Letos se má dařit levným smartphonům, data budou dražší

Letos se má dařit levným smartphonům, data budou dražší

V letošním roce vzroste zájem o levné chytré mobilní telefony do 2 tisíc korun. Podle prognózy Deloitte by se jich celosvětově mělo prodat 300 milionů a počet jejich uživatelů dosáhne půl miliardy. Společnost očekává v technologiích i další trendy – předvídá, že se budou stále více zpoplatňovat datové přenosy, zdvojnásobí se proto naopak podíl bezdrátové výměny dat bez použití mobilních nebo pevných sítí. Dalším letošním trendem má být pokračující růst zájmu o dotyková zařízení.

„V letošním roce očekáváme rekordní prodeje smartphonů. Zejména levné přístroje, s přívlastkem chytré, dosáhnou na konci roku 20procentní podíl mezi uživateli,“ uvedl Zdeněk Křížek, partner společnosti Deloitte. V Česku v současnosti začíná cena smartphonů s vlastním operačním systémem nad dvoutisícovou hranicí.

Podle Křížka se také operátoři více zaměří a následné zpoplatnění dat, ktera uživatelé na mobilním zařízení používají. „Rostoucí poptávka po mobilních datových službách již nějakou dobu vede k tomu, že řada mobilních operátorů ukončuje tarify s neomezenými datovými přenosy a v roce 2012 se podobný trend objeví také u internetových poskytovatelů. Stále rostoucí objemy přenášených dat nutí již nyní řadu poskytovatelů snižovat ve špičkách rychlosti připojení,“ uvedl Křížek.

Kvůli zpoplatňování dat poroste zájem o internetový bypass

Omezení objemu stahování na straně internetových poskytovatelů nebo operátorů povede podle Křížka k většímu zájmu o tzv. internetový bypass, tedy stahování dat na krátkou vzdálenost přímo mezi zařízeními bez využití internetového připojení.

Touto formou se letos uskuteční jedno procento veškeré datové výměny, což je dvakrát více, než loni. Technologie NFC by se měla z mobilních plateb rozšířit i na hraní her, sázení, ale uplatní se také například ve zdravotnictví.

Dál se má dařit tabletům

Křížek očekává, že dál poroste i trh s tablety. „Stejně jako tomu bylo v případě chytrých telefonů, trh s tablety se bude v roce 2012 diverzifikovat co do velikosti, počítačového výkonu a operačního systému,“ podotkl.

Rychlý rozmach tabletů podle něj nenasvědčuje tomu, že by mělo přijít zpomalení jejich prodejů, naopak v domácnostech se stále častěji bude objevovat více než jeden tablet. Tzv. flash disky SSD začnou pomalu vytlačovat klasické pevné disky a získají šestinu v segmentu notebooků.

„Poskytovatele těchto disků podporuje i nárůst objemu skladovaných dat na virtuálních discích v prostředí internetu, tzv. cloud-storage. I trh v oblasti datových center by se mohl začít více orientovat na flash disky, které se nezahřívají, spotřebují méně energie, a jsou tak logickou alternativou tradičnějších hard disků,“ dodal Křížek.

Z mobilních aplikací se prosadí jen zlomek

Rezervy vidí Jakub Pavlík z podnikového poradenství Deloitte stále na trhu mobilních aplikací. Přestože jejich počet prudce stoupá a na konci roku se má zdvojnásobit a dosáhnout téměř dvou milionů, pouze jedna pětina z celkového počtu aplikací bude podle studie stažena více než jedním tisícem uživatelů a pouze nepatrná část nepropagovaných aplikací bude kdy úspěšná.

„S ohledem na širokou nabídku by poskytovatelé katalogu aplikací, tzv. application store, měli zvážit způsob zlepšení a zajištění kvality nabízených produktů, například diferenciaci jednotlivých katalogů na základě modelů předplatného podle pohlaví či výběru editorů pomocí balíčků aplikací,“ komentoval to Jakub Pavlík.

Témata článku: Operátoři, Smartphony

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tomsi81 17. 1. 2012 19:46:45
    Hlavně že pořád zrychlují síť, k čemu mi je 30Mb/s, když mám malý FUP....
  • rozkurovacka 17. 1. 2012 17:30:58
    Mohl by mi nekdo vysvetlit ucel fungovani techto "poradenskych"...
Určitě si přečtěte

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

** Essential Phone od Andyho Rubina jde konečně do prodeje ** Zahraniční redakce oslovil nejen svým futuristickým vzhledem ** Špičkovou výbavu přitom nabídne za velmi sympatickou cenu **

Včera | Miksa Martin | 10

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

22.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

22.  8.  2017 | Láska Jan

Smartphony řady Asus Zenfone 4: jeden high-end a pět povedených kousků střední třídy

Smartphony řady Asus Zenfone 4: jeden high-end a pět povedených kousků střední třídy

** Asus Zenfone 4 Pro se výbavou staví na úroveň vlajkových lodí ** Zbylé modely balancují na hranici střední a vyšší třídy ** Jeden trumf si Asus schovává na tiskovou konferenci do Říma

17.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 13


komerční sdělení

Komerční sdělení