LiMo: další platforma pro chytré telefony

LiMo: další platforma pro chytré telefony

Bez většího mediálního ohlasu uvedla Motorola v Barceloně linuxovou platformu LiMo. Vedle Motoroly se pod projekt podepsaly další významné společnosti jako LG, NEC, Panasonic, Samsung nebo Access.

LiMo Foundation si klade za cíl vytvořit jednotnou otevřenou platformu pro chytré mobilní telefony a z části tak konkurovat Symbianu, Windows Mobile nebo teprve připravovanému Androidu od Google. Na rozdíl od těchto „kompletních“ systémů však LiMo zůstává pouze tzv. middlewarem. Platforma nabízí jednotné jádro a zdokumentované API rozhraní pro přístup k funkcím přístroje. Grafické rozhraní (GUI) si však každý výrobce nebo i operátor přizpůsobí svým potřebám.
 
V druhé polovině tohoto roku bude zveřejněn Software Development Kit (SDK), díky němuž mohou nezávislé společnosti i jednotlivci vytvářet nejrůznější aplikace nad rámec standardní platformy. Nabízí otázka, do jaké míry ovlivní individuální grafické rozhraní kompatibilitu aplikací třetích stran.
 
V současnosti je na trhu celkem 18 mobilních telefonů běžících na platformě LiMo od sedmi světových výrobců. Za všechny jmenujme například Motoroly Moto U9, Moto Z6w, Motorokr Z6 nebo Razr2 V8. Seznam dále čítá několik modelů japonského operátora NTT DoCoMo pro síť FOMA a Samsung SGH-i800.
 
Na závěr se vraťme se ještě ke společnosti Access, která stojí v současné době za vývojem další verze PalmOS. Ten má být stejně jako LiMo postaven na Linuxu a opět se nabízí se otázka, do jaké míry bude vývoj tohoto systému platformou LiMo ovlivněn. Možná si Access usnadní práci a uvede PalmOS postavený na LiMo s individuálním vlastním grafickým rozhraním.

Témata článku: Motorola, Software pro mobily, Software pro PC, Telefony, Motorola Razr2 V8

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jiří Kuruc 15. 2. 2008 9:34:12
    Děkuji za doplnění informací a osvětlení problému čtenáři výše ;-)
  • [CZ]Hunter 14. 2. 2008 22:03:09
    Chci se omluvit reaci MM, v katalogu mobilů je samozřejě správně napsáno...
  • LucatusOS 14. 2. 2008 21:27:13
    No možná sem to už trochu pomotal, ale snad pochopíš. Ono se to blbě...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

10.  8.  2017 | Láska Jan | 30

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4


komerční sdělení

Komerční sdělení