MediaTek připravuje úsporný osmijádrový procesor

MediaTek připravuje úsporný osmijádrový procesor

Mediatek připravuje čipset MT6592 s osmijádrovým procesorem. Všechna jádra jsou typu Cortex-A7, která jsou úsporná a zabírají na čipové sadě málo místa, proto se jich tam vejde tolik. Procesor bude možné taktovat až na frekvenci 2 GHz a bude vyroben 28nm technologií, která je v současných mobilních čipech tou nejpřesnější. Osmijádrová struktura by měla zajistit mimořádně vysoký výkon pro aplikace, které více jader využijí, naopak u jednovláknových procesů bude výkon nižší než u nejmodernějších čipů od Qualcommu, protože jádra Cortex-A7 jednotlivě nejsou tak výkonná.

Klepněte pro větší obrázek
Čip od Mediateku na základní desce

Podle serveru Gizchina, který o novince informoval, dosahuje nový čipset v benchmarku Antutu 3 skóre přes 30 000. Pro srovnání, v současné době nejvýkonnější mobilní procesor Qualcomm Snapdragon 800 (MSM8974) použitý v Xperii Z Ultra zaznamenal výsledek 32 000. Stejné skóre má i Nvidia Tegra 4, která však zatím nepohání žádný oficiálně uvedený telefon ani tablet. Osmijádrová verze Samsungu Galaxy S 4 dosáhla jen 28 000, jelikož obsahuje dvě čtyřjádrové sady, z nichž je vždy aktivní pouze jedna.

Osmijádrový Mediatek už se začal vyrábět a ještě v červenci by měl být dostupný pro výrobce mobilů. Prvních finálních produktů bychom se měli dočkat do konce roku. S čipy od Mediateku se u nás nejčastěji setkáme u Alcatelu a některých méně známých čínských výrobců. Vykazují ale tak výhodný poměr výkon/cena, že je nedávno zvolilo i LG pro některé modely řady Optimus L a Sony u novinky Xperia C. Čtyřjádrový Mediatek by se měl objevit i v novém tabletu Asus Memo Pad HD7.

Diskuze (16) Další článek: Nokia 207 a 208: jednoduchost nade vše

Témata článku: Technologie, MediaTek, Asus Memo Pad HD7 (ME173X), Asus Memo Pad HD7 (ME173X) 16GB Wi-Fi, Samsung Galaxy S, Sony Xperia C, Výhodný poměr, Stejné skóre, Procesor, Osmijádrový procesor

Určitě si přečtěte