Mobily s Linuxem: uvidíme v budoucnu

V současnosti je asi nejpoužívanějším operačním systémem chytrých mobilů Symbian. Jsou ale i jiné systémy. Jednou z alternativ je i Linux, jehož preference pomalu stoupají. Jaké má možnosti a jaká je současná nabídka?

Chytré telefony se od klasických mobilů, jak je známe, odklánějí v mnoha ohledech. Díky operačnímu systému mají nepoměrně složitější koncepci a podobají se svými vlastnostmi a nabídkou funkcí víceméně kapesním počítačům. Pro jejich ovládání je také většinou vhodná, ne-li nutná, alespoň základní znalost ovládání počítače. Na druhou stranu nabízejí chytré mobily kromě samozřejmého telefonování a s tím spojených funkcí navíc velmi široké možnosti využití. Možnost telefonování zde není tou hlavní a ustupují do pozadí. Stěžejními se tu stávají např. aplikace pro práci s texty či grafikou, manažerské funkce organizace času a s tím spojená komunikace s osobními počítači (synchronizace aj.) a tak podobně. V nabídkách výrobců chytrých mobilů neustále přibývá.

Proč právě Linux

Operačních systémů se v chytrých mobilech používá několik. Předně je to Symbian, který lze v současné době považovat za nejrozšířenější. Konkuruje mu Palm nebo operační systémy Microsoftu. Jednou z alternativ je i operační sytém Linux, který si od dob svého vzniku pomalu a jistě získává oblibu zejména mezi uživateli osobních počítačů. Pomalu a jistě se Linux prosazuje i v oblasti PDA a chytrých mobilních telefonů.

Důvodem jsou zejména atraktivní licenční a distribuční podmínky, které jsou dány GPL licencí. Ta zajišťuje přístupnost a otevřenost zdrojových kódů a dovoluje tak výrobcům provádět změny a upravovat si jej k obrazu svému. Otevřenost zdrojových kódů dovoluje provádět úpravy a testy komukoli, kdo má zájem. Proto se tento operační systém vyvíjí velmi dynamicky a jeho nedostatky jsou rychle objevovány a napravovány. Navíc má Linux ve své podstatě modulární charakter a jeho robustnost závisí jen na libovůli vývojáře a na provedených úpravách. Pokud si navíc úpravy dostupných zdrojových kódů provede sám výrobce, nemusí platit licenční poplatky a náklady na konkrétní výrobek se rapidně sníží.

Budoucnost ukáže

Na druhou stranu jsou jiné operační systémy pro výrobce přitažlivé tím, že se o jejich vývoj stará jejich majitel. Výrobce mobilů tak dostane za cenu licenčních poplatků hotový výrobek a nemusí (resp. ani nemůže) se o něj dále starat. Další nevýhodou Linuxu je to, že za ním nestojí žádná výrazná a vlivná korporace, jako je třeba Microsoft, která by se důkladně a systematicky starala o jeho prosazování.

Díky mnoha podstatným výhodám se Linux do budoucna může mezi chytrými mobily velmi výrazně prosadit. Bude záležet mimo jiné také na tom, jaké uživatelské rozhraní a aplikační zázemí Linuxové mobily nabídnou, protože drtivou většinu uživatelů zajímá spíše ovládání a možnosti chytrého mobilu, než zdrojové kódy operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka prostředí MIZI Linuxu 

Výběr z nabídky mobilních telefonů s operačním systémem LInux najdete v dalších kapitolách.

Které mobily mají Linux 

Firem, které ve svých chytrých mobilních telefonech používají jako operační systém Linux, je zatím jen pár. Proto také mezi mobily nenajdeme mnoho zástupců s OS Linux. Pár jich ale přece jenom je. Podívejme se tedy na přehled několik azajímyvých Linuxových mobilů a všimněme si jejich základních parametrů.

Motorola

Z předních výrobců mobilních telefonů používá Linux nejvíce firma Motorola. Ta má chytrých telefonů s OS Linux hned několik. O většině z nich se už zde na MobilManii psalo. Jsou to mobily s typovým označením A760, A768, A780 a E680.

A760
Chytré véčko s mnoha fukcemi, které kombinuje vlastnosti mobilního telefonu a PDA. V Evropě se neprodává.

   
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola A760

Rozměry, hmotnost: 100 × 53 × 21 mm, 120 g
Displej: dotykový TFT, 240 × 320 pixelů, 65 000 barev
Fotoaparát: integrovaný
Paměť: sdílená 32 MB, s SD/MMC kartou až 1 GB
Připojení: GPRS, IrDA, Bluetooth, miniUSB
Další funkce a vlastnosti: rozpoznávání písma, Java, aplikace pro organizaci času, wap, webový prohlížeč, klient elektronické pošty (POP3, SMTP), Instant Messaging, diktafon

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky displejů modelu A760

A768
Černá a elegantní, pozměněná verze modelu A760. V Evropě se taktéž neprodává.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola A768

Rozměry, hmotnost: 100 × 53 × 21 mm, 120 g
Displej: dotykový TFT, 240 × 320 pixelů, 65 000 barev 
Fotoaparát: nemá 
Paměť: 96 MB 
Připojení: GPRS, IrDA, Bluetooth, miniUSB
Další funkce a vlastnosti: Java, aplikace pro organizaci času, wap 2.0, webový prohlížeč, klient elektronické pošty, Instant Messaging, diktafon

A780
Čtyřpásmový nástupce modelu A760. Má odklápěcí klávesnici, pod níž je velký dotykový displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Motorola A780

Rozměry, hmotnost: 107 × 53 × 24 mm, 130 g
Displej: dotykový TFT, 240 × 320 pixelů, 65 000 barev 
Fotoaparát: integrovaný, rozlišení 1,3 Mpx 
Paměť: externí 48 MB (karty TransFlash) 
Připojení: GPRS, EDGE, Bluetooth, IrDA
Další funkce a vlastnosti: Java, wap 2.0, webový prohlížeč (XHTML), e-mailový klient (POP3, SMTP), přehrávač (MIDI,WAV,AMR,WMA, Real a AAC), nahrávání videa, Instant Messaging 

E680
Mobilní telefon, který je laděn jako PDA, tedy velký dotykový displej a minimum ovládacích prvků.

  
Motorola E680

Rozměry, hmotnost: 100 × 53 × 21 mm, 120 g
Displej: dotykový TFT, 320 x 240 pixelů, 65 000 barev 
Fotoaparát: integrovaný 
Paměť: s SD/MMC kartou až 1 GB 
Připojení: GPRS, IrDA, Bluetooth, miniUSB
Další funkce a vlastnosti: Java, hlasité handsfree, aplikace pro organizaci času, wap, webový prohlížeč, klient elektronické pošty (POP3, SMTP), aplikace podobná ICQ, diktafon 

Samsung

Samsung má mezi Linuxovými mobily také svého zástupce. Je jím model SCH-i519.

SCH-i519
Telefon ve stylu kapesního počítače. Je velice tenký, ale zato těžký, má velký dotykový displej a zajímavě řešený integrovaný fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung SCH-i519

Rozměry, hmotnost: 132 × 71 × 15 mm, 190 g
Displej: dotykový TFT, 65 tisíc barev, 240 x 320 pixelů
Fotoaparát: integrovaný VGA 
Paměť: 64 MB Flash, 64 MB SDRAM, podpora SD/MMC karet 
Připojení: GPRS tř. 10, USB, IrDA
Další funkce a vlastnosti: funkce rozpoznávání písma (čínského!), webový prohlížeč, e-mailový klient, MP3, Instant Messaging, aplikace pro organizaci času, wap

E28

Čínská společnost se sídlem v Šanghaji E28 ve svých chytrých mobilech používá výhradně Linux. Nabízí v současnosti dva modely: starší e2800 a nový e2800+. Telefony na našem trhu nejsou.

E2800
Linuxové duální véčko elegantního tvaru v perlově stříbrné barvě. Nabízí řadu zajímavých a užitečných funkcí.

   
 Klepněte pro větší obrázek 
E28 e2800

Rozměry, hmotnost: 98 × 59 × 26 mm, 123 g
Displej: dotykový TFT, 4 tis. barev, 240 x 320 pixelů
Fotoaparát: integrovaný VGA 
Paměť: 32 MB Flash, 32 MB SDRAM, s SD/MMC kartou až 512 MB 
Připojení: GPRS tř. 10, USB, IrDA
Další funkce a vlastnosti: rozpoznávání psaného písma, hlasový záznamník (30 min), e-mail, MP3, webový prohlížeč, wap, Java, jádro Linuxu verze 2.4 
Cena: 600 dolarů

E2800+
Inovace předchozího véčka e2800. Lepší displej, více paměti a pestřejší nabídka funkcí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E28 e2800+

Rozměry, hmotnost: 98 × 59 × 26 mm, 123 g
Displej: dotykový TFT, 65 tis. barev, 240 x 320 pixelů 
Fotoaparát: integrovaný VGA 
Paměť: 32 MB Flash, 64 MB SDRAM, s SD/MMC kartou až 1 GB
Připojení: GPRS tř. 10, USB, IrDA
Další funkce a vlastnosti: rozpoznávání psaného písma, hlasový záznamník (30 min), e-mail, přehrávač (MP3, MIDI, AMR), nahrávání videa (MPEG4, H.263, 3GP a MP4), webový prohlížeč, wap 2.0, editor obrázků (JPEG, GIF, GIFa, PNG, BMP, wBMP), Java, jádro Linuxu verze 2.4 

Ostatní

Chytrý mobil s Linuxem tu a tam nabídnou i někteří méně známí výrobci. Na následujících obrázcích jsou dva z těch zajímavějších modelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobil značky Telepong • model Identity firmy Curitel má klávesnici nezvykle nad displejem 
Diskuze (17) Další článek: Polopatě: jak vytvořit MP3 vyzvánění

Témata článku: , , , MOBI, Mobil, Základní znalost