LiMo: další platforma pro chytré telefony

Bez většího mediálního ohlasu uvedla Motorola v Barceloně linuxovou platformu LiMo. Vedle Motoroly se pod projekt podepsaly další významné společnosti jako LG, NEC, Panasonic, Samsung nebo Access.

LiMo Foundation si klade za cíl vytvořit jednotnou otevřenou platformu pro chytré mobilní telefony a z části tak konkurovat Symbianu, Windows Mobile nebo teprve připravovanému Androidu od Google. Na rozdíl od těchto „kompletních“ systémů však LiMo zůstává pouze tzv. middlewarem. Platforma nabízí jednotné jádro a zdokumentované API rozhraní pro přístup k funkcím přístroje. Grafické rozhraní (GUI) si však každý výrobce nebo i operátor přizpůsobí svým potřebám.
 
V druhé polovině tohoto roku bude zveřejněn Software Development Kit (SDK), díky němuž mohou nezávislé společnosti i jednotlivci vytvářet nejrůznější aplikace nad rámec standardní platformy. Nabízí otázka, do jaké míry ovlivní individuální grafické rozhraní kompatibilitu aplikací třetích stran.
 
V současnosti je na trhu celkem 18 mobilních telefonů běžících na platformě LiMo od sedmi světových výrobců. Za všechny jmenujme například Motoroly Moto U9, Moto Z6w, Motorokr Z6 nebo Razr2 V8. Seznam dále čítá několik modelů japonského operátora NTT DoCoMo pro síť FOMA a Samsung SGH-i800.
 
Na závěr se vraťme se ještě ke společnosti Access, která stojí v současné době za vývojem další verze PalmOS. Ten má být stejně jako LiMo postaven na Linuxu a opět se nabízí se otázka, do jaké míry bude vývoj tohoto systému platformou LiMo ovlivněn. Možná si Access usnadní práci a uvede PalmOS postavený na LiMo s individuálním vlastním grafickým rozhraním.
Diskuze (5) Další článek: Toshiba ukázala fungující mobil s palivovým článkem

Témata článku: Motorola, Software pro mobily, Software pro PC, Telefony, Motorola Razr2 V8, Platforma, Telefon

Určitě si přečtěte