MHD v Praze: místo lístku SMSka

Cestující městskou hromadnou dopravou v Praze mají ode dneška opět lepší přístup k nákupu jízdenek. Nemusí už čekat frontu na automat a potom o něj zdlouhavě brousit dvacetikoruny, aby je stroj vůbec přijal. Při nákupu základní jízdenky za 20 korun (od nového roku 26 Kč) mohou využít elektronickou formu v podobě SMS zprávy. V ní bude uvedeno, o jaký typ jízdenky se jedná, kdy končí její časová platnost a pro jaké tarifní pásmo je určena. Prozatím je platnost SMS jízdenky omezena pouze na pásmo P, čímž se liší od běžné jízdenky, na kterou lze cestovat i v pásmu 0 a vybranými spoji ČD. Autentičnost jízdenky ověří revizor podle obsaženého kontrolního kódu.

Postup při nákupu SMS jízdenky je jednoduchý. Stačí napsat SMS zprávu ve tvaru DPT a odeslat na telefonní číslo 902 06 20. Přibližně do dvou minut by do telefonu měla přijít SMS jízdenka. Prodlení je nastaveno kvůli cestujícím, kteří by si chtěli opatřit jízdenku až po zahlédnutí revizora.

Vzory SMS jízdenek:

 • Klepněte pro větší obrázek
 • DP hl.m.Prahy, a.s.
  Jízdenka přestupní 20,- Kč
  Platnost:
  od 28.10.07 13:20
  do 28.10.07 14:50
  pouze v pásmu P
  YrQPtMKs7 /12345

 • Klepněte pro větší obrázek 
  Nový systém jsme samozřejmě hned vyzkoušeli

Pokud byste náhodou SMS jízdenku v době její platnosti omylem smazali, můžete si za 6 korun pořídit její duplikát. Postup pro zaslání duplikátu zakoupené jízdenky: napište SMS zprávu ve tvaru DPTA a odešlete na telefonní číslo 900 06 06. Daňový doklad o koupi SMS jízdenky je možné vystavit v elektronické podobě na internetovém portálu www.smsjizdenka.cz.

Do konce tohoto roku bude Dopravní podnik hl. m. Prahy službu prodeje elektronických SMS jízdenek nabízet ve zkušebním provozu, od roku 2008 se změní sazba jízdného a podnik prý zvažuje zavedení dalších typů např. vícedenních jízdenek.

Diskuze (49) Další článek: MPA Challenge: za lepší použitelnost mobilu ve finančních službách

Témata článku: Ostatní, MHD

Určitě si přečtěte