Mobil na jedno použití: chytí se u nás díky symbolické ceně?

Levný, jednoduchý, jednorázový. Na reklamní slogan podobného znění se mnoho zákazníků nejspíš nenaláká. Mobil na jedno použití? Nesmysl, řekne si většina z nás. Kalifornská společnost Hop-on si zřejmě myslí pravý opak. Již delší dobu totiž prostřednictvím vlastního virtuálního operátora pod značkou The Graffiti prodává mobil na jedno použití označený jako HOP1900.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Operátor se jmenuje The Graffiti, a tak se o výzdobě přístroje nemuselo příliš přemýšlet...

Zdá se, že koncept jednorázového mobilu je v Americe úspěšný, protože se společnost Hop-on rozhodla vstoupit i na evropský trh. Distributor, o kterém zatím nejsou známé žádné informace, ho chce nabízet za částku 13 eur, což je při aktuálním kurzu něco kolem 300 korun. Mobil je podle výrobce určen především dětem, seniorům a turistům. Velkým plusem pro cestovatele by měla být snadná recyklovatelnost. Případný zájemce o HOP1900 se ovšem musí smířit s absencí displeje. V Americe se tento mobil prodává za necelých 50 dolarů. Vzhledem k této sumě je na místě otázka, zdali má vůbec smysl za tuto cenu kupovat mobil na jedno použití. Vždyť v libovolném bazaru lze zakoupit mnohem vybavenější telefon, na který se uživateli lze normálně dovolat.

Evropská verze mobilu The Graffiti by měla byt skoro stejná jako ta americká. Jedinou odlišnosti by měla byt podpora sítí GSM místo místní CDMA. Telefon má příjemné rozměry 112 x 46 x 17 mm a seznam by měl obsahovat 100 kontaktů. Bez displeje se s ním musí pracovat jedna radost. V Americe se telefon prodává s baterii Li-Ion 720 mAh, což by mělo zajistit 240 hodin pohotovostního režimu nebo necelé tři hodiny volání. Ačkoliv je mobil jednorázový, baterie se dá normálně nabíjet. I přes tuto skutečnost se prý HOP1900 stejně může považovat za mobil na jedno použití.

Podle dostupných informací si evropský distributor k testu objednal 10 000 kusů The Graffiti. Prodej by měl začít za necelé dva měsíce. O konkrétních trzích se zatím nic neví. Nenapadá mně příliš mnoho důvodů, jaký má vlastně smysl tuto jistě originální, leč nepříliš praktickou hračku kupovat. Naopak, absence displeje či nemožnosti psaní SMS by mnohé zákazníky mohla snadno odradit. I přes velmi nízkou cenu.

HOP1900 (The Graffiti) ve zkratce:

  • rozměry:112 × 46 × 17 mm
  • displej: chybí
  • sítě: Tri-mode 1900MHz CDMA, pro evropský trh GSM
  • baterie: Standard Li-Ion 720 mAh, doba hovoru až 3 hodiny, pohotovostní doba 240 hodin
  • telefonní seznam: 100 kontaktů
Diskuze (19) Další článek: Dynavix 7 má novou verzi, aktualizace zdarma

Témata článku: Použití, Mobil


Určitě si přečtěte