Na Slovensku skončilo anonymní volání

Koupit si za pár vteřin předplacenou kartu, odejít z prodejny a okamžitě začít telefonovat  to je právě ona velká výhoda, kterou přinášejí předplacené karty jednotlivých mobilních operátorů. Už několikrát se ovšem mluvilo o tom, zda tuto výhodu nezrušit, neboť je snadno zneužitelná pro nekalé či trestné účely. České vládě takové návrhy prozatím nikdy neprošly, ale u našich východních sousedů se podobný zákon prosadil a od počátku ledna vstoupil v platnost. Změna se v praxi dotkla především slovenského O2, který údaje klientů neověřoval.

Od 1. ledna tak mají všichni slovenští operátoři povinnost ověřovat osobní údaje všech svých uživatelů. Zákon už ovšem neřeší, jakým způsobem by se měly tyto údaje ověřovat.

Tomuto tématu se ostatně dopodrobna věnuje článek na slovenské MobilManii, který dále uvádí, že například při koupi předplacené SIM karty O2, ve značkové či partnerské prodejně, stačí předložit občanský průkaz. Jestliže ale zvolíte jiný kanál prodeje, tak údaje zákazníci musí nadiktovat na infolinku a operátor na zadanou adresu pošle registrační list. Poté je zapotřebí nadiktovat ověřovací kód z tohoto listu a teprve potom se stane karta aktivní.

Pokud tedy někdy bude nějaký podobný zákon fungovat také u nás, je velmi pravděpodobné, že bude ověřovací procedura probíhat podobným způsobem. Koupě a následná aktivace předplacené karty, například pomocí internetu, se tedy může poté velmi protáhnout a mnoho lidí o tento způsob volání ztratí zájem.

Diskuze (32) Další článek: T-Mobile: běžecké stopy do mobilu

Témata článku: Operátoři, Občanský průkaz, Volání

Určitě si přečtěte