Na výletě: s Nokií 6681 místo fotoaparátu

Na výletě: s Nokií 6681 místo fotoaparátu

Včera jsem vyrazil na výlet a místo fotoaparátu si s sebou vzal smartphone Nokia 6681. Ne, ještě nejsme tak daleko, aby fotomobily plně nahradily digitály. Chtěl jsem ale zkusit, jak si telefon poradí s různými scénami, a vyzkoušet, jak se s ním opravdu fotí.

Fotogalerii vybraných snímků, které jsem zmenšil na rozlišení 800 × 600, ořezal a mírně upravil, najdete na této stránce. Pro zájemce jsem ke každému obrázku přidal parametry expozice z hlavičky EXIF, kterou Nokia ukládá do obrazového souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Focení s Nokií 6681 je rychlé. Stačí odsunout zadní kryt a za 2,67 s je fotoaparát připraven k akci. Díky tomu, že nezaostřuje, je reakční doba po stisknutí spouště pouhých 0,29 s. Se suchými prsty jsem ale měl občas problém odkrýt objektiv, ruka klouzala po plastu. Na krytce by se proto hodila nějaká zarážka.

Displej jako hledáček je slušný, i na slunečním světle se na něm dá rozeznat snímaná scéna. Když aktivujete tichý režim, fotomobil se nijak neozývá a neznervózňuje okolí.

Hodně mi vadilo, že Nokia po zavření fotoaplikace zapomene veškeré nastavení. Když jsem chtěl například pro vyvážení bílé použít režim „zamračeno“, musel jsem ho při každé další sérii nastavovat znovu. To stejné platí i o blesku. Proč nelze natrvalo nastavit třeba automatický režim?

Ukládání do paměti je velmi svižné. Nakonec jsem už ani nepoužíval náhledy snímků na displeji a s takovou lze další obrázek vyfotit už 0,8 s po předchozím.

Na výsledných fotografiích je vidět, že byly pořízený telefonem. Typický je vyšší šum i v poměrně dobrých světelných podmínkách, dobrým poznávacím znakem jsou také roztřepené hrany a přepálená místa. Nokia 6681 ale přesto může sloužit jako dobrý fotografický zápisník a na snímky, které pořídí, se rozhodně dá dívat.

Témata článku: Fotoaparát, Nokia 6681

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Marek Lutonský 2. 5. 2005 23:42:11
    Časy jsou bohužel až zbytečně krátké. Škoda, že fotomobil nechává...
  • Murmi 2. 5. 2005 23:10:39
    Časy závěrky, které elektronika umožňuje jsou fantastické a někdejším...
  • hnědka 2. 5. 2005 17:41:25
    Kdyby jsi se ty podival na libovolny zahranicni server, ktery se zabyva...
Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9


komerční sdělení

Komerční sdělení