Mobil pohledem psychologa

Společnost Vodafone se kromě své obchodní činnosti zabývá také studiem oblasti mobilních telefonů. Přečtěte si názor profesionála na to, jak mobily ovlivňují mezilidské vztahy.

Mobilní telefon rozšířil pole komunikace o další dimenzi a každá další dimenze přináší nové rozměry a nové výzvy, jak je uchopit a naučit se je používat. Je důležité neztratit „zdravý selský rozum“ a komunikovat i normálním způsobem a přistupovat k mobilní komunikaci převážně jako k obohacení a nikoliv k omezení či zdroji závislosti. 

Role mobilního telefonu v rámci rodiny

Roli mobilního telefonu v rámci rodiny můžeme pozorovat ve dvou rovinách:

  • rozšíření vzájemné možnosti se kontaktovat a komunikovat, nebo
  • omezovat se a kontrolovat

Role mobilního telefonu v rámci vztahů s kamarády 

Je velmi příjemné, pokud je člověku smutno, nebo se potřebuje svěřit, či jen tak poklábosit, že je tu možnost rychlého spojení s kamarády. Gratulace, vtípky a podobné využití mobilu, jsou jen nadstavbou normální, běžné komunikace a mohou ji samozřejmě buď posilovat nebo nahrazovat.

Roli mobilního telefonu v rámci rodiny a vztahů určuje člověk sám. Pokud má člověk problém s komunikací běžnou, do virtuální reality pak může přenášet tyto nedostatky pouze upravené a modifikované. Je velmi pozitivní, pokud mají lidé svou osobní komunikaci v pořádku a berou mobilní komunikaci jako přidanou hodnotu komunikace jako takové.

Pozitivní aspekty mobilní komunikace na rodinu a přátelství

Můžeme si dát vědět aktuální zprávy, pocity, stesky… Prostřednictvím SMS zpráv můžeme říci věci, které jsou pro většinu z nás v osobním kontaktu velmi obtížné nebo příliš intimní (napsat „miluji tě“, je pro většinu z nás jednodušší než to vyslovit).

O co přicházíme vlivem mobilní komunikace?

V osobním kontaktu jsme více čitelní díky nonverbální komunikaci. V mobilním kontaktu můžeme až 50% informací zkreslit.

 

Tisková zpráva Vodafone, autorem textu je psycholožka Jana Krejčí.

Diskuze (3) Další článek: Apple a Cisco se dohodly: iPhone budou mít oba

Témata článku: Ostatní, Pohled, Rychlé spojení, Mobil

Určitě si přečtěte