Na slovenský trh může vstoupit nový mobilní operátor

Na slovenský trh může vstoupit nový mobilní operátor

Slovenský trh by se měl v nejbližších měsících otevřít pro vstup nového mobilního operátora. Státní správce frekvencí, telekomunikační úřad, bude totiž po měsících vnitřních i veřejných diskuzí nabízet volné frekvence v pásmu 1800 Mhz.

„Větší počet operátorů znamená větší konkurenci, z čehož mohou profitovat uživatelé služeb,“ konstatoval úřad s tím, že malý slovenský trh stále nabízí prostor pro v pořadí už čtvrtého provozovatele služeb mobilní komunikace. Že je toto přesvědčení správné, podle úřadu dokazuje i zájem hlásících se uchazečů. O jejich počtu a jménech však úřad zatím oficiálně hovořit nechce. „Zatím můžeme říct, že vícero zájemců sbírá prostřednictvím poradenských společností informace o možnostech vstupu na slovenský mobilní trh,“ uvedl mluvčí správce frekvencí Roman Vavro.

Připomněl přitom neutuchající zájem vietnamské státní skupiny Viettel Group, která se o možnost vstupu na slovenský trh zajímala už v létě minulého roku. „Není však jisté, zda má o vstup na trh zájem přímo Viettel nebo zastupuje zájmy některého operátora nebo konsorcia,“ připustil Vavro. Jisté je, že skupina prezentuje snahu prosadit se na evropském trhu, přičemž právě Slovensko by pro něj mohlo být vstupní branou. Vyjádření Viettel Group k této záležitosti se E15 nepodařilo získat. Proti vstupu nováčka přímo nevystoupili ani fungující operátoři. Orange a Telefónica jsou totiž proti přednostnímu přidělování frekvencí existujícím hráčům. „Je diskriminační a neopodstatněné, ba dokonce v rozporu s právním a regulačním stavem,“ vzkázali. Pro přednostní přidělování frekvencí je pouze Slovak Telecom. „Národní regulační orgán má podmínky výběrového řízení navrhnout tak, aby případný nový subjekt nebyl vyloučený a aby byla zabezpečena efektivní hospodářská soutěž na daném trhu,“ konstatoval zastřešující orgán, jímž je slovenské ministerstvo dopravy.

Viettel Group

Hlavní vietnamský mobilní operátor se o licenci hlásí již od léta. Státem vlastněná firma v gesci ministerstva obrany začala na vietnamském trhu působit sice až jako čtvrtá, ale nyní je dominantní se 40procentním podílem. Za ní jsou společnosti MobiFone, Vinaphone a S-Fone.

Diskuze (29) Další článek: Vytváříme schémata pro telefony Samsung

Témata článku: Operátoři, Trh, Slovenský trh, Mobilní operátor, Operátor, Mobil, Hospodářská soutěž, Nový mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21