Motorola připravuje „sociální Android“

Diskuze čtenářů k článku

kvesal  |  22. 10. 2008 20:41

Nedá mi to, abych na článek neragoval z jazykového hlediska. Jelikož anglické slovo "social" má v češtině dva základní, odlišné významy, je vždy na překladateli či "přebírači", aby se trochu zamyslel, co dává lepší smysl česky. Ať se autor nezlobí, "sociální" telefon vzbuzuje představu čehosi pro chudé, potřebné sociální pomoci (volání na socálku zdarma? ). Tento telefon je SPOLEČENSKÝ, stejně jako zmiňované sítě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Ivo M.  |  22. 10. 2008 22:01

Jak jste sám řekl, slovo sociální má dva různé významy. Nevidím proto důvod, proč bych jej nemohl použít jako synonymum slova "společenský". Myslím, že si pozorný čtenář domyslí, co je pod pojmem "sociální" skryto. Nehledě na to, že označení "sociální sítě" je pro Facebook, MySpace apod. na českém internetu už poměrně běžné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
JArda  |  23. 10. 2008 01:35

Slyším-li slovo sociální, okamžitě mi naskočí dodatek slabý nebo nepřizpůsobivý nebo potřebný... Dokonce i když slyším spojení "sociální síť", tak se mi nevybaví Facebook, ale oficiální a velmi používaný termín z ministerstva práce a sociálních věcí pro finanční pomoc (především) opáleným čechům. To slovo "sociálních" v názvu ministerstva určitě neznamená "společenských". Uvědomte si, že se v češtině přestalo používat slova chudý, nuzný a je zcela nahrazeno spojením sociálně slabý, zkráceně socka. V myslích 90% lidí je slovo sociální synonymem pro chudý.
Je to podobné jako se slovem kontrolovat. Uvědomujete si, že kromě obvyklého významu "kontroly" (tedy hlídání kvality nebo postupu) to může být použito i ve významu "řízení"? Když řeknu kontrolní prvek, představíte si nějaké čidlo nebo kameru, kterým se sleduje stav procesu. Ale "pozorný čtenář" si "určitě" uvědomí, že jsem tím pojmem označil servo nebo ventil, kterým se ten proces řídí. Dokonce pojmem "kontrolní prvek" mohu označit i tlačíko, kterým se proces spouští nebo zastavuje. To už je silné kafe "kontrolní tlačítko start", že? Takže abychom se domluvili (v češtine) a nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním, nepoužívejme slovo kontrola ve smyslu řízení a stejně tak sociální málokdo pochopí jako společenský

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
PD  |  22. 10. 2008 10:10

Tak jako Motorola trestuhodně zanedbávala UIQ, tak stejně bude kašlat na svoje Androidy. Jedinou nadějí by mohla bejt 100% otevřenost Androida, tak aby si jeho uživatelé mohli lecos vylepšit/opravit sami.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
JArda  |  22. 10. 2008 12:09

Taky to může být první krok k modelu jako u počítačů: koupíš si nějaké "železo" a do něj "nasypeš" nějaký OS. Ten "ošahá" železo (rychlost procesoru, velikost RAM a EPROM, velikost displeje a množství "čudlíků". Firmy si budou konkurovat jen ve vlastnostech "železa" a ne v tom, jestli je mobil lepší o dvě funkce v ovládání nebo kalendáři...
A uživatel se rozhodne, jestli si tam nahraje nějaký bezplatný systém (snad Android nezůstane osamocen) nebo Symbian nebo WM (v provesení BasicSenior, HomeStandard, BussinesAdvanced, MediaCentrum nebo PremiumExtended). Samozřejmě může být systém "předinstalovaný" jako u počítačů. Myslím, že se tím zmenší cenové rozdíly mezi "blbými" a "inteligentními" mobily: rozdíl v ceně "železa" těch blbej a chytrejch founů je pár doláčů. Ale rozdíl v koncové ceně je neskutečný. Prý platíme za pokročilé funkce, ale spíše jde o zisky výrobců. Tímto modelem prodeje (HW a SW zvlášť) by se vidělo lépe, za co platíme. Navíc by se určitě zmenšila i cena holého HW, protože by všichni výrobci vyráběli "unifikovaný" HW a nemuseli vymýšlet kraviny, jak to udělat, aby to konkurence nemohla zkopírovat. Navíc bezplatný Android by donutil výrobce OS se zamyslet nad cenovou plitikou...
V dnešní době stojí notebook (dvoujádro, hdd 320GB, 3GB RAM, 15,4 dislpej, WiFi, BT, kamerka a Visty) 16 tisíc i s DPH. Proč by měl stát mobil (který svým výkonem a parametry nesahá tomu notebooku ani po kotníky) stejně nebo ještě více?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
gaggag  |  22. 10. 2008 15:57

Reaguju na posledni odstavec:
......co treba kvuli tomu, ze se vejde do kapsy, je o 3kg lehci a ma tak 10 nasobnou vydrz.....:)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
filda  |  22. 10. 2008 16:09

spíš bych řekl, že to je kvůli tomu, že se výrobci mobilů (nebo jejich dodavatelé) hodně pakujou...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
JArda  |  22. 10. 2008 17:14

Taky se dá otázka položit obráceně: když 3 kg "železa" stojí 16k proč by 20 deka mělo stát zrovna tolik (málo elektroniky, malé plastové díly, skoro žádná přesná mechanika (Hdd) a displej jak kukátko). Zvlášť když nejlevnější "blbečci" stojí 1500,- (nedotovaný). Když k tomu "blbečkovi" výrobce přidá "trochu" RAMky, něco flashe a trochu výkonější procesor- to vše dohromady tak maximálně za tisícovku, tak to prodá o 13k dráž. To je dobrej vejvar, ne? A když k tomu ještě zákazníky trochu "nažhavíš" , tak se to dá prodat ještě o polovinu dráž (mluvím o i-phonu a ceně bez dotací).
A s tou výdrží je to relativní - v notebooku je baterka s několika násobnou kapacitou - tedy několikanásobně dražší. A když je notebook v pohotovostním stavu, tak taky vydrží několik dní. A kdybys s mobilem v jednom kuse telefonoval, tak taky ne každý mobil vydrží 3 hodiny jako notebook. Takže s výdrží přibližně fifty-fifty.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jat Laham  |  22. 10. 2008 17:47

Líbí se mi myšlenka nakupovat telefony jako hardware, ale všem nám musí být jasné, že to se nestane. Museli by se totiž sesednout všichni výrobci a definovat zřejmě bezplatné standardy, což není zrovna ten nejpravděpodobnější scénář. A představa, že by se mohla opakovat situace s platformou IBM PC, která ve své době převálcovala všechno ostatní a v podstatě se nám dochovala dodnes, je spíš takovým naivním bludem. Nemluvě o tom, že všichni máme zkušenosti s tím, jak je dnes úspěšný proces optimalizace i přestože, jsou ve světě počítačového hardware přesně dané standardy. Takže myšlenka hezká, ale nerealizovatelná.
A teď co mě opravdu pobavilo. Srovnání low-endového notebooku a high-end telefonu. Já nevím jestli všichni žijeme ve stejném světě, ale to jak někteří veřejně deklarují svoji hloupost tím, že ventilují úvahy typu: "levný telefon a drahý telefon se liší jen několika součástkami", mě nutí se smát. Žádné zařízení nevzniká tak, že se vedle sebe položí několik součástek, řekne se abraka-dabra a zařízení si vytvoří svůj design, vymyslí jak spojit součástky, složí se, otestuje se, začne fungovat, zabalí do krabice, najde si kupce, vystaví na sebe fakturu, dopraví se ke kupci a převezme peníze. Do nákladů je nutné započítat miliardy položek zaměstnanci počínaje, přes materiály, r&d, kancelářské sponky, patenty, dopravu, náklady na prodejnu a náklady na opravu konče. Realita je taková, a platí to pro všechna odvětví, že ty levné produkty značky (pokud se zaměřuje na celé cenové portfolio) jsou v podstatě dotovány těmi drahými, luxusními. Takže pokud chcete srovnávat cenu highendového telefonu, tak jedině s highendovým notebookem (ten zase dotuje ten lowendový notebook). Pak se Vám možná nebude zdát telefon až tak drahý.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
JArda  |  22. 10. 2008 21:58

Já se taky směju, když někdo věří poudačkám výrobců, že výroba levných modelů je dotována z výroby těch drahých.
Dejte si do Gůglu dotaz "Kolik-stoji-vyroba-jednoho" a klikněte hned na první odkaz (když jsem sem ten odkaz napsal přímo, tak mi to příspěvek vyhodilo, že nesplňuje podmínky diskuze). Dočtete se, že náklady na výrobu jednoho i-phonu jsou max 100 USD (jen součástky a práce, bez vývoje a propagace). A to je včetně GPS modulu, dotykáče a 8 GB flešky. Takže mi věřte, že jsou číňani schopný toho "blbečka" vyrobit za 30 USD bez dotací. A náklady na vývoj? I kdyby to bylo 100 milionů, tak při prodeji milionu mobilů to vychází na dalších 100 doláčů na kus - tedy dokupy 4000Kč. Za co je těch zbývajicích 12k Kč?
Náklady na vývoj Vist udává MS na 6 miliard dolarů (včetně propagace a to je ta většinová položka), takže se mi nesnažte namluvit, že náklady na vývoj mobilu by sahaly k miliardě dolarů
PS: taky si myslíte, že výroba Fabií je dotovaná z prodeje Superbů? Nebo snad že němci dotují celou naši škodovku z prodeje Audin a Pasatů?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
bloodmen  |  22. 10. 2008 09:45

Můžete mi vysvětlit, proč Motorola dělá tolik projektů, když z nich nic nevzejde? ZN5 tu měl být před několika měsíci, třetí generace Razrů je také dávno ohlášená, teď tohle... Motorola umí vyrobit výborné telefony, když si na ně počkáte 2 roky...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor