Máte mobil s rádiem? Zaplaťte koncesionářský poplatek

Český rozhlas včera vydal vyjádření k vybírání koncesionářských poplatků u mobilních telefonů vybavených rádiem a u počítačů se zvukovou kartou. Počítačům se v samostatném článku věnuje server Živě.cz, na MobilManii se podíváme na telefony.

Napřed dejme slovo Českému rozhlasu. Je mobilní telefon umožňující příjem rozhlasového vysílání rozhlasovým přijímačem?

Zákon č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích v platném znění stanoví, že předmětem rozhlasového poplatku, tedy rozhlasovým přijímačem, je zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání bez ohledu na způsob příjmu. Toto zařízení se považuje za rozhlasový přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

Mobilní telefon vybavený kartou obsahující rozhlasový tuner umožňující příjem rozhlasového vysílání tzv. „na anténu“ je ve smyslu zákona č. 348/2005 Sb. § 2 předmětem rozhlasových poplatků.

Mobilní telefony umožňující reprodukovat rozhlasové vysílání na základě příjmu „datového toku“ se za předmět rozhlasového poplatku nepovažují.

Ještě jednou česky

Jinými slovy: pokud máte mobil vybavený rádiem, musíte za něj platit koncesionářský poplatek 45 Kč měsíčně. V případě fyzických osob je tato částka určena pro celou domácnost, firmy ale musí platit za každý přijímač. Další informace o rozhlasových poplatcích najdete na této stránce.

V katalogu mobilů si můžete prohlédnout všechny současné telefony vybavené rádiem (jsou seřazeny od nejlevnějších k nejdražším)

Témata článku: Mobil, Poplatek