LiMo: další platforma pro chytré telefony

Bez většího mediálního ohlasu uvedla Motorola v Barceloně linuxovou platformu LiMo. Vedle Motoroly se pod projekt podepsaly další významné společnosti jako LG, NEC, Panasonic, Samsung nebo Access.

LiMo Foundation si klade za cíl vytvořit jednotnou otevřenou platformu pro chytré mobilní telefony a z části tak konkurovat Symbianu, Windows Mobile nebo teprve připravovanému Androidu od Google. Na rozdíl od těchto „kompletních“ systémů však LiMo zůstává pouze tzv. middlewarem. Platforma nabízí jednotné jádro a zdokumentované API rozhraní pro přístup k funkcím přístroje. Grafické rozhraní (GUI) si však každý výrobce nebo i operátor přizpůsobí svým potřebám.
 
V druhé polovině tohoto roku bude zveřejněn Software Development Kit (SDK), díky němuž mohou nezávislé společnosti i jednotlivci vytvářet nejrůznější aplikace nad rámec standardní platformy. Nabízí otázka, do jaké míry ovlivní individuální grafické rozhraní kompatibilitu aplikací třetích stran.
 
V současnosti je na trhu celkem 18 mobilních telefonů běžících na platformě LiMo od sedmi světových výrobců. Za všechny jmenujme například Motoroly Moto U9, Moto Z6w, Motorokr Z6 nebo Razr2 V8. Seznam dále čítá několik modelů japonského operátora NTT DoCoMo pro síť FOMA a Samsung SGH-i800.
 
Na závěr se vraťme se ještě ke společnosti Access, která stojí v současné době za vývojem další verze PalmOS. Ten má být stejně jako LiMo postaven na Linuxu a opět se nabízí se otázka, do jaké míry bude vývoj tohoto systému platformou LiMo ovlivněn. Možná si Access usnadní práci a uvede PalmOS postavený na LiMo s individuálním vlastním grafickým rozhraním.

Témata článku: Motorola, Software pro mobily, Software pro PC, Telefony, Motorola Razr2 V8, Telefon, Platforma

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

** Dnes téměř po roce proběhne další Google Keynote zaměřená na HW ** Hlavní hvězdou budou opět smartphony řady Pixel 2 ** Trumfne letos Google konkurenci?

4.  10.  2017 | Miksa Martin | 21

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2017 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2017 můžete koupit

** Vybíráme největší mobilní hity v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Své místo mají i tablety a tlačítkové telefony

4.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 19