Mobily mohou pomoci v boji proti rakovině či Alzheimerovi

Díky nejnovější aplikaci ze Stanfordovy univerzity můžete s mobilem pomáhat v boji s rakovinou či Alzheimerovo chorobou. Vývojáři představili aplikaci Folding@home pro Android. Každý, kdo si ji nainstaluje, stane se součástí datové sítě pro distribuované výpočetní systémy. Zjednodušeně řečeno: jeho mobil bude pracovat na drobných výpočtech, které jsou součástí většího a náročnějšího modelování, které vědci ze Stanfordu potřebují při práci (modelování skládání proteinů).

„Lidé momentálně používají takové množství opravdu výkonných mobilních zařízení, že by byla škoda tohoto potenciálu nevyužít,“ nechal se při prezentaci aplikace slyšet profesor chemie na Stanfordu Vijay Pande, který stojí za oběma verzemi Folding@home.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka aplikace Folding@home z Google Play

Náročná chemie

Pande jako chemik potřebuje ke své práci porozumět, jak se skládají jednotlivé proteiny a jakým způsobem vzájemně reagují, a právě k tomu potřebuje zjistit jejich přesný tvar a způsob, kterým k tomu dochází. Jakákoliv drobná změna ve způsobu složení proteinu totiž může zapříčinit jeho částečnou i kompletní dysfunkci, což může v lidském těle mít za následek rozvoj vážných onemocnění.

Právě pro kalkulaci těchto dějů začal Pande už v roce 2007 spolupracovat se společností Sony, s níž vyvinul první verzi Folding@home, kterou poprvé spustili na grafickém procesoru herní konzole PlayStation. Počítačový program již úspěšně dokončil celou řadu dalších kalkulací. Aktuálně je do programu zapojeno zhruba 150 tisíc počítačů.

Přesnější předpis léků i další výzkum

Mobilní aplikace bude nyní nasazena pro výpočty chování kinázy a její role při rozvoji rakoviny prsu a také její reakce na nejrůznější druhy léků. Pande si od toho slibuje usnadnění práce lékařům při předepisování léků pacientům s rakovinou. Aktuálně totiž tento proces připomíná jakousi vyřazovací hru, při níž se hledá nejúčinnější lék v závislosti na tom, jak na něj tělo pacienta reaguje.

Aplikace bude vytěžovat telefon nejčastěji, když budete spát, výpočty se totiž spustí pouze když je telefon připojen na nabíječku a uživatel jej zrovna nepoužívá. Mobilní aplikace zatím pracuje jen na mobilních telefonech Sony Xperia řady Z a Xperia T3, T2 Ultra, M2 Aqua a C3. Pande nyní chystá update pro Android 4.4, který aplikaci zpřístupní všem mobilům na této verzi softwaru. Vyjít by měla v průběhu letošního roku.

Folding@home

Folding@home je původně počítačový software vyvinutý v roce 2007 rovněž na Stanfordu, distribuuje výpočty mezi uživateli PC. Na podobné bázi funguje řada dalších vědeckých programů, například i projekt Test4Theory, který pomáhá vědcům v CERN počítat srážky částic.

„Lékařům pomůžeme při genové sekvenci jednotlivých tumorů, přičemž určíme ten nejefektivnější lék,“ dodal s nadšením Pande. Kináza se složí za 300 tisíc nanosekund, chytrý telefon zvládne simulovat jednu nanosekundu za den. „Pokud by se třeba 10 tisíc telefonů zapojilo do kalkulace na osm hodin denně, výpočet by byl hotov již za tři měsíce,“ uvedl Pande.

Jakmile zapojené mobily spočítají dostatek variant složení zmíněného proteinu, vědci budou moci zahájit práci, konkrétně roli proteinu při rozvoji Alzheimerovy choroby. Když vše půjde tak jak má, na základě získaných dat by mohla vzniknout řada dalších projektů.

Diskuze (8) Další článek: Project Ara dospívá, první mobil složíme ještě letos

Témata článku: Mobilní aplikace, Sony Xperia T3, Nejrůznější druh, Pomoc, Mobil, Výkonný mobil, Drobná změna, Mobil m, Výpočetní systém, Chemie


Určitě si přečtěte

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 62

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137