Mobilní operátoři na Slovensku zaplatí za prodlužování licencí

Mobilní operátoři na Slovensku zaplatí za prodlužování licencí

Slovensko se rozhodlo získat od mobilních operátorů víc peněz – chce jim zpoplatnit prodlužování licencí na využití přidělených provozních frekvencí. Aktuálně se to týká firmy Orange Slovensko a společnosti Slovak Telekom, která pod hlavičkou T-Mobile poskytuje služby mobilní komunikace a mobilních datových sítí pro většinu Slováků. Oběma firmám vyprší koncem srpna licence, které by Telekomunikační úřad SR měl prodloužit na nejméně deset let. Výše poplatku však není jasná.

Proces zpoplatnění prodlužovaných licencí odstartovala čtveřice koaličních poslanců z Občanské konzervativní strany (OKS), která se do parlamentu dostala prostřednictvím kandidátky Most-Híd. Poslanci okamžitě připravili novelu zákona o elektronických telekomunikacích, aby už první zpoplatnění zasáhlo oba mobilní operátory, kterým licence vyprší v létě.

Vzápětí se přidala vláda. „Na jedné straně to považuji za důležitý stimul, na druhé straně za přínos pro společnost, která vytváří prostředí pro podnikání a zisky v důležitém sektoru,“ reagoval po zveřejnění poslanecké iniciativy ministr dopravy Ján Figeľ. Sám přitom připravil návrh novely téhož zákona, o níž soudí, že je legislativně přesnější.

Článek vyšel na E15.cz 
Klepněte pro větší obrázek

Celá snaha však může ztroskotat. První žádost o prodloužení licence totiž už na úřad přišla. Podle experta z OKS Jána Králika existuje teoretická možnost, že licence bude vydaná bez poplatku. „Podle zákona to znamená, že do šesti týdnů od předložení této žádosti by se mělo o věci rozhodnout. Telekomunikační úřad má v odůvodněných případech právo prodloužit si tuto lhůtu ve správním řízení i na delší období,“ přiblížil systém udělování licencí Králik.

Diskuze (30) Další článek: Recyklujte a vyhrajte Nokii N8

Témata článku: Operátoři, Slovak telekom, Mobil, Teoretická možnost


Určitě si přečtěte