Mohu nainstalovat symbianový program do Nokie 6230?

K titulku, kvůli kterému jste tuto bleskovku určitě otevřeli a chystáte si na nás v diskusi smlsnout, o jakých nesmyslech to píšeme, mě dovedla jedna otázka ve fóru. Čtenáře zajímá, jestli může na Sony Ericssonu K700i spustit symbianové programy (tak dlouhý název telefonu se mi už do nadpisu nevešel).

Přestože si znalí čtenáři mohou ťukat na čelo, nebudeme se posmívat. Obyčejný uživatel má v pojmech jako je Java, Symbian nebo dokonce In-Fusio takový zmatek, že si nedokáže spojit dvě věci, které jsou nám zkušenějším naprosto jasné. Takže to zkusím vysvětlit tak, jak jsem možná měl udělat už dávno.

Java a Symbian

Javu najdeme takřka ve všech telefonech, i těch nejlevnějších. Javové programy a hry jsou většinou jednoduché, i když někdy můžeme i zde narazit na propracované dílko. Programátor v Javě nedokáže s mobilem dělat vše, co ho napadne, možnosti Javy jsou dosti omezené. Programy vlastně reagují jen na stisk tlačítek a vykreslují něco na displeji. Někteří výrobci si tyto možnosti rozšířili, důsledkem toho ale je mírná nekompatibilita – některý program pro Nokii nebude fungovat na Siemensu a tak podobně.

Symbian je otevřený operační systém, něco jako Windows na stolním počítači. Samotný Symbian neumí skoro nic, důležité jsou až vlastní programy. Symbianové telefony dostanou mnoho z nich do vínku přímo od výrobce, který je uloží do nesmazatelné paměti. Další programy a hry si ale můžete doinstalovat sami. Jsou mnohem propracovanější než Java, mohou se vzájemně propojovat - například e-mailový prohlížeč dovede využít interní telefonní seznam, podívat se do kalendáře atd. Tohle Java nedokáže.

Ovšem Symbian není jen jeden. Nad tímto operačním systémem jsou postavena různá ovládací a grafická prostředí. Nejznámnější je Series 60 od Nokie, setkáme se ale také s prostředím UIQ, které používají Sony Ericssony. Programy určené pro Series 60 nelze nainstalovat na UIQ a obráceně.

V současné době jsou v prodeji tyto symbianové telefony s prostředím Series 60:

Prodávají se také tyto dva Sony Ericssony se Symbianem a prostředí UIQ:

Co většinou platí

Javový program: nainstalujete jej do všech telefonů. Někdy ale může být problém s kompatibilitou, když je aplikace nebo hra určena jen pro konkrétní značku nebo model.

Symbianový program: je určen pouze pro symbianové telefony a nad to je ještě nutné rozlišovat, jestli jde o Series 60 (nejčastější možnost) nebo UIQ. Do běžných mobilních telefonů symbianovou aplikaci v žádném případě nedostanete.

A další

Někdy se můžete setkat také s chytrými mobilními telefony s operačním systémem Windows Mobile, často se jim říká Microsoft Smartphone. To je úplně odlišná platforma s vlastními aplikacemi a hrami, které nejsou kompatibilní ani s Javou, ani se Symbianem. V současné době je v Česku v prodeji pouze jeden telefon Windows Mobile:

A co In-Fusio. To je speciální Java určená pro hry, které jsou chráněné proti kopírování. Ochrana je ale tak silná, že vyžaduje i podporu mobilního operátora. Protože čeští operátoři s firmou, která tuto technologii nabízí, nespolupracují, do telefonů s In-Fusiem si nenahrajete žádnou hru. Výrobci mobilních telefonů ale od In-Fusia ustupují, jde o technologii, která zřejmě nemá budoucnost. Do mobilu, který podporuje pouze In-Fusio, nenahrajete žádnou javovou aplikaci nebo hru; a platí to i obráceně.

Ještě jsem si vzpomněl na Mophun. To je už také pomalu historické herní prostředí, které propagovala hlavně značka Sony Ericsson. I ta jej ale odmrštila a v nových modelech vsadila pouze na Javu. Hry pro Mophun měly také svůj vlastní formát nekompatibilní s čímkoli ostatním.

Jasné?

V této bleskovce, která svojí délkou patří už spíš mezi běžné články, jsem zopakoval věci, které jsou asi řadě čtenářů známé. Jsou zde ale také uživatelé, kteří se v mobilních softwarových technologiích neorientují – věřím, že jsem jim alespoň trochu udělal jasno.

Diskuze (22) Další článek: Z redakce: právě jsme dokončili podzimní Katalog mobilů

Témata článku: Nokia, Obyčejný uživatel, Dlouhý název, Program

Určitě si přečtěte