Mobily mohou pomoci v boji proti rakovině či Alzheimerovi

Díky nejnovější aplikaci ze Stanfordovy univerzity můžete s mobilem pomáhat v boji s rakovinou či Alzheimerovo chorobou. Vývojáři představili aplikaci Folding@home pro Android. Každý, kdo si ji nainstaluje, stane se součástí datové sítě pro distribuované výpočetní systémy. Zjednodušeně řečeno: jeho mobil bude pracovat na drobných výpočtech, které jsou součástí většího a náročnějšího modelování, které vědci ze Stanfordu potřebují při práci (modelování skládání proteinů).

„Lidé momentálně používají takové množství opravdu výkonných mobilních zařízení, že by byla škoda tohoto potenciálu nevyužít,“ nechal se při prezentaci aplikace slyšet profesor chemie na Stanfordu Vijay Pande, který stojí za oběma verzemi Folding@home.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka aplikace Folding@home z Google Play

Náročná chemie

Pande jako chemik potřebuje ke své práci porozumět, jak se skládají jednotlivé proteiny a jakým způsobem vzájemně reagují, a právě k tomu potřebuje zjistit jejich přesný tvar a způsob, kterým k tomu dochází. Jakákoliv drobná změna ve způsobu složení proteinu totiž může zapříčinit jeho částečnou i kompletní dysfunkci, což může v lidském těle mít za následek rozvoj vážných onemocnění.

Právě pro kalkulaci těchto dějů začal Pande už v roce 2007 spolupracovat se společností Sony, s níž vyvinul první verzi Folding@home, kterou poprvé spustili na grafickém procesoru herní konzole PlayStation. Počítačový program již úspěšně dokončil celou řadu dalších kalkulací. Aktuálně je do programu zapojeno zhruba 150 tisíc počítačů.

Přesnější předpis léků i další výzkum

Mobilní aplikace bude nyní nasazena pro výpočty chování kinázy a její role při rozvoji rakoviny prsu a také její reakce na nejrůznější druhy léků. Pande si od toho slibuje usnadnění práce lékařům při předepisování léků pacientům s rakovinou. Aktuálně totiž tento proces připomíná jakousi vyřazovací hru, při níž se hledá nejúčinnější lék v závislosti na tom, jak na něj tělo pacienta reaguje.

Aplikace bude vytěžovat telefon nejčastěji, když budete spát, výpočty se totiž spustí pouze když je telefon připojen na nabíječku a uživatel jej zrovna nepoužívá. Mobilní aplikace zatím pracuje jen na mobilních telefonech Sony Xperia řady Z a Xperia T3, T2 Ultra, M2 Aqua a C3. Pande nyní chystá update pro Android 4.4, který aplikaci zpřístupní všem mobilům na této verzi softwaru. Vyjít by měla v průběhu letošního roku.

Folding@home

Folding@home je původně počítačový software vyvinutý v roce 2007 rovněž na Stanfordu, distribuuje výpočty mezi uživateli PC. Na podobné bázi funguje řada dalších vědeckých programů, například i projekt Test4Theory, který pomáhá vědcům v CERN počítat srážky částic.

„Lékařům pomůžeme při genové sekvenci jednotlivých tumorů, přičemž určíme ten nejefektivnější lék,“ dodal s nadšením Pande. Kináza se složí za 300 tisíc nanosekund, chytrý telefon zvládne simulovat jednu nanosekundu za den. „Pokud by se třeba 10 tisíc telefonů zapojilo do kalkulace na osm hodin denně, výpočet by byl hotov již za tři měsíce,“ uvedl Pande.

Jakmile zapojené mobily spočítají dostatek variant složení zmíněného proteinu, vědci budou moci zahájit práci, konkrétně roli proteinu při rozvoji Alzheimerovy choroby. Když vše půjde tak jak má, na základě získaných dat by mohla vzniknout řada dalších projektů.

Diskuze (8) Další článek: Project Ara dospívá, první mobil složíme ještě letos

Témata článku: Mobilní aplikace, Sony Xperia T3, Pomoc, Drobná změna, Výkonný mobil, Mobil, Chemie, Mobil m, Výpočetní systém


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35