řadu poskytovatelů snižovat ve špičkách rychlosti připojení,“ uvedl Křížek.

Kvůli zpoplatňování dat poroste zájem o internetový bypass

Omezení objemu stahování na straně internetových poskytovatelů nebo operátorů povede podle Křížka k většímu zájmu o tzv. internetový bypass, tedy stahování dat na krátkou vzdálenost přímo mezi zařízeními bez využití internetového připojení.

Touto formou se letos uskuteční jedno procento veškeré datové výměny, což je dvakrát více, než loni. Technologie NFC by se měla z mobilních plateb rozšířit i na hraní her, sázení, ale uplatní se také například ve zdravotnictví.

Dál se má dařit tabletům

Křížek očekává, že dál poroste i trh s tablety. „Stejně jako tomu bylo v případě chytrých telefonů, trh s tablety se bude v roce 2012 diverzifikovat co do velikosti, počítačového výkonu a operačního systému,“ podotkl.

Rychlý rozmach tabletů podle něj nenasvědčuje tomu, že by mělo přijít zpomalení jejich prodejů, naopak v domácnostech se stále častěji bude objevovat více než jeden tablet. Tzv. flash disky SSD začnou pomalu vytlačovat klasické pevné disky a získají šestinu v segmentu notebooků.

„Poskytovatele těchto disků podporuje i nárůst objemu skladovaných dat na virtuálních discích v prostředí internetu, tzv. cloud-storage. I trh v oblasti datových center by se mohl začít více orientovat na flash disky, které se nezahřívají, spotřebují méně energie, a jsou tak logickou alternativou tradičnějších hard disků,“ dodal Křížek.

Z mobilních aplikací se prosadí jen zlomek

Rezervy vidí Jakub Pavlík z podnikového poradenství Deloitte stále na trhu mobilních aplikací. Přestože jejich počet prudce stoupá a na konci roku se má zdvojnásobit a dosáhnout téměř dvou milionů, pouze jedna pětina z celkového počtu aplikací bude podle studie stažena více než jedním tisícem uživatelů a pouze nepatrná část nepropagovaných aplikací bude kdy úspěšná.

„S ohledem na širokou nabídku by poskytovatelé katalogu aplikací, tzv. application store, měli zvážit způsob zlepšení a zajištění kvality nabízených produktů, například diferenciaci jednotlivých katalogů na základě modelů předplatného podle pohlaví či výběru editorů pomocí balíčků aplikací,“ komentoval to Jakub Pavlík.

Diskuze (14) Další článek: Samsung začne v ČR prodávat svůj první dual SIM Android

Témata článku: Operátoři, Smartphony, Letošní trend, Let, Data, Podobný trend, Rostoucí poptávka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15