Mobily od Telefóniky: web místo operačního systému

Jak porazit zavedené operační systémy? Mozilla a Telefónika zkusí operační systém vynechat úplně. Mají Open Web Devices šanci na úspěch?

Operačním systémům Google Android, Apple iOS a Windows Phone přibude ambiciózní konkurent. Telefónica a Mozilla na MWC v Barceloně představili novou platformu pro mobilní zařízení. Jmenuje Open Web Devices (OWD) a bude založená na webovém prohlížeči, konkrétně na technologii HTML5. Hlavní výhodou má být zdrcující poměr výkon/cena. My jsme si krátce pohráli s prototypem.

Možná si také říkáte… „Další operační systém? Proboha proč? Není to zbytečné? Vždyť ani mocný Samsung nedokázal prosadit svoji Badu.“ Vtip je v tom, že tohle není operační systém. Je to jen webový prohlížeč – mezi jím a hardwarem (téměř) nic není. Aplikace poběží v browseru, který se tváří a vypadá jako domovská obrazovka dnešních mobilních OS.

Další operační systém? Ne tak docela

Není potřeba motivovat vývojáře a čekat až vyrobí dostatečné množství kvalitních aplikací, ty už dnes pro HTML5 existují. Až jednou dostanete do ruky mobil od Telefóniky a Mozilly, prostě jen na plochu vložíte ikonku, která bude zkratkou k HTML5 aplikaci na internetu. A jestli už se děsíte, že to bude mobil závislý na internetu, aplikace bude možné uložit a spouštět lokálně.

A nebo ještě jinak. Vezměte si do ruky iPhone a spusťte Safari. Najděte si na webu nějakou HTML5 aplikaci, běžně fungující službu, hru. Tak funguje platforma Open Web Devices. Jsou tu jen dva zásadní rozdíly. Pod Safari běží ještě operační systém iOS, kdežto „HTML5 Phone“ tam žádný nemá. To znamená velký rozdíl v požadavcích na výkon, na hardware, na cenu hardwaru a na výslednou cenu přístroje. Jak velký rozdíl? Telefon Open Web Device bude stát desetinu toho, co stojí iPhone.

Klepněte pro větší obrázek
S OWD odpadá řada mezičlánků, která v současných smartphonech zajišťují spolupráci aplikací s hardwarem. To zrychluje fungování přístroje a razantně snižuje cenu.

Ale abych zde nemaloval pohádku – rozdíly v projevu a možnostech iPhonu a OWD zde pochopitelně budou. Mely by však být vyvážené daleko nižší cenou přístroje. Příklad máte hned na následujícím videu. Telefon OWD s cenou asi 50 eur (1 300 Kč) spustí stejné HD video, které běží i na iPhonu. Uvidíte HTML5 hru, která běží stejně na iPhonu i na tomhle prototypu (mimochodem jej vyrobil Qualcomm).

Proč by projekt Open Web Devices nemusel vyjít? Protože se na stejnou cenu brzy dostane i Android. Proč by to vyjít mohlo? Protože tyhle ultralevné Androidy budou pomalé a špatné. OWD by z výše popsaných důvodů měly být výrazně lepší. Velkou neznámou je také komunita, která se má sama postarat o růst téhle open source platformy. Kolikrát už jsme tohle v minulosti slyšeli a kolikrát to vyšlo?

Telefónica začala na nové platformě pracovat na začátku v roce 2011. Když v červenci minulého roku Mozilla oznámila projekt Boot2Gecko s cílem vytvořit otevřenou webovou platformu založenou na prohlížeči Firefox, zahájily obě firmy spolupráci. Výsledkem je platforma OWD. Kdy se dočkáme hmatatelných výsledků? První telefon by mohl být hotový ještě letos.

Diskuze (43) Další článek: Telefónica v Česku propustí 280 lidí

Témata článku: , , , , , Apple iPhone 4GB, Systém, Operační systém, System, MOBI, Web, Současný smartphone, Mobil, Místo