Máte doma nejprodávanější smartphone? Vrchol žebříčku si rozdělily dvě značky

Máte doma nejprodávanější smartphone? Vrchol žebříčku si rozdělily dvě značky

Analytická společnost IHS Markit sleduje světovou distribuci smartphonů nejen podle značek, ale také podle konkrétních modelů. Dokáže odhadnout počty těch nejpoptávanějších a sestavit podle toho žebříček deseti nejlépe distribuovaných smartphonů. Jde o velkoobchodní dodávky do obchodů. Prodeje koncovým zákazníkům už analýza nepostihuje, ale u rozumně podnikajících prodejců se nepředpokládá zbytečné navyšování skladových zásob.

Klepněte pro větší obrázek
Top 10 nejvíce distribuovaných modelů v roce 2016 (data: IHS Markit, via Macrumors.com)

Z výsledků vyplývá, že nejdodávanějším smartphonem roku 2016 byl Apple iPhone 6s (cca 60 milionů kusů), který zhruba o 8 milionů předstihl novější iPhone 7. Ten sice kraloval poslednímu kvartálu, ale náskok 6s z předchozích čtvrtletí roku už nedokázal dohnat. Poměr dodávek většího iPhonu 7 Plus byl vůči jeho kompaktnější variantě zhruba 1 : 2. Těsně za ním skončil předchůdce iPhone 6s Plus.

Až na pátém místě první desítky nalezneme nejúspěšnější model jihokorejského výrobce – Samsung Galaxy S7 Edge s odhadem 25 milionů distribuovaných kusů. Plochá verze S7 byla méně úspěšná o zhruba 5 milionů. Pak Samsung bodoval s nejnižšími modely řady J. Do první desítky se kromě dvou světových gigantů dostalo už jen Oppo s modelem A53 úspěšným v Číně. Naopak překvapí zcela chybějící zastoupení Huawei a nefigurující iPhone SE, jež se měl podle jiných statistik prodávat velmi úspěšně. Že by IHS Markit některé prodejní kanály unikly?

Diskuze (49) Další článek: ZeTime jsou první chytré hodinky velkým displejem a skutečnými rafičkami

Témata článku: Apple, Samsung, Hospodaření a finance, Smartphony, Statistika, ARKit, Analýza, Nejúspěšnější model, Čtvrtletí roku, Předchozí čtvrtletí, IHS Markit, Poslední kvartál, Prodejní kanál, Macrumors, Analytická společnost, Nejnižší model, Distribuovaný kus, Smartphone, Vrchol, Koncový zákazník